Trečiadienis, 26 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra Istorija

Paveldo komisija: tvarkant istorines kapines būtina išsaugoti senuosius paminklus ir įrašus

www.alkas.lt
2026-06-25 11:35:00
33
PERŽIŪROS
0
Istorinės kapinės

Istorinės kapinės | vkpk.lt nuotr.

Valstybinė kultūros paveldo komisija, reaguodama į visuomenės kreipimąsi dėl autentiškų senųjų kapinių paminklų, kryžių, tvorelių ir epitafinių įrašų išsaugojimo tvarkant istorines kapavietes, kreipėsi į valstybės institucijas, Lietuvos savivaldybių asociaciją ir Lietuvos vyskupijas dėl pakartotinio laidojimo neprižiūrimomis paskelbtose kapavietėse.

Visuomenės susirūpinimą kelia atvejai, kai senos kapavietės pažymimos lentelėmis „Apleista ir neprižiūrėta kapavietė“, o vėliau, pripažinus jas neprižiūrimomis, gali būti perduodamos tretiesiems asmenims pakartotiniam laidojimui. Tokiose situacijose kyla rizika, kad atnaujinant kapavietę bus pašalinti ne tik seni antkapiniai paminklai, kryžiai ar tvorelės, bet ir juose išlikę įrašai – vardai, pavardės, datos, maldos ar kiti ženklai, liudijantys konkrečių žmonių, šeimų, parapijų ir vietos bendruomenių istoriją.

Paveldo komisija atkreipia dėmesį, kad senieji kapinių paminklai nėra vien kapo ženklai. Tai istorinės atminties liudinininkai po atviru dangumi. Todėl tvarkant senąsias kapavietes svarbu ne tik užtikrinti laidojimo galimybę, bet ir išsaugoti autentiškus paminklus, įrašus bei istorinei aplinkai būdingus elementus.

„Galiojantis teisinis reguliavimas jau dabar numato svarbius saugiklius. Vyriausybės nutarimu nustatyta, kad iki 1940 m. įsteigtose riboto laidojimo ir neveikiančiose kapinėse nauji kapo paminklai ir antkapiai gali būti statomi tik išimtiniais atvejais, o pakartotinai laidojant neprižiūrima pripažintoje kapavietėje privaloma išsaugoti esamą kapo paminklą ir jame esančius įrašus apie palaidotus asmenis“, – sako Paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. V. Ščiglienė.

Paveldo komisija pabrėžia, kad savivaldybių taisyklės negali susiaurinti ar paneigti Vyriausybės nutarimu nustatytų reikalavimų. Šie reikalavimai turi būti taikomi tiesiogiai ir vienodai visoje Lietuvoje.

Tačiau Paveldo komisijos atlikta analizė rodo, kad šie reikalavimai praktikoje ne visur taikomi vienodai ir veiksmingai. Kai kuriose savivaldybėse griežtesnės nuostatos nėra inkorporuotos į vietines kapinių tvarkymo taisykles, o net ir ten, kur jos įtvirtintos, jų praktinis įgyvendinimas ir kontrolė kelia abejonių.

Kapinės – ne tik laidojimo vieta, bet ir istorinis kraštovaizdis

Kapinės yra sakrali, memorialinė ir istorinė erdvė. Jose išlikę antkapiai, kryžiai, įvairiakalbiai įrašai, pavardės, datos, regionams būdingi kryždirbystės, dailės ir mažosios architektūros elementai formuojantys kraštovaizdį ir liudijantys, parapijų, skirtingų tautinių bei religinių bendruomenių istoriją, konkrečių šeimų, miestelių ir visos Lietuvos istoriją.

Šie ženklai dažnai nėra įtraukti į Kultūros vertybių registrą, tačiau tai nereiškia, kad jie neturi vertės. Dalis senųjų kapaviečių ar jų elementų yra svarbūs vietos bendruomenėms, istorinei atminčiai ir kapinių kraštovaizdžio savitumui. Juos pašalinus prarandamas ne tik fizinis objektas, bet ir istorinė informacija – vardai, pavardės, datos, įrašai, vietos tradicijos.

Paveldo komisija siūlo stiprinti kontrolę ir vienodinti praktiką

Valstybės institucijoms Paveldo komisija siūlo užtikrinti tiesioginį ir vienodą Vyriausybės nutarimo taikymą, svarstyti galimybę griežtesnius reikalavimus taikyti ne tik iki 1940 m. įsteigtose riboto laidojimo ar neveikiančiose kapinėse, bet plačiau – visose istorinėse kapinėse, taip pat parengti vieningas kapinių tvarkymo rekomendacijas.

Savivaldybėms ir Lietuvos savivaldybių asociacijai siūloma peržiūrėti vietines kapinių tvarkymo taisykles, stiprinti pakartotinio laidojimo kontrolę, užbaigti kapinių inventorizavimą, paskirti kapinių prižiūrėtojus ir kapinių žurnaluose tiksliai fiksuoti vykdomus darbus. Taip pat siūloma kapinėse įrengti informacinius stendus apie kapinių tvarkymo taisykles ir senųjų paminklų išsaugojimo svarbą.

Lietuvos vyskupijų ir parapijų prašoma skatinti bendruomenes saugoti senuosius rankų darbo kryžius, paminklus, tvoreles ir pirminius įrašus. Net ir pakartotinio laidojimo atvejais siūloma ieškoti sprendimų, leidžiančių senus kapavietės elementus integruoti į naują tvarkymo sprendinį.

Gyventojams Paveldo komisija rekomenduoja prieš tvarkant seną kapavietę neskubėti šalinti senųjų paminklų, kryžių ar įrašų, pasitarti su kapinių prižiūrėtoju, savivaldybe, parapija ar paveldosaugos specialistais ir rinktis istorinei aplinkai pagarbius sprendimus.

„Senasis kapinių paminklas  – tai žmogaus, šeimos, parapijos ir vietos istorijos liudijimas. Jį pašalinus, prarandama informacija, kurios dažnai nebeįmanoma atkurti. Todėl tvarkydami senąsias kapavietes turime saugoti ne tik laidojimo vietą, bet ir joje išlikusią atmintį“, – sako Paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė.

Valstybinė kultūros paveldo komisija yra LR Seimo, LR Prezidento ir LR Vyriausybės ekspertė bei patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir tobulinimo klausimais. Ją sudaro nepriklausomi deleguoti ir skiriami įvairių sričių ekspertai, kurie gali nešališkai įvertinti kultūros paveldo apsaugą ir su ja susijusius procesus.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Paveldo komisija: būtina peržiūrėti LR saugiųjų dokumentų rengimo derinimo procesus
  2. Paveldo komisija priėmė svarbų sprendimą dėl kultūros paveldo
  3. Paveldo komisija pabrėžia paveldo reikšmę valstybės nacionaliniam saugumui
  4. Po ilgo delsimo – sprendimas dėl Sporto rūmų: Paveldo komisija primena apie paveldo vertes
  5. Ar tikrai užsienio šalių karių kapinės yra mūsų kultūros ir paveldo dalis?
  6. D. Kaniavienė. Atminties būtinybė: Antano Smetonos požiūris į paminklus
  7. Valstybinė kultūros paveldo komisija kviečia į kelionę po lietuviškąją Prancūziją
  8. Valstybinė kultūros paveldo komisija lankėsi Aukštaitijoje
  9. Valstybinė kultūros paveldo komisija: „Paveldas nyksta greičiau, nei valstybė spėja jį pažinti – bet yra ir gera žinia“
  10. Paveldo komisija Vilniaus apskrityje: trys savivaldybės – skirtingi veidai
  11. Paveldo komisija nepritarė Apytalaukio dvaro išbraukimui iš Neprivatizuotinų buvusių dvarų sodybų sąrašo
  12. Paveldo komisija Vilniaus rajone: dvarai, verbos ir bendruomenės – tarp paveldosaugos misijos ir kultūrinės paskirties
  13. Kultūros paveldo komisija: Negali būti nė kalbos apie Vilniaus oro uosto pastato griovimą
  14. Paveldo komisija susirūpino Vilniaus senamiesčio kiemelių išsaugojimu
  15. Paveldo komisija ragina atsakingas institucijas įtraukti paveldą į žaliosios pertvarkos politiką

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Poečių partizanių likimą primins spektaklis „Žodžiai, sklidę miškais“
Istorija

Kleboniškių muziejuje poečių partizanių likimą primins spektaklis „Žodžiai, sklidę miškais“

2026 08 26
Vilniuje renkasi pasaulio tyrėjai
Lietuvoje

Kaip sukurti patikimesnį DI? Vilniuje renkasi pasaulio tyrėjai

2026 08 26
Elektros tinklų apsaugos zonoje esantys aukšti medžiai galės būti pašalinami
Lietuvoje

ESO kompensuos audros nuostolius, jeigu elektros tiekimas neatstatytas ilgiau nei 72 val.

2026 08 25
Elektros gedimų šalinimas | ignitis.lt nuotr.
Lietuvoje

ESO ir „Litgrid“ vienija pajėgas atstatant elektros tiekimą

2026 08 25
Seimas
Lietuvoje

Seimas pritarė Prezidento veto dėl reikalavimų pagrindiniam ir viduriniam išsilavinimui įgyti

2026 08 25
Darbai
Lietuvoje

Prie Botanikos sodo Klaipėdoje pradedamas pėsčiųjų ir dviračių tako tiltelio remontas

2026 08 25
Seimas
Lietuvoje

Seimas iš naujo svarstys Prezidento vetuotas Švietimo įstatymo pataisas 

2026 08 25
BPC, pagalbos skambutis
Gamta ir žmogus

BPC per savaitgalį sulaukė daugiau kaip 33 tūkst. skambučių

2026 08 25
Elektros generatorius
Gamta ir žmogus

Ugniagesiai primena, kaip saugiai naudoti generatorių

2026 08 25
Avarija
Lietuvoje

Žuvusiųjų keliuose mažiau, tačiau išryškėjo nauji pavojai

2026 08 25
Širšės
Gamta ir ekologija

Širšių metas: kada jos tampa pavojingos?

2026 08 25
Mes Lietuvos vaikai
Lietuvoje

Ar Lietuvos vaikams leidžiama klysti? Gyventojų tyrimo pristatymas

2026 08 25

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Gavin de Becker (The Diary Of A CEO Clips) apie Debunk.org tyrimas: Kremliaus žiniasklaida iš istorijos tirpdo beveik dvejus metus, kad agresorė SSRS taptų auka
  • Šarūnas Liekis, Vladimiras Laučius apie M. Sinkevičius: Susitvarkius su šios audros padariniais, reikės esminių pokyčių
  • Leszek Pietrzak (Zakazane Historie) apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • Marina Maslennikova (Viktorija Achmetova) apie Švabistų programą apie Baltijos šalių parlamentų vadovai patvirtino bendrus saugumo ir paramos Ukrainai prioritetus

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Kleboniškių muziejuje poečių partizanių likimą primins spektaklis „Žodžiai, sklidę miškais“
  • Kaip sukurti patikimesnį DI? Vilniuje renkasi pasaulio tyrėjai
  • ESO kompensuos audros nuostolius, jeigu elektros tiekimas neatstatytas ilgiau nei 72 val.
  • ESO ir „Litgrid“ vienija pajėgas atstatant elektros tiekimą

Kiti Straipsniai

Poečių partizanių likimą primins spektaklis „Žodžiai, sklidę miškais“

Kleboniškių muziejuje poečių partizanių likimą primins spektaklis „Žodžiai, sklidę miškais“

2026 08 26
Vilniuje renkasi pasaulio tyrėjai

Kaip sukurti patikimesnį DI? Vilniuje renkasi pasaulio tyrėjai

2026 08 26
Seimas

Seimas pritarė Prezidento veto dėl reikalavimų pagrindiniam ir viduriniam išsilavinimui įgyti

2026 08 25
Seimas

Seimas iš naujo svarstys Prezidento vetuotas Švietimo įstatymo pataisas 

2026 08 25
Širšės

Širšių metas: kada jos tampa pavojingos?

2026 08 25
Mes Lietuvos vaikai

Ar Lietuvos vaikams leidžiama klysti? Gyventojų tyrimo pristatymas

2026 08 25
Aukštasis mokslas

Aukštasis mokslas permainų laikais: kaip stiprinti visuomenės pasitikėjimą

2026 08 25
Vasagos Gerojo Ganytojo koplyčia

Kanados ežerų kraštas: vietos, kur lietuvybė tapo vasaros namais

2026 08 25
„Miesto pokyčių paviljonas“

Nuo pramonės paveldo iki ekologijos: Panevėžyje tęsiasi pokalbiai apie miestų kaitą

2026 08 25
Aplinkos ministerija

Aplinkos ministerija kviečia visuomenę teikti pastabas Nacionalinio gamtos atkūrimo plano miškų dalies priemonėms

2026 08 25

Skaitytojų nuomonės:

  • Gavin de Becker (The Diary Of A CEO Clips) apie Debunk.org tyrimas: Kremliaus žiniasklaida iš istorijos tirpdo beveik dvejus metus, kad agresorė SSRS taptų auka
  • Šarūnas Liekis, Vladimiras Laučius apie M. Sinkevičius: Susitvarkius su šios audros padariniais, reikės esminių pokyčių
  • Leszek Pietrzak (Zakazane Historie) apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • Marina Maslennikova (Viktorija Achmetova) apie Švabistų programą apie Baltijos šalių parlamentų vadovai patvirtino bendrus saugumo ir paramos Ukrainai prioritetus
  • >mikabaliui apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
Kitas straipsnis
Krašto gynyba

Kariuomenės toliau pildo atsargas: nuo raketų iki prieštankinių minų ir šovinių

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai