Susisiekimo ministerijos bendrovė „Detonas“ pradeda karinių sprogmenų gamybą Lietuvoje – tai istorinis žingsnis stiprinant nacionalinius gynybos pajėgumus, mažinant priklausomybę nuo importo ir kuriant aukštos pridėtinės vertės gynybos pramonę.
„Geopolitinė situacija reikalauja nestandartinių sprendimų, tad žengiame istorinius žingsnius ir Lietuvoje pirmą kartą pradedame gaminti karinius sprogmenis. Stiprinsime mūsų šalies gynybos savarankiškumą, didinsime atsparumą ir užtikrinsime patikimą tiekimą kritinėmis aplinkybėmis. Aukštos galios sprogmenų produkcijos užteks tiek mūsų kariuomenės poreikiams, tiek eksportui, taip prisidedant ir prie kitų šalių saugumo“, – sako susisiekimo ministras Juras Taminskas.
2025 metų pabaigoje AB „Detonas“ sukūrė du karinius sprogmenis, paremtus RDX (heksogeno) ir PETN (pentaeritritolio tetranitrato) pagrindu – tai pasaulyje plačiai naudojamos aukštos galios sprogstamosios medžiagos, pasižyminčios dideliu detonacijos greičiu ir efektyvumu.
2026 metų pradžioje atlikti bandymai laboratorinėmis ir lauko sąlygomis patvirtino, kad sukurti sprogmenys atitinka numatytas specifikacijas ir pasižymi labai gerais veikimo rezultatais realiomis sąlygomis.
„Bendrovė neketina sustoti – toliau kursime sprogmenis RDX ir PETN pagrindu, taip pat vystysime HMX tipo sprogmenų gamybą. Siekiame užtikrinti, kad gamybai reikalingos žaliavos būtų tiekiamos Lietuvoje. Kartu planuojame kurti aukštos kvalifikacijos darbo vietas ir įgyvendinti ambicingus plėtros planus ateityje“, – teigia AB „Detonas“ direktorius Andrius Griškevičius.
Numatoma statyti dvi specializuotas sprogmenų gamyklas, kurios veiks kaip modernios, aukštus saugumo standartus atitinkančios laboratorinio tipo erdvės. Jose bus gaminami ne tik RDX ir PETN sukurti sprogmenys, bet ir jų kompozitiniai sprendimai. Ateityje šios gamyklos galės išaugti į kompetencijų centrus, skirtus ne tik pramonei, bet ir moksliniams tyrimams.
Pagaminta produkcija bus naudojama tiek Lietuvos kariuomenės poreikiams, tiek eksportuojama, integruojantis į NATO ir Europos Sąjungos gynybos tiekimo grandines. Taip pat dalis sprogmenų bus tiekiama kaip itin svarbi parama Ukrainai.
Parengta pagal Susisiekimo ministerijos pranešimą
























Nei pridėti ką, nei atimt. Šaunuoliai!