2025 m. gegužės 11 d. naktį įvykusi Vladimiro Putino spaudos konferencija sulaukė didelio tarptautinio atgarsio. Teroristinio Kremliaus vadovas pareiškė, kad yra pasirengęs atnaujinti tiesiogines derybas su Kijevu dėl paliaubų „be jokių išankstinių sąlygų“, numatant susitikimą Stambule gegužės 15 d.
Pasak Putino, „neatmetama galimybė, kad per derybas pavyks susitarti dėl naujų paliaubų“. Tokiu būdu V. Putinas aiškiai atmetė Vakarų lyderių siūlymą dėl 30 dienų besąlyginio ugnies nutraukimo. Jis pabrėžė, kad dabar „kamuolys – Ukrainos pusėje“, taip demonstruodamas, kad iniciatyva tęsti paliaubas priklauso nuo Kijevo sprendimo.
Kita vertus, atrodo, kad V. Putino pasiūlymas tęsti derybas Stambule buvo nesuderintas su pačia Turkijos vadovybe. V. Putinas spaudos konferencijoje sakė, kad tik kitą dieną dėl to kalbėsesis su Turkijos prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu ir tikisi, kad tas palaikys šį jo siūlymą.
Kijevas kol kas nepakomentavo šio Rusijos prezidento pasiūlymo.
Šeštadienį, gegužės 10 d., JAV, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Lenkijos ir Ukrainos lyderiai pasiūlė Maskvai paskelbti 30 dienų paliaubas, pradedant nuo gegužės 12 d.. Šios paliaubos, pasak Vakarų lyderių, būtų tęsinys prieš kelias dienas Maskvos vienašališkai paskelbtų trijų dienų ugnies nutraukimo.
Trampo administracijos reikalavimai ir „koalicijos norinčiųjų“ spaudimas Putinui
Gegužės 10 d. Kijeve vykstant Europos lyderių spaudos konferencijai, Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trampo specialusis atstovas Ukrainai Keitas Kelogas išreiškė tvirtą paramą reikalavimui dėl 30 dienų besąlyginio ugnies nutraukimo. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pabrėžė, kad „koalicija norinčiųjų“ yra vieninga nuomonėje, jog būtina „pilna ir besąlyginė paliauba bent 30 dienų“. „Mes kartu to reikalaujame iš Rusijos“, – kalbėjo Zelenskis po aukščiausio lygio susitikimo.
Generolas Kelogas socialiniame tinkle „X“ parašė: „Visapusiškas (ore, žemėje, jūroje, infrastruktūroje) ugnies nutraukimas 30 dienų būtų pradžia didžiausio ir ilgiausiai trunkančio karo Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos užbaigimo procesui. Kaip ne kartą sakė @POTUS [prezidentas Donaldas Trampas], sustabdykite žudynes dabar pat.“
Prancūzijos prezidento Makrono pozicija: sankcijos ir saugumo garantijos
Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas po susitikimo Kijeve sakė, kad „koalicija norinčiųjų“ ruošia pasiūlymą dėl karinio kontingento, kuris galėtų užtikrinti saugumą taikos susitarimo atveju. „Ilgalaikei taikai būtinos tikros tarptautinės saugumo garantijos, todėl mes stipriname savo koaliciją, ruošiame pasiūlymą formuoti kontingentą, remdamiesi kovo mėnesio pasiūlymais. Šis darbas su partneriais vyksta kasdien“, – cituoja Makroną „RBK-Ukraina“.
Makronas taip pat pabrėžė, kad jei Rusija nesutiks su ilgalaikėmis paliaubomis, ji susidurs su naujomis sankcijomis. Pasak Prancūzijos prezidento, „koalicija norinčiųjų“ turi palaikyti sprendimą dėl besąlyginio ugnies nutraukimo tarp Rusijos ir Ukrainos.
„Tai turi būti paliaubos su galimybe pratęsti, stebėti ir atitraukti pajėgas aplink kontrolės liniją. Su visų, norinčių prisijungti prie koalicijos, pagalba tai bus įgyvendinta, ir tai yra labai svarbu“, – pabrėžė Makronas.
Prancūzijos prezidentas taip pat pranešė, kad jau paruoštas naujas sankcijų paketas Rusijai, jei ji atsisakytų besąlyginio ugnies nutraukimo. Artimiausiomis dienomis sprendimai esą bus priimti kartu su JAV, tęsiant diskusijas ir pasiruošimą sankcijoms.
V. Putinas siūlydamas tęsti derybas Stambule išvengė tiesioginio „norinčiųjų koalicijos“ reikalavimų, išsakytų Kijeve dėl 30 dienų paliaubų, komentavimo.
Nuomonės, pastabos
– kokio dydžio, kokio piktumo ir kiek šunų atsivestų? Jie, žinoma, įtikinamai atrodys, tad neteks ilgai įtikinėti, jog kita pusė PRIVALO tuoj pat prieš JĮ – pasaulio valdovą – ant kelių pulti ?
,,„koalicija norinčiųjų“ tai tas pats, kas ,,dešra ypatingoji” – lietuviškai turėtų būti Norinčiųjų koalicija, o dar teisingiau, Norinčiųjų sąjunga.
Putinas spjauna į jūsų raginimą 30-ies dienų paliauboms.
Tai kurgi naujos rimtos sankcijos, neryžtingi lyderiai jūs Europos?!
„Ar Putinas tikrai nori užbaigti savo pradėtą karą? Jie [rusai] jau seniai turi persvarą fronto linijose. Nemanau, kad jis nori tai nutraukti“, – sakė jis.” –
(Kino režisierius S.Loznica Kanuose nauju filmu įspėja apie despotų pavojų
– respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/kitos_pasaulio_naujienos/kino-rezisierius-sloznica-kanuose-nauju-filmu-ispeja-apie-despotu-pavoju/ )