Didžiojo septyneto (G7) finansų ministrai: Rusijai – aiškus signalas
Gegužės 22–23 dienomis Kanadoje, Sankt Andriuso mieste, Naujojoje Bransviko provincijoje vykusiame G7 finansų ministrų susitikime buvo priimtas svarbus sprendimas – jei Rusija nesutiks su paliaubomis ir toliau priešinsis taikos pastangoms Ukrainoje, Vakarai pasirengę didinti politinį, ekonominį ir finansinį spaudimą Maskvai.
Pasak baigiamojo komiunikato, kuriuo remiasi AFP ir kiti pagrindiniai žiniasklaidos kanalai, svarstoma naujų, dar griežtesnių sankcijų įvedimo galimybė.
„Jeigu paliaubos nebus suderėtos, išnagrinėsime visas įmanomas spaudimo priemones, tarp jų – tolesnį sankcijų griežtinimą. Sieksime maksimalaus spaudimo,“ – teigiama dokumente.
Tarptautinės reakcijos: griežtas sankcijų režimas ir pagalbos Ukrainai stiprinimas
G7 pareiškimas taip pat apima įspėjimą kitoms šalims ir organizacijoms: jokios įmonės ar šalys, kurios palaikė Rusiją šiame kare – tiekdamos finansus, medžiagas ar technologijas – negaus teisės dalyvauti pokario Ukrainos atstatymo projektuose.
G7 lyderiai pabrėžia, kad Vakarai didina pastangas užtikrinti, jog „nei viena šalis ar organizacija, padėjusios Rusijos karo mašinai, neturės galimybės pelnytis iš Ukrainos atstatymo.“
Tokia pozicija, pasak portalų „Reuters“, „BBC“ ir „Deutsche Welle“, yra signalas Kinijai, Iranui ir Šiaurės Korėjai – šalims, kurios kaltinamos teikusios ar vis dar teikiančios pagalbą Maskvai apeinant sankcijas.
Naujausi žingsniai – Vakarų parama ir sankcijų stiprinimas
Šiuo metu, 2025-ųjų gegužę:
-
JAV ir ES svarsto naujus ribojimus – ypatingas dėmesys skiriamas Rusijos naftos ir aukštųjų technologijų eksportui.
-
Vakarų šalys didina pagalbą Ukrainai – skiriama parama karo, infrastruktūros ir energetikos sektoriams.
-
Bankų ir finansų įstaigų kontrolė stiprėja – fiksuojamas spaudimas institucijoms, kurios galimai apeina sankcijas per trečiąsias šalis.
Tuo pačiu metu Rusija ieško naujų prekybinių ir finansinių partnerių Azijoje, Lotynų Amerikoje, Afrikoje, bet susiduria su vis didesniais iššūkiais dėl tarptautinės izoliacijos ir didėjančių nuostolių ekonomikoje. Pasaulio Bankas neseniai paskelbė savo vertinimą: Rusijos ekonomika 2024–2025 m. auga labai lėtai, prarandamas investuotojų pasitikėjimas, didėja kariuomenės išlaidos ir infliacija.
Ką reiškia šis posūkis Ukrainai ir Lietuvai?
G7 sprendimai atveria platesnes galimybes Lietuvai ir kitoms Bendrijos narėms būti aktyviomis Ukrainos atstatymo dalyvėmis, kartu didinant spaudimą agresoriui.
Ekspertai pabrėžia, kad bendros Vakarų pastangos – ekonominės bei politinės – bus lemiamos siekiant karo pabaigos ir tvarios taikos regione.
Rusijos aukso atsargos sumenko, kai, pabėgęs pas Lukašenką Putino “predatel’ius” šaukė, jog “chvatit prolivatj russkuju krovj” ir žuvo po to lėktuve, skrendančiame į Sankt Peterburgą. Mat, jis Afrikoj vadovavo legionieriams vienoj ar kitoj pusėj, už ką tie režimai mokėjo auksu, tekančiu į Putino aukso saugyklas. Tad, jei G7 užsiėmė sankcijų griežtinimu, jeigu paliaubos Ukrainoje nebus suderėtos, Rusiją ištiks finansinis kolapsas.
Vienintelis kelias į Rusijos palaužimą be abejonės yra sankcijos Rusijai ir ginklai Ukraina, kad ji į kiekvieną Rusijos ataką į Ukrainos civilinę infrastruktūrą galėtų atsakyti dar stipriau naikinant Rusijos karinius pajėgumus, neišskiriant ir pačios Maskvos.
Kelia nuostabą tai, jog tik kalbama apie paliaubas,,o sankcijos vis atidėliojamos. Argi dar neaišku, kad taikos Rusija nenori, tai kam tempti laiką, juk žūsta taikūs civiliai, o jie vis nenuilstamai postringauja, man regis, laikas įvesti sankcijas jau šiandien, o ne kažkada
YouTube: ПУТИН ПОДПИШЕТ МИР С ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ РАДЫ УКРАИНЫ. УКАЗ ЗЕЛЕНСКОГО. СТАМБУЛ ИЛИ ВАТИКАН? #новости
Gal Alko redakcija galėtų griežčiau moderuoti “komentarus”, parašytus kirilica?
Kodėl tu skatini priešiškumą mūsų sąjungininkams ukrainiečiams ?
Matyt, nesupranti žodžio “moderuoti” prasmės.
Bet suprantu žodžių ,,griežčiau moderuoti” prasmę.