Vidaus reikalų ministro Vladislavo Kondratovičiaus iniciatyva Raudondvaryje (Kauno r.) vyksta Civilinės saugos forumas, kuris subūrė atsparumo sistemą rengiančius lyderius. Renginyje aptarti iššūkiai nacionalinio saugumo srityje, būtinybė koordinuoti atsakingų institucijų ir tarnybų veiksmus bei stiprinti visuomenės ir valstybės institucijų pasirengimą krizinėms padėtims.
„Civilinės gynybos stiprinimas šiandien – tai mūsų ateities saugumo ir atsparumo pagrindas. Turime veikti greitai ir ryžtingai, telkdami pajėgas nacionaliniu mastu, kad sukurtume vientisą ir veiksmingą saugumo sistemą. Institucijų pasirengimas, gebėjimas reaguoti į krizes ir visuomenės įsitraukimas – kertiniai nacionalinio saugumo elementai“, – pabrėžė ministras V. Kondratovičius.
Diskusijose buvo nagrinėjamos šios temos: valstybės atsparumas šiuolaikinių grėsmių kontekste, civilinės gynybos koncepcija ir prioritetai, civilinis-karinis bendradarbiavimas ir priemonės geresnei sąveikai, visuomenės pasirengimas ekstremaliosioms padėtims, regioniniai parengties iššūkiai ir galimi sprendimai.
2025 metais priedangų modernizavimui jau paskirstyta apie 16 mln. eurų, šios lėšos bus panaudotos daugiau kaip 380 priedangų atnaujinimui 56 šalies savivaldybėse.
Didelis dėmesys skiriamas ir gyventojų perspėjimo sistemų modernizavimui: 12,6 mln. eurų Europos Sąjungos lėšų skirta sirenų tinklo centralizavimui ir plėtrai, planuojama įrengti 275 naujas sirenas visoje Lietuvoje. Projektą ketinama įgyvendinti iki 2029 metų. Papildomai planuojamas 5,9 mln. eurų vertės projektas daugiakanalei perspėjimo platformai, kurią įdiegti planuojama iki 2027 metų pabaigos.
„Civilinė gynyba – tai neatsiejama civilinės saugos dalis, skirta pasiruošti karinėms ir hibridinėms grėsmėms ir svarbiausia – apsaugoti gyventojus šių grėsmių atveju. Civilinė gynyba turi prisidėti prie visapusiško saugumo užtikrinimo, o investicijos į gyventojų pasirengimą, prevenciją ir atsparumo didinimą turi būti atliekamos iš anksto – dar iki iškylant grėsmėms,“ – akcentavo ministras V. Kondratovičius.
Civilinės saugos forumas subūrė nacionalinių ir savivaldybių institucijų, kariuomenės, mokslo bendruomenės bei nevyriausybinių organizacijų atstovus. Renginys tapo reikšminga platforma tarpsektoriniam dialogui, siekiant sustiprinti civilinės saugos sistemą, skatinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą ir didinti visuomenės atsparumą grėsmėms.
Parengta pagal VRM pranešimą