2025 m. balandžio 27 d., sekmadienį, 15 val., Vilniaus Katedros aikštėje vyks masinis protesto mitingas, nukreiptas prieš Lietuvos valdžios ketinimus įvesti visuotinį nekilnojamojo turto (NT) mokestį.
Renginį, pavadintą „NE gyvenamojo būsto mokesčiui“, rengia asociacija „Atoveiksmis“, vadovaujama visuomenininko Raimondo Šimaičio.
Mitingas sulaukė didelio visuomenės ir politikų dėmesio, o Vilniaus miesto savivaldybė išdavė leidimą renginiui, kuriame gali dalyvauti iki 30 tūkst. žmonių. Apžvelkime mitingo priežastis, jo rengėjų nuomonę, visuomenės nuotaikas, valdžios ir politikų atsaką bei galimas pasekmes.
Mitingo priežastys ir tikslai
Visuotinis NT mokestis Lietuvoje tapo karštų ginčų klausimu, kai valdantieji paskelbė apie ketinimu pertvarkyti mokesčių sistemą. Pagal siūlomus pakeitimus, NT mokestis būtų taikomas visiems nekilnojamojo turto savininkams, įskaitant tuos, kurie turi vienintelį gyvenamąjį būstą.
Valdantieji teigia, kad mokestis padėtų papildyti savivaldybių iždą ir finansuoti viešąsias paslaugas, tokias kaip kelių taisymas ar gatvių apšvietimas. Siūlomi tarifai svyruoja nuo 0,1 proc. (turtui iki 200 tūkst. eurų) iki 2 proc. (brangiausiam turtui).
Asociacijos „Atoveiksmis“ vadovas R. Šimaitis įspėja, kad NT mokestis gali tapti nepakeliama finansine našta, ypač mažas pajamas gaunantiems gyventojams, pensininkams ar vienišiems asmenims.
„Tai ne tik mokestis – tai grėsmė, kad žmonės bus priversti palikti savo namus, nes nesugebės sumokėti,“ – „Facebook“ tinklapyje rašė R. Šimaitis. Pasak jo rengiamo mitingo tikslas – paraginti valdžią persvarstyti mokesčių pertvarkos planus bei apsaugoti gyventojus nuo finansinio spaudimo.
Renginio rengimas ir palaikymas
Šio mitingo rengėjas asociacijos „Atoveiksmis“, vadovas R. Šimaitis yra žinomas visuomenininkas. Jis jau anksčiau rengė tūkstančius dalyvių pritraukusius protestus prie Seimo. Mitingą prieš NT mokestį remia ir Lietuvos Šeimų Sąjūdis, viešai raginantis stabdyti NT mokesčio įstatymo priėmimą.
Visuomeniniuose interneto tinkluose gyventojai karštai aptarinėja numatomo NT mokesčio poveikį, siūlydami rengti protestus ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose. Vienas komentatorius rašo: „Geriau ne į Vilnių važiuokite, o renkite protestus savo gyvenvietėse, kad jie plistų per visą Lietuvą.“
Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas patvirtino, kad leidimas mitingui išduotas, o renginys gali sutraukti iki 30 tūkst. dalyvių. Policija pasirengusi užtikrinti viešąją tvarką, o rengėjai pabrėžia, kad mitingas bus taikus ir skirtas pilietinei raiškai.
Valdžios ir politikų atsakas
Valdantysis susivienijimas (koalicija), vadovaujamas premjero Gintauto Palucko, gina NT mokesčio pertvarką, teigdamas, kad ji būtina siekiant teisingesnės mokesčių sistemos ir didesnio finansavimo gynybai bei viešosioms paslaugoms.
Finansų ministras Rimantas Šadžius balandžio 16 d. užregistravo mokesčių pertvarkos projektą, kuriame siūlomi progresiniai NT mokesčio tarifai ir lengvatos mažesnes pajamas gaunantiems gyventojams. Tačiau premjeras G. Paluckas pažymėjo, kad po diskusijų koalicijoje neapmokestinamojo NT riba gali būti padidinta, nes anksčiau siūlyta 20 tūkst. eurų riba buvo kritikuota kaip per žema.
Opozicija ir kai kurie valdantieji išreiškė abejonių dėl pertvarkos. „Nemuno aušros“ vadovas Remigijus Žemaitaitis teigia, kad mitinge dalyvaus keli šimtai jo partijos narių, įskaitant Seimo narius, tokius kaip Aidas Gedvilas ar Dainoras Bradauskas.
Jis siūlo didinti mokesčio „grindis“, kad būtų apsaugoti mažesnes pajamas gaunantys gyventojai. Žemaitaitis pabrėžia, kad protestas nėra nukreiptas prieš dabartinę valdžią, tačiau organizatoriai su tuo nesutinka, teigdami, kad kritika skirta būtent valdančiajam susivienijimui (koalicijai).
Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad NT mokestis turi būti grindžiamas socialinio teisingumo principais ir neturėtų pakenkti pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms.
Ekonomistas Raimondas Kuodis mokesčių pertvarką pavadino „besisukančia patranka, šaudančia bet kur ir bet kaip“, kritikuodamas jos chaotiškumą.
Prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas išreiškė viltį, kad mokestis bus pateiktas Seimui ir atsižvelgs į pažeidžiamiausių visuomenės grupių interesus.
Visuomenės nuomonė ir galimos pasekmės
Visuomeniniuose tinkluose ir viešojoje erdvėje NT mokestis vertinamas prieštaringai. Vieni gyventojai, ypač turintys vienintelį būstą, baiminasi, kad mokestis padidins finansinę naštą ir gali priversti parduoti turtą.
„Jei žmogus įsigijo būstą su paskola, jis jau sumoka bankui palūkanas, lygias dar vieno namo kainai. Dabar dar vieną namą turėsime pastatyti valdininkams?“ – klausia vienas komentatorius.
Kiti mano, kad mokestis būtinas, tačiau turėtų būti taikomas tik brangiam turtui ar antrajam būstui.
Buhalterių ir auditorių asociacijos vadovė Daiva Čibirienė pažymi, kad mokestis labiau paveiks vienišus asmenis, nes šeimoms lengvatos bus didesnės. „Jei yra vienišius, jis mokės daugiau, nes jam taikoma tik 40 tūkst. eurų lengvata, o ne 80 tūkst., kaip šeimoms,“ – teigia ji.
Mitingo rengėjai tikisi, kad renginys taps erdve, skatinančia valdžią ieškoti kompromisų. Anksčiau vykę protestai, pavyzdžiui, 2021 m. rugpjūčio vadinamosios „riaušės“ prie Seimo, parodė, kad masiniai susibūrimai gali peraugti į susidūrimus, todėl policija šį kartą esą yra pasirengusi griežtai prižiūrėti tvarką. Savo ruožtu R. Šimaitis pabrėžia, kad mitingas bus taikus ir skirtas „teisingumo šauksmui“.
„Balandžio 27 d. Vilniaus Katedros aikštėje vyksiantis mitingas yra reikšmingas pilietinis atsakas į planuojamą visuotinį NT mokestį. Mitingo rengėjai, vadovaujami R. Šimaičio, siekia atkreipti dėmesį į galimas mokesčio pasekmes, ypač pažeidžiamoms visuomenės grupėms. Rengiamas mitingas išryškino nesutarimus tiek valdžios viduje, tiek tarp valdžios ir opozicijos. Protestas gali tapti svarbiu žingsniu formuojant viešąją nuomonę ir spaudžiant valdžią ieškoti teisingesnių sprendimų“, – teigia Tautininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Songaila.
Vienas dalykas, kurį komuniagos moka ir mėgsta – atimti (iš kitų) ir padalinti (saviems).