Darbdaviams siekiant susigrąžinti darbuotojus į biurus, tradicinės darbo aplinkos suvokimas keičiasi. Tyrimai rodo, kad darbe jau nebepakanka „stalo ir kėdės“ – darbuotojai pageidauja patogumo, laisvalaikio erdvių ir darbinę įtampą sumažinti padedančių sprendimų. Tai – iššūkis tiek darbdaviams, tiek komercinio nekilnojamojo turto (NT) vystytojams.
Bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta Lietuvos gyventojų apklausa atskleidė, jog lygiai pusei dirbančiųjų pats darbo pobūdis leistų dirbti vien nuotoliniu būdu. Nepaisant to, net trys ketvirtadaliai jų praktikuoja hibridinį darbą.
„Iki COVID-19 pandemijos darbas ne biure iš esmės buvo išimtis ir egzotika. Būtent priverstinė izoliacija pakeitė tiek Lietuvos, tiek didžiosios pasaulio dalies darbo rinkos įpročius ir leido „atrasti“ naują būdą dirbti. Pandemijos apribojimams pasibaigus, šie įpročiai išliko ir pastaruosius kelerius metus matome tiek hibridinio darbo tendencijos stiprėjimą, tiek darbdavių siekį grįžti prie tradicinio darbo modelio“, – konstatuoja apklausą užsakiusios bendrovės „Realco“ komercinio NT vystymo vadovė Gintarė Žemaitė.
Apklausos metu keturi iš dešimties žmonių įžvelgia tiek teigiamus, tiek neigiamus nuotolinio darbo aspektus. Tarp pastarųjų – didesnė izoliacija, bendruomeniškumo stoka bei įprastos darbo ir gyvenimo pusiausvyros pažeidimas.
„Susvetimėjimo ir izoliacijos jausmą iš COVID-19 laikų turbūt pažįstame daugelis. Nenuostabu, kad darbas nuotoliu, gyvai nematant kolegų, gali sukelti tokius pat jausmus – tai patvirtina ne tik apklausos rezultatai, bet ir daugybė visame pasaulyje atliktų mokslinių tyrimų. Turint omenyje ir tai, kad jau užfiksuota atvejų, kai pastebėtas tiesioginis ryšys tarp darbo nuotoliu ir darbuotojų produktyvumo sumažėjimo, nenuostabu, kad vis daugiau darbdavių norėtų susigrąžinti žmones atgal į biurus“, – konstatuoja G. Žemaitė.
57 proc. apklausos dalyvių išreiškė įsitikinimą, kad ateities darbo rinkoje dominuos hibridinis darbo modelis.
Nauji įpročiai – nauji reikalavimai biuro kokybei
„Naujoje realybėje, kai hibridinis darbo modelis tampa vis dažnesniu reiškiniu darbo rinkoje, kokybiškų, sveikų ir kuo daugiau darbuotojo poreikių atitinkančių biurų paklausa tik didės“, – įsitikinusi G. Žemaitė.
Nemokami užkandžiai ir gėrimai, poilsio zonos, dviračių saugyklos ar žaliosios zonos terasose ir vidiniuose kiemuose jau yra tapę įprastais biurų privalumais. Tačiau Lietuvoje vis dažniau jau galima rasti ir tokius komforto paketus, kokie dar visai neseniai buvo laikomi egzotika. Pavyzdžiui – verslo centre veikianti sporto salė, dušai, žaidimų kambariai, netgi psichologinė pagalba ar specialios emocinės sveikatos programos.
„Pačių įvairiausių žmogaus sveikatai, dvasinei pusiausvyrai ir vidinei gerovei skirtų priemonių tiesiog darbo vietoje mūsų šalyje galima atrasti vis daugiau, ypač didžiuosiuose miestuose. Siekiant, kad verslo patalpos būtų patrauklios nuomininkams ir jų darbuotojams, nemažai šių priemonių reikia apgalvoti ir diegti jau pačioje pradžioje, vos ėmus projektuoti naują verslo centrą“, – pasakoja G. Žemaitė.
Pasak jos, toks modelis pritaikytas ir statomame verslo centre „Hero“ – dar projektavimo stadijoje apgalvoti specialūs, komfortišką darbo aplinką kursiantys architektūriniai ir dizaino sprendimai, pasiruošta modernių inžinerinių, vėdinimo ir oro kokybės sistemų įdiegimui.
„Suprasdami kokybiško biuro paklausą, alternatyvių variantų net nesvarstėme. Priešingai – siekiame, kad verslo centras gautų tarptautinius tvarumo ir sveikųjų pastatų sertifikatus „Breeam Excellent“ ir „WELL Gold“, garantuojančius geresnę oro kokybę, apšvietimą, akustiką, bendrą komfortą ir mažesnį streso lygį bei geresnę psichologinę savijautą“, – vardija G. Žemaitė.
Pasak jos, vis daugiau darbdavių ima suprasti, kad vien keturių sienų, stalo ir kėdės susigrąžinti darbuotojus į biurą tikrai nepakaks. Jiems reikia sukurti sveiką, patogią ir patogią darbo aplinką, kurioje žmogus jausis įvertintas. Šis suvokimas yra viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios aukštą kokybę ir naujus standartus siūlantys verslo centrai įgyja vis didesnį konkurencinį pranašumą.
Parengta pagal „Realco“ pranešimą