Balandžio 11 d. Ignalinos rajono savivaldybė rengė teigiamą ir viltingą susitikimo renginį ,,Sugrįžtu į Lietuvą: galimybės kurti ir augti Ignalinos rajone“. Jame dalyvavo savivaldybės, seniūnijų, bendruomenių, visuomeninių organizacijų atstovai, svečiai iš Užimtumo tarnybos ir Užsienio reikalų ministerijos.
Susitikimą vedė už bendruomenių veiklą ir diasporą atsakinga mero patarėja Indrė Gruodienė. Dalintasi į Lietuvą sugrįžtantiems svarbiomis žiniomis, gražiomis sugrįžimų istorijomis ir įvairiomis patirtimis, pristatytos pagalbos priemonės, pabrėžta, kad skatinant sugrįžimą į gimtąjį kraštą, labai svarbus savivaldybių vaidmuo.
Kaip sakė visus sveikinęs Ignalinos rajono savivaldybės meras Laimutis Ragaišis, ,,Tikime, kad susitikimas bus reikšmingas tiek vietos gyventojams, tiek iš svetur sugrįžusiems kraštiečiams.
O tikslas vienas – mūsų kraštą ir Lietuvėlę pastiprinti ir pasitaisyti ten, kur anksčiau kažko nepadarėme…“. Meras pastebėjo, kad šiuo metu, kai Vilniaus regionas viršija ES gyvenimo vidurkį, laikas ir mūsų kraštiečiams pagalvoti apie sugrįžimą ir pasijautimą pilnaverčiu savo krašto žmogumi.
Pranešimą skaitęs Užsienio reikalų ministerijos Globalios Lietuvos departamento Grįžimo į Lietuvą skyriaus vedėjas Tadas Kubilius sakė pirmą kartą esąs Ignalinoje ir būtinai norės Turizmo žinių centre nusipirkti ,,Surink Lietuvą“ magnetuką.
Jis pats 8-erius metus gyveno JAV ir kaip tik renginio dieną minėjo savo sugrįžimo į Lietuvą 17-ąją sukaktį. ,,Dabar aš koordinuoju grįžimo į Lietuva reikalus ir puikiai suprantu, kaip jaučiasi sugrįžęs žmogus. Džiugu, kad pernai buvo dvigubai daugiau į sugrįžusių nei išvykusių. Žmonės sugrįžta ir į regionus, taip pat ir į Ignalinos rajoną…“, – sakė svečias.
Buvo pristatyta 2024 m. įsteigta žinių platforma, konsultacijų centras Grįžtu.lt (čia), kviesta sekti Grįžtu.lt puslapius socialiniuose tinkluose.
Minėta, kad parengtos atmintinės iš atskirų šalių grįžtantiems, vykdoma Diasporos studentų pažintinės ir kitos programos, dalijamasi sėkmės, asmeninių patirčių istorijomis.
Per metus suteikta 2190 konsultacijų. Globalios Lietuvos departamentas nuolat transliuoja žinutes, kad į Lietuvą grįžti verta, čia puiki vieta gyventi, kurti verslą, studijuoti, o Lietuvos jaunimas jaučiasi laimingiausias pasaulyje. Nors vyresniems galbūt ir sunku tuo patikėti.
Užimtumo tarnybos sumanymą „Gal į Lietuvą?“ (www.galilietuva.lt.) pristatė jos koordinatorė Eglė Martinkėnienė, kalbėjusi apie grįžtamosios migracijos skatinimą per asmeninį kontaktą. Ji minėjo, kad atvykstančius domina gyvenimo ir darbo sąlygos Lietuvoje, verslo galimybės, išmokos, kalbos kursai.
Dvi šio sumanymo konsultantės dirba ir Ignalinoje. Viena jų – Ignalinos padalinio vadovė Alma Šerėnienė. Ji pristatė sugrįžusiems į Lietuvą teikiamas paslaugas ir siūlomas programas. Verslininkai, įstaigų vadovai kviesti prisijungti prie Diasporai draugiško darbdavio sumanymo.
Tai, kad jauni žmonės grįžta į Ignalinos rajoną, patvirtino ir Lukas su Solveiga. Abu jie kurį laiką gyveno ir dirbo užsienyje, bet dabar džiaugiasi grįžę ir čia įgyvendina savo svajones.
Luko mokyklos laikų svajonė – sukurti filmą apie Ignaliną. Švedijoje dvejus metus sunkiai dirbęs vaikinas dabar pasinaudojo Užimtumo tarnybos parama ir Ignalinoje pradėjo kurti savo verslą ir asmeninį gyvenimą: ,,Norėjau sugrįžti į Ignaliną, nes čia geri žmonės. Noriu pritraukti ir paskatinti bei padrąsinti jaunimą bei griauti pramanus, kad čia nieko nevyksta…“.
Vaikinas pasakojo, kad metus laiko truko sunkusis laikas, kai reikėjo pildyti įvairius dokumentus ir iškęsti biurokratines būtinybes, bet dabar svajonė pildosi.
Jo įkurta video gamybos agentūra MB ,,Introspekcija“ jau veikia Ignalinoje, Atgimimo gatvėje. Lukas išsakė pastabų Užimtumo tarnybai, linkėjo daugiau lankstumo, o savivaldybei dėkojo už buvusius ir būsimus sumanymus.
Savo istoriją papasakojo ir Solveiga. Nuo 2024 m. spalio mėnesio ji jau negyvena Vokietijoje. Ten įgyta patirtis, tikisi, pravers savame krašte. Mergina sako, kad sugrįžo visam laikui: ,,Reikėjo išvažiuoti, kad suprasčiau, jog niekur nėra geriau nei namie. Aš savo svajonę dar kuriu…“.
Dabar Solveiga studijuoja Vytauto didžiojo universitete kaimo plėtros administravimo magistrantūroje. Jos sugrįžimo ir įsitvirtinimo kelias veda per bendruomenę, kuri apskritai daro labai didelę įtaką.
Kartu su draugu Almantu pirmiausia įsijungė į savanorišką Daugėliškio krašto bendruomenės veiklą. Solveiga neseniai įsidarbino šios bendruomenės įkurtuose Socialiniuose užsiėmimuose. Mergina nusiteikusi labai teigiamai, o viena svarbiausių motyvacijų yra ta, kad Ignalinos krašte ji pasijuto labai laukiama ir reikalinga.
Susitikime dar kalbėjo bibliotekininkė Laima Banienė, kuri pristatė Ignalinos viešosios bibliotekos vykdomas diasporai skirtas veiklas, puslapį ,,Aš Ignalinoje“, susitikimus su užsienyje gyvenančiais kraštiečiais. Apie turizmo verslo nišas ir vaikų auginimo patogumus Ignalinoje kalbėjo Turizmo informacijos centro direktorė Joana Lichadziauskienė.
Ignalinos kultūros centro direktorė Asta Sieliūnienė priminė kultūrinį turizmą, nes dabar žmonės ieško tikrų, autentiškų potyrių, kurie surandami kiekvienoje bendruomenėje. Pareklamuota liepos 19–21 d. vyksianti Ignalinos miesto vasaros šventė ,,Varom į Ignaliną“. Gyventojai, bendruomenės ir verslai kviesti prisidėti ir tapti šventės dalimi.
Vienas iš daugelio atlikėjų šventėje bus Andrius Pojavis, kuris nuotoliniu būdu irgi dalyvavo šiame renginyje bei atliko savo eurovizinę ir Ignalinai taip tinkančią dainą ,,Traukiniai“.
Na, o įmonės ,,Kompata“ vadovė Rasa Šatienė kvietė nepamiršti kultūringai tvarkyti atliekas. Sugrįžusiems jauniems žmonėms ji įteikė dovanų. Meras L. Ragaišis taip pat turėjo dovanų svečiams. Jis dėkojo visiems susirinkusiems, linkėjo daugiau bendravimo ir bendrystės.