Etninės kultūros globos taryba (EKGT) birželio 16 d. dar kartą kreipėsi į Seimo narius, atkreipdama dėmesį į siūlymo išbraukti Vėlines iš švenčių dienų sąrašo ir jų vietoje paskelbti Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – švenčių diena, pavojingumą.
Taryba primena, kad Vėlinės Lietuvoje – ne tik senoji mirusiųjų pagerbimo tradicija, bet ir svarbi pasipriešinimo sovietinei okupacijai diena. Pokario metais per šią šventę vyko taikūs, tačiau itin drąsūs protestai – žmonės rinkdavosi prie paminklų, giedojo tautines giesmes, degė žvakutes ant tautos didvyrių kapų. 1956 m. Vėlinių protestas Kaune tapo vienu iš ryškiausių antisovietinės veiklos aktų visoje Sovietų Sąjungoje.
EKGT pabrėžia, kad Vėlinių tradicijos peraugo į visai visuomenei svarbią atminties praktiką: žmonės masiškai lankosi kapinėse, organizuojami ilgi žygiai po partizanų žūties vietas, tvarkomos apleistos kapinės. Tai ne tik religinė, bet ir tautinė šventė, kurią svarbu išsaugoti.
Taryba taip pat siūlo atsakingai įvertinti siūlymą paskelbti Sausio 13-ąją švenčių diena. Nors ši diena be jokios abejonės yra itin svarbi, jos minėjimo tradicijos jau yra susiformavusios: išvakarėse degami laužai, rengiami minėjimai mokyklose, Seime, viešose erdvėse, visoje Lietuvoje uždegamos atminimo žvakutės.
EKGT atkreipia dėmesį, kad paverčiant Sausio 13-ąją nedarbo diena, dalis šių tradicijų – ypač ugdomosios veiklos mokyklose – gali sunykti. Taryba įspėja, kad tai gali paskatinti Sausio 13-ąją išnaudoti ne atminčiai, o poilsiui, kelionėms ar net papildomoms žiemos atostogoms. Tokiu atveju laisvės gynėjų atminimas netgi nusilptų.
EKGT ragina išsaugoti abiejų šių dienų – Vėlinių ir Sausio 13-osios – unikalų, bet skirtingą turinį. Tarybos nuomone, švenčių dienų tvarkaraštis turėtų remtis ne politiniu balansu ar administraciniu patogumu, bet giliu tautinės istorinės atminties ir kultūrinės prasmės supratimu.
Visą Etninės kultūros globos tarybos kreipimąsi Seimui galima rasti čia (PDF).
Tikrai neverta.
Žmonės, kuriems į galvą ateina tokie siūlymai, išvis neturi būti prileidžiami prie valstybės valdymo. Naikinti vėlines tai tokia pati niekšybė, kaip naikinti kaimą. Dėl to, kad išlaikom pagarbą protėviams, ir įvyksta mūsų pasipriešinimas užkariautojams, o ne atvirkščiai.
Dėmesio
Lietuvos bolševikai išvarė svetur bemaž milijoną mūsų (pusę darbininkų), įleido į Lietuvą iš ruskijos bei baltaruskijos daugiausiai vyriškos giminės okupantų ir (pagal registrų centro duomenis) Lietuvoje dabar yra daugiau kaip 3 milijonai asmenų (bendrai pavadinant).
registrucentras(taškas)lt/atviri-duomenys-ir-statistika/atviru-duomenu-vizualika