Lenkijos laikinasis reikalų patikėtinis Vilniuje Gžegožas Poznanskis (Grzegorz Poznanski) laiške Lietuvos kultūros ministrui Šarūnui Biručiui priekaištauja dėl Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) viršininko Audriaus Valotkos išsakytų raginimų uždaryti Lietuvoje mokyklas lenkų kalba ir dėl esą Valotkos skleidžiamo „melo“ apie Šalčininkų ir kitus kalbinius getus.
Ponas G. Poznanskis grasina pasekmėmis: lenkiškų mokyklų uždarymas esą prieštarautų tarptautinei teisei bei, svarbiausia, Lietuvos ir Lenkijos dvišaliams susitarimams.
Pretekstą vėl kelti triukšmą dėl sąžiningai atliekančio savo pareigas VKI viršininko A. Valotkos laikinasis Lenkijos atstovas įžiūrėjo liepos 11 d. AlfaTV laidoje, kuri buvo skirta rusų kalbos gausėjimo problemai spręsti: Valotka priminė absoliučios daugumos šalių, tame tarpe ir Estijos bei Latvijos, praktiką pereiti prie valstybinio švietimo valstybine kalba.
Sutartys su Lenkija – amžina Lietuvos problema, už kurios sprendimus brangiai mokame jau daug amžių:
– Krėvoje dėl vokiečių ordino keliamo pavojaus 1385 m. buvo pasirašyta dinastinė Lietuvos ir Lenkijos sutartis, todėl LDK didysis kunigaikštis Jogaila tapo ir Lenkijos karaliumi, o paskutinės pagoniškos Europos valstybės gyventojai buvo apkrikštyti (Aukštaitija 1387 m., 1413-1421 m. ir Žemaitija);
– sąjunga su LDK sustiprino Lenkiją XV a. pradžioje, nes tuomet LDK buvo didžiausia Europos imperija (plotas siekė 1 mln. km2);
– nusilpus Livonijos ordinui, gyvavusiam apytiksliai dabartinės Latvijos ir Estijos ribose, dėl jo teritorijos kontrolės LDK drauge su Danijos-Norvegijos, Švedijos ir Lenkijos karalystėmis įsitraukė Į Livonijos karą (1558-1583) su Rusijos caryste. Karas laimėtas Liublino unijos (1569 m.) dėka, dėl kurios LDK neteko didelės dalies valstybingumo, nes buvo sukurta Abiejų tautų respublika (ATR): Lietuvos didžiosios kunigaikštystės su Lenkijos karalyste.
LDK valstybingumui ilgainiui ėmus silpnėti, ATR politiniame gyvenime įsivyravo Lenkijos ponai, todėl sustiprėjo lenkų kalbos ir kultūros skverbimasis į LDK, jos bajorų ir miestiečių lenkėjimas. XVI-XVIII a. dėl akultūracijos ir lenkinimo iš dalies ar visiškai nutauto Augustavo, Balstogės, Geldapės, Knišino, Raigardo, Suvalkų, Tykocino apylinkių lietuviai. Iki XIX a. pabaigos lenkų kalba beveik 80 % Lietuvos bajorų ir daugeliui miestiečių tapo gimtąja;
– po didžiulį sukrėtimą valstybių gyvenime sukėlusio Pirmojo pasaulinio karo (1914-1918) 1920 m. spalio 7 d. neva siekiant nutraukti karo veiksmus pasirašyta Suvalkų sutartis, nustačiusi demarkacijos liniją tarp Lietuvos ir Lenkijos o Vilniaus kraštą į šiaurę nuo Varėnos-Eišiškių pripažinusi Lietuvai.
Tačiau sutartis nebuvo įgyvendinta, nes Juzefo Piłsudskio įsakymu generolo Lucjano Želigovskio rinktinė pasirašymo dieną sulaužė Suvalkų sutartį, apėjo demarkacijos liniją ir spalio 9 d. užgrobė Vilnių;
– 1939 m. spalio 10 d. pasirašyta Lietuvos-SSRS sutartimi Lietuvai buvo grąžinta tik dalis – maždaug penktadalis – Vilniaus krašto: 6909 km² teritorija su 490 000 gyventojų. O žmonės sakė: „Vilnius mūsų, o mes rusų“;
– 1994 m. balandžio 26 d. Lietuvos Respublika ir Lenkijos Respublika pasirašė Draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutartį, kuri nuolat primenama, kai Lietuvoje iškyla valstybinio švietimo organizavimo valstybine kalba problema.
Štai ir šiuo metu, kai Lietuva jau rimtai pradeda svarstyti ketinimą organizuoti švietimą valstybinėse mokyklose tik valstybine kalba, Lenkijos atstovai kaip vanagai gina neva išskirtinę teisę gyvuoti lenkiškoms mokykloms Lietuvoje. Argumentas: Lenkijoje veikia lietuviškos mokyklos, todėl pariteto principu Lietuvoje turi veikti lenkiškos mokyklos, kaip numatyta 1994 m. Lietuvos ir Lenkijos sutartyje.
Siūlau aptarti tokią išeitį:
kaip ir kitose pasaulio šalyse, taip ir Lenkijoje valstybines lietuviškas mokyklas atitinkamai perorganizuoti į lenkiškas, o lietuvių kalbos, literatūros ir istorijos mokyti papildomai per pridėtines pamokas ir savaitgaliais; beje, ir dabar lietuviškose Lenkijos mokyklose mokoma iš Lenkijos vadovėlių, tik atsakinėjama lietuviškai.
Šį žingsnį pasiaukojančiai galėtų žengti Lenkijos lietuvių bendruomenė, kitaip Lietuva dar ne vieną amžių bus Lenkijos įkaitė.
Juk visos Lietuvos ir Lenkijos sutartys būdavo pasirašomos susidarius „itin sudėtingai ir grėsmingai tarptautinei padėčiai“,, panašiai kaip dabar, gresiant Trečiajam pasauliniam karui. Todėl tik Lenkijos lietuvių pasiaukojantis ir ryžtingas žingsnis gali padėti perkirsti šį Gordijaus mazgą.
O kaip kitaip? Juk ir dabar, kai Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) sėdi iki ausų paskendusi nemalonioje, švelniai tariant, situacijoje dėl abitūros egzaminų vertinimų, o tiksliau – dėl negebėjimo organizuoti visą ugdymo procesą, mokykloms ugdomąja lenkų kalba planuojamos išimtys, jose ketinama įvesti dviejų lygių lenkų kalbos ir literatūros egzaminą, t. y. prilyginti lenkų kalbos egzaminą valstybinės lietuvių kalbos egzaminui, nes atvykusi Lenkijos švietimo viceministrė Joanna Mucha pareikalavo nedelsiant gerinti švietimą lenkiškose mokyklose ir – gink Dieve – nepridėti nė vienos papildomos lietuvių kalbos ir literatūros pamokos.
O juk ką nors daryti iš tiesų reikia – šių metų brandos egzaminų rezultatai falsifikuoti, todėl geriau remtis pernykščiais: tuomet net 21 % nelietuviškų mokyklų mokinių neišlaikė valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros egzamino (neišlaikiusių iš lietuviškų mokyklų buvo 8,9 %).
Dalis neišlaikiusiųjų – iš lenkiškų, dalis – iš rusiškų mokyklų. Gal todėl šiemet dalyje tokių mokyklų ŠMSM ir NŠA organizavo brandos egzaminus nevalstybine kalba.
Plačiau apie nelietuviškų mokyklų problemas žr. Aurelija Tamulionienė, Nida Poderienė, Sonata Vaičiakauskienė. Lietuvos mokyklų lenkų ir rusų kalba mokinių kalbos vartojimo polinkiai ir kalbinės nuostatos. Vilnius: Lietuvių kalbos institutas, 2023 (pdf https://doi.org/10.35321/e-pub.63.mokyklu-lenku-rusu-kalba).
Norint perkirsti per daugelį amžių užmegztą Lietuvos ir Lenkijos santykių Gordijaus mazgą, mano nuomone, dabar atėjo eilė pasiaukoti garbingiesiems Lenkijos lietuviams: perorganizuoti valstybinį švietimą lietuviškose mokyklose Lenkijoje taip, kaip yra visoje Europoje, į švietimą tos valstybės valstybine kalba.
O Lietuva turi įsipareigoti visokeriopai remti pakitusį lietuvišką švietimą Lenkijoje, kaip ir kitur pasaulyje.
Tada būtų galima kalbėti ir apie lenkiško švietimo perorganizavimą Lietuvoje, nekalbant jau apie rusišką.
Jeigu Latvija ir Estija sugebėjo pereiti prie švietimo savo valstybinėmis kalbomis, tai turi sugebėti ir Lietuva.
Lenkai nėra pasaulio bamba, o sutartys tarp abiejų valstybių nėra nepakeičiamos, kaip rodo istorija.
Autorė yra kalbininkė, humanitarinių mokslų daktarė, profesorė, Asociacijos „Talka kalbai ir tautai“ ir Nacionalinio susivienijimo tarybos narė
Labai tikslus ir reikalingas straipsnis, jau seniai mums reikejo nutraukti ta bambagysle su kitakalbyste ir nustoti mokinti rusu, lenku, baltarusiu ir t.t kalbas valsybinese mokyklose. Taip tik auginame sau penkta kolona. Jei nori jie visi gali mokintis privaciai, savailgalio privaciose mokykleles it t.t. taip kaip yra visame pasaulyje o valstybinese mokyklose privalo buti mokoma tik Lietuviu kalba.
Koks geras straipsnis bebūtų demokratinėje šalyje jis tėra tik nuomonė, kurios valstybės tarnautojas, ministras neprivalo paisyti, todėl šis kaip ir kiti straipsniai šalies valdyme nieko nereiškia, yra būtinas valdymo veiksmas.
Taigi reikia ministrei viešai pateikti atitinkamai pakeisto įstatymo projektą ir reikalauti jį nustatyta tvarka teikti priimti Seimui.
Čia jums ne koks europinių lėšų skyrimo tyrimas.”Kultūros ministerijoje – tyrimas dėl Valotkos žodžių apie lenkiškas mokyklas 2025-07-25 15:30 / šaltinis: BNS Kultūros ministerijoje penktadienį sudaryta komisija, kuri tirs, ar Valstybinės kalbos inspekcijos vadovas Audrius Valotka savo pasisakymais, jog visas švietimas Lietuvoje turi vykti valstybine kalba, atsisakant tiek rusiškų, tiek lenkiškų mokyklų, nepadarė tarnybinio nusižengimo.tv 3.lt/naujiena/lietuva/kulturos-ministerijoje-tyrimas-del-valotkos-zodziu-apie-lenkiskas-mokyklas-n1438859
Tai, kad, regis, jis ten reiškė savo, o ne kaip pareigūno, nuomonę, nes švietimas ne jo kompetencija. Nors kalbėta dėl lietuvių kalbos švietime reikšmės klausimu, taigi yra kaip ir VKI vadovo rūpestis. Tad veikiausiai tyrimo komisiją sudarė dėl viso pikto.
Baikit, nieko čia nebus. Užteko lenkui pasipiktinti Biručiui, ir štai Valotka jau viešai atsiprašė dėl savo žodžių, dėl lenkų mokyklų (dėl rusų ne). Pavadino juos skubotais.
Taip, kad liekame strateginiais partneriais su lenkais.
Iš tikrųjų formaliai imant, tai Valotkos – pasakyta skubotai, kadangi 1994 m. bendrumo su Lenkija sutartis dar nenutraukta, o pagal ją Lietuva lenkų kalbai švietimo srityje yra suteikusi valstybinės kalbos statusą. Taigi, norint Lietuvai pereiti švietime prie valstybinės lietuvių kalbos, visų pirma būtina, kad Lietuva Lenkijai praneštų, jog tos 1994 m. sutarties termino netęsia. Sutartis yra terminuota, jos šalys turi vienašališką teisę terminui baigiantis jo netęsti. Taip besibaigiančio termino vienai iš šalių nepratęsus, sutartis baigtųsi. Lietuvos valdžia viena pati sutarties nepratęsti galėjo jau 2009 metais ir ji būtų pasibaigusi, tačiau to nėra padariusi iki šiol. To atsiprašymo proga Volotkai derėjo patekti Biručiui siūlymą, kad šis inicijuotų Vyriausybėje svarstymą 1994 m. sutarties termino, kuris, regis, baigsis už poros metų, netęsimo klausimą, tačiau, matyt, jis dar to nepadarė. Taigi kiek dar bus tęsiama ta antistrateginė “partnerystė” su Lenkija. Nejaugi, iki galutio lietuvybės užsmaugimo Lietuvoje.
Kas čia skubotai? Ar jau net kalbėti ir diskutuoti apie tai negalima, jei yra ta sutartis?
Būtent🙂
Siūlau kitokią išeitį- kiek mokinio krepšelių lietuviškose mokyklose Lenkijoje finansuoja Lenkijos valstybė, tiek mokinių krepšelių lenkiškose mokyklose Lietuvoje finansuoja Lietuvos valstybė.
Blogas sprendimas (jau nekalbant, kad niekad to nebus, lenkai nesidera su chalopais). Pvz., 50 tūkst. krepšelių Lietuvai – tai didžiulė lenkiakalbė diaspora Lietuvoje, lyginant su jos gyventojų skaičiumi, o 50 tūkst. krepšelių Lenkijai – tai lietuviškas lašas Lenkojoje, lyginant su jos gyv. skaičiumi.
Lenkijai labai patogu tokie variantai, kaip ir “Lenkijoje yra lietuviškų mokyklų, tai ir Lietuvoje turi būti lenkiškų”. Priedo, tai iš esmės neteidinga. Suvalkų kraštas – etninės lietuviškos žemės, lietuvių kalba ten yra autochtoninė. O lenkų kalba Lietuvoje yra atneštinė į etnines lietuvių žemes ir tai yra nemaža dalimi ir tarpukario okupacijos metu vykdytos žiaurios polonizacijos pasekmė.
Tai būtų neblogas sprendimas, nes Lenkijoje „lietuviškose“ klasėse dabar mokosi gal kokie 200 (nežinau tikslaus skaičiaus, bet tikrai nedaug) mokinių. Galėtų tiek pat mokinių būti ir lenkiškose klasėse Lietuvoje.
Na, nebet taip, apsistojant ties dabartiniais Lenkijos skaičiais🙂
Nejaugi nesuprantate, kad tais sutartiniais ne vienodarūšiais “mainais” ribojame savo tautiečių kaip tautinės mažumos veiksmų teises Lenkijos šalyje. Nesant sutarties jų veiksmai taptų laisvi, jie taptų savo reikalų šeimininkais. Esant demokratijai Lietuva tautiečiams galės padėti daug daugiau būtent nesant tos “mainų” sutarties. Apskritai, kaip sakė Oskaras Milašius, bet koks dėjimasis su Lenkija yra Lietuvos prapultis. Ta sutartis ne Lietuvai, o Lenkijai reikalinga ir nauda strateginė iš jos Lenkijai istorinė – neįkainuojama. Taigi gyvenimas be jokių dvišalių sutarčių su Lenkija, yra laimė. Kada šitai susivoksime!
Kada pradės mokėti reparacijas už okupaciją ir prūsų sunaikinimą?
Ir suderink tu man viską taip – tai Seimo su ministrais didžiavyriai, tai pati fainiausia Lietuvos ponia – viskas aplink ūžia ir gaudžia, tai kodėl tuo nepasinaudojus. kodėl vėl nepabandžius tvirtą Lietuvos ąžuolą palaužti ?
Pasirodo, Lietuva – ne ta valstybė, kuriai leidžiama Tarptautine teise naudotis. Ji tik popieriuje nepriklausoma. O gyvenime turi klausyti, kada kuri kaimynė koja treptelės ir ką treptelėjus lieps, kokį „geros kaimynystės” popierių pakiš pasirašyti. Pvz., tokį, pagal kurį Lietuva neturi teises gyventi pagal tarptautinius įstatymus, pagal kuriuos ES ir kt. Vakarų valstybės gyvena…
,,mano nuomone, dabar atėjo eilė pasiaukoti garbingiesiems Lenkijos lietuviams: perorganizuoti valstybinį švietimą lietuviškose mokyklose Lenkijoje taip, kaip yra visoje Europoje, į švietimą tos valstybės valstybine kalba.” – Lietuviškose Lenkijos mokyklose, išskyrus pora dalykų, ir mokoma lenkiškai. Reikalaujat panaikinti ir tas dvi pamokas ? Gal geriau pareikalaukit gražinti mums Suvalkiją.
Lietuvių Suvalkuose ir lenkų Lietuvoje teisiniai statusai nėra vienodi. Lietuviai ten yra autoktonai, taigi turi tautinės mažumos teises, suteikiančias teisę į mokymąsi valstybės lėšomis lietuvių kalba. Gi lenkai Lietuvoje istoriškai yra atvykėliai arba lenkais paversti Lietuvai svetimomis Lenkijos valstybinėmis ir bažnytinėmis priemonėmis. Dėl to tautiniai lenkai Lietuvoje kaip neautoktonai joje nėra tautine mažuma ir nebeturi teisės, kad būtų valstybės mokomi lenkų kalba.
Kas dėl Suvalkų grąžinimo, tai valia ir teisė ungtis prie Lietuvos priklauso tenykščiams žmonėms.
Matyt, neskaitėtė Ryšardo Maceikianeco straipsnio ‘Lietuvos lenkai- kas jie yra?” alkas.lt/2016/08/19/r-maceikianecas-lietuvos-lenkai-kas-jie-yra/
Skaičiau, tai aš ir sakau tą, kad Lietuvos žemėje lenkybė nėra prigimtinė, o atnešta svetimomis valstybinėmis ir bažnytinėmis priemonėmis. Žodžiu, lenkybė Lietuvos žemėje yra svetima, taigi yra be lenkų tautinių, jų kalbos teisių valstybėje.
Bet, nepaisant to, kad Lenkijos lietuviai gyvena savo žemėje jie – net ,,lietuviškose” mokyklose mokosi lenkiškai, išskyrus dvi pamokas (norėčiau klysti). Kai Lietuvos lenkai – nors jie daugelis yra sulenkinti lietuviai ir gudai – mokosi lenkiškai, tur būt, išskyrus lietuvių pamoką. Ir dar, nenustebsiu, kad istoriją – iš lenkiškų vadovėlių.
Ir šitoks absurdas Lietuvoje 35 metai. Tai jogailiška Sąjūdžio išdavystė. Kas tas Jogailos pasirinktas Vytautas yra šiuo atveju? Šitokios tarnystės lenkizmui suvokti sveiku protu negali. Juolab, kad Sąjūdis nuo sprando buvo ką tik nusimetęs Maskvą, o čia ant jo ėmė lyg be niekur nieko ir užsirangė vėl – Lenkija. Tiesiog, už galvos imkis…
Bėgom nuo meškos – papuolėm hienai.
Visais atvejais iškils klausimas: istorijos pamokų atveju, – ar lenkiškose mokyklose Lietuvoje mokyti lenkų istoriją, ar (išvertus į lenkų kalbą) lietuvių tautos istoriją? Ir, ar rusakalbių mokyklose Lietuvoje mokyti lietuvių istoriją pagal neseniai rusuose išleistą vadovėlį “Istorija Litvy”, ar (išvertus į rusų kalbą) mokyti pagal neseniai lietuviuose išleistą knygą “Istorija pareinant į Lietuvą”? Lenkijoje, žinia, lietuviškose mokyklose lietuvių istorija mokoma tik pagal lenkiškus vadovėlius, o “Istorija pareinant į Lietuvą” uždrausta. Tad, su kuo mes esame svarbesniais strateginiais partneriais, – su Lenkija, ar su Vokietija?
Teko pabendrauti su vienu jaunu lenku iš Waršuvos, jis paklausė iš kur aš, pasakiau, kad iš Lietuvos, tai jis negalėjo patikėti, jog nemoku lenkiškai…
Autorė teisingai pastebi, kad Lenkija visada išnaudodavo Rusijos grėsmę, kuri ateina iš Rytų, todėl visada pirmiausiai yra grėsmė Lietuvai, tik po to, galbūt, Lenkijai. Lenkija visada tą grėsmę išnaudodavo ir išsireikalaudavo iš Lietuvos nuolaidų: teritorijų, unijos, lenkų kalbos įbrukimo, polonizacijos…
Ir dabar gaunasi, kad Lietuvos padėtis yra sunkesnė su tokiu „sąjungininku“ – esą negalime pyktis su Lenkija Rusijos grėsmės akivaizdoje, o tuo metu Latvija ir Estija net turėdamos blogesnę demografinę padėtį sugeba vykdyti reikalingas permainas švietimo sistemoje.
KM jau ir komisija sudaryta tirti Valotkos pasisakymą, tirs, ar nepadarė tarnybinio nusižengimo.
Štai taip. Ponas poliakas tik viauktelėjo ir chalopai patys save nubaus.
Ir kas čia dar piktinosi, kad lietuviai vadinami baudžiauninkais?..
• A. Valotka atsiprašo dėl pasisakymų apie lenkiškas mokyklas, bet pabrėžia lietuvių kalbos svarbą ir apsaugą
– alfa.lt/aktualijos/svietimas/a-valotka-atsipraso-del-pasisakymu-apie-lenkiskas-mokyklas-bet-pabrezia-lietuviu-kalbos-svarba-ir-apsauga/-40375493/
• Ministerijos kanclerė R. Jaskelevičienė skirta vadovauti tarnybinio nusižengimo tyrimo komisijai papildyta
– alfa.lt/aktualijos/lietuva/ministerijos-kanclere-r-jaskeleviciene-skirta-vadovauti-tarnybinio-nusizengimo-tyrimo-komisijai-papildyta/-40375555/
O, Bože, ir vėl jie… Jau kaip tie lietuviai visoms aplinkinėms kaimynėms, buv. okupantams bei jų kolaborantams nusibodo… Ir dar ta jų litvinska kalba… Siūlyčiau posėdžių dalyvėms pasiimti kokį mezginį, kad laikas neitų veltui…
(Įdomu, kaip vokiečiai paribiuose tą reikalą ėmė ir sutvarkė. Tarpukariu nebuvai lenku? Vadinasi, neieškok ko nepametęs. Ir viskas, ir tyla)