Šalies gyventojai vasarą pasidalija į dvi stovyklas: vieni kraunasi lagaminus ir planuoja atostogas svetur ar įvairiuose Lietuvos kampeliuose, o kiti šiltąjį sezoną išnaudoja buities darbams – būsto remontui, aplinkos gražinimui ar kitų reikalų, kuriems vis pristinga laiko, tvarkymui. Kad ir kuriai stovyklai priklausytų, daugeliui atostogos atneša ir didesnes išlaidas. Lietuvių „finansinę temperatūrą“ matuojantys žinovai pastebi, kad šiuo metu atsipalaiduoti būtina, tačiau visiškai pamiršti finansinę drausmę nederėtų.
Atsakingo skolinimo platformos „Credit24“ užsakymu atlikta apklausa apie gyventojų finansinę elgseną atskleidė, kad daugiausia išlaidų lietuviai šią vasarą planuoja skirti kelionėms – tai nurodė daugiau nei trečdalis (35 proc.) apklaustųjų.
Antroje vietoje pagal išlaidų dydį – būsto remontas ar atnaujinimas, kuriam pinigus planuoja skirti ketvirtadalis (25 proc.) gyventojų.
„Šis savotiškas finansinių įpročių termometras rodo, kad kelionės daugeliui vasarą tampa prioritetu, kas, be abejo, nestebina. Kiek įdomiau sužinoti, kad gyventojai šiuo metų laiku yra linkę atnaujinti, remontuoti savo namus. Tikriausiai tai susiję su ilgesniais vakarais, turėjimu daugiau laisvo laiko, noru gyventi gražiau, patogiau“, – svarsto Neringa Žemaitė, „Credit24“ rinkodaros vadovė.
Išlaidos sveikatai pareikalauja nemenkų sumų
Apklausa taip pat atskleidė, kad trečioje vietoje pagal planuojamų išlaidų dydį gyventojams yra sveikatos priežiūra – 13 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių didesnes išlaidas vasarą planuoja skirti būtent sveikatos procedūroms.
Gyventojų buvo klausiama, kiek vidutiniškai jų šeima arba namų ūkis per metus išleidžia medicininėms ar odontologijos paslaugoms ir vaistams. Didžiausia dalis, 45 proc. respondentų, per metus šioms reikmėms teigia išleidžiantys nuo 100 iki 500 eurų. Nuo 500 iki 1000 eurų skiria 22 proc. gyventojų, iki 100 eurų – 18 proc., o daugiau nei 1000 eurų – 11 proc. apklaustųjų.
Tarp nemažai išlaidų pareikalaujančių dalykų apklaustieji taip pat įvardijo garderobo atnaujinimą, kitus brangesnius pirkinius, pavyzdžiui, automobilį. Pinigus gyventojai šiuo metu taip pat skiria vaikų stovykloms, būreliams, trumpoms laisvalaikio kelionėms ir pan.
Kiek daugiau nei penktadalis (21 proc.) apklausos dalyvių vis dėlto teigė, kad vasarą didesnių išlaidų patirti neturėtų.
Svarbu nepamiršti pinigų disciplinos
Kalbant apie skolinimosi ir taupymo įpročius, net 70 proc. apklaustųjų teigia visada besistengiantys taupyti iš anksto. Vis dėlto ketvirtadalis respondentų (25 proc.) pripažįsta, kad tam tikri atvejai paskatina skolintis. Dar 5 proc. nurodo apskritai dažniau besirenkantys skolintis, nes, jų teigimu, taupyti – pernelyg sudėtinga.
N. Žemaitė pastebi, kad nors vasarą daugelis esame linkę atsipalaiduoti ir sau leisti daugiau, finansinė disciplina ir šiuo metu išlieka svarbi. Jo teigimu, svarbu suprasti, kad protingai planuojant finansus vasarą, galima ir pailsėti, ir išvengti nemalonių pasekmių ateityje.
„Visi puikiai žinome, kaip lengvai piniginę vasarą palieka ne tik tam tikram mėnesiui skirtos išlaidos, bet ir nemenka dalis santaupų. Daugeliui jau tapę įprasta, kad rudenį–žiemą taupome, o vasarą sau leidžiame daugiau. Tačiau tai turi būti daroma protingai, su aiškiu planu. Leisdami pinigus atostogų metu neturite jausti įtampos ar streso dėl pinigų – tik tada galėsite tikrai atsipalaiduoti“, – teigia finansų žinovė.
Kad vasarai praėjus išvengtumėte nemalonių „finansinių pagirių“, svarbu dar prieš atostogas susikurti aiškų biudžetą ir stengtis jo laikytis, sako N. Žemaitė.
Biudžetas turėtų apimti visas numatomas išlaidas – nuo kelionių, apgyvendinimo išlaidų iki maitinimosi bei laisvalaikio pramogų. Vietos jame turėtų atsirasti ir nenumatytiems atvejams skirtas fondas. Planuodami savo išlaidas galite nuspręsti, kur verta sutaupyti, o kam pinigų verčiau negailėti.
„Patariama atskirti įprastas kasdienes išlaidas nuo atostogų biudžeto – jei įmanoma, kaupti pinigus atskiroje sąskaitoje, kuri bus skirta tik poilsiui. Tai padės išvengti situacijų, kai atostogų metu išleidžiami pinigai, skirti būtiniausioms reikmėms ar būtinoms mėnesio sąskaitoms apmokėti“, – teigia bendrovės atstovė.
Net ir atostogų metu verta kasdien trumpai peržiūrėti savo išlaidas, kad matytumėte, kaip sekasi laikytis turimo plano. Tai leis laiku koreguoti savo įpročius ir neišleisti daugiau nei planuota.
„Be abejo, kuo anksčiau pradėsite planuoti savo atostogas, tuo daugiau galimybių turėsite sutaupyti – galbūt pasinaudoti nuolaidomis ar pigesnėmis išankstinėmis rezervacijomis. Kruopštus planavimas leis mėgautis atostogomis be streso ir finansinių rūpesčių“, – priduria pašnekovė.
Parengta pagal „Credit24“ pranešimą