Šeštadienis, 31 sausio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Prasideda pavasario kovos su kenkėjais darbai

www.alkas.lt
2025-04-13 18:22:00
15
PERŽIŪROS
0
Ypatingai šilta žiema ir kenkėjai: ko tikėtis pavasarį?

Ypatingai šilta žiema ir kenkėjai: ko tikėtis pavasarį? | „Dezinfa“ nuotr.

Pavasarį bunda ne tik gamtos grožis, tačiau suaktyvėja ir įvairūs kenkėjai, galintys sukelti grėsmę žmogaus sveikatai, padaryti žalą augalams, todėl svarbu laiku imtis kenkėjų kontrolės priemonių. Biologas, „Dezinfos“ kenkėjų kontrolės ekspertas, Liutauras Grigaliūnas aptaria penkis aktyviausius pavasario kenkėjus ir būdus, kaip su jais kovoti.

Erkės: pašalinkite augalines atliekas

Erkės tampa aktyvios, kai dirvožemio temperatūra pasiekia 5 laipsnius šilumos. Jos laukia aukos, prisikabinusios prie augalų stiebų, pajutusios šilumą, prakaito kvapą ar anglies dvideginį, erkės greitai įsikabina į odą, drabužius ar gyvūnų kailį.

Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvoje nėra registruotų cheminių preparatų, kuriuos būtų galima naudoti viešose ar privačiose žaliose zonose erkių naikinimui, nepažeidžiant įstatymų ir nekenkiant aplinkai. Tai reiškia, kad net ir namų vejos bei krūmai negali būti purškiami cheminėmis medžiagomis ne pagal paskirtį. Įmonės, kurios teigia, kad naikina erkes žaliose zonose, net ir privačiose valdose, pažeidžia cheminių medžiagų naudojimo teisės aktų reikalavimus.

„Šiai dienai vis dar neturime Lietuvoje registruotos priemonės, kuria galima naikinti erkes, nors būdų rasti tinkamą, ieškome nuolat, erkės perneša pavojingas ligas, tad esame suinteresuoti jų naikinimu. Ką gali žmogus padaryti dabar, kad savo aplinkoje sumažintų erkių skaičių, tai pašalinti sudžiūvusią, pernykštę augmeniją, sugrėbti senus lapus, nes šiose vietose erkės dažnai žiemoja. Taip pat vasarą būtina reguliariai pjauti žolę, genėti krūmus. Vykstant į parkus ar miškus, rekomenduojama tinkamai apsirengti bei pasirūpinti augintinių apsauga nuo erkių“, – pataria ekspertas L. Grigaliūnas.

Skruzdėlės: naikinkite visą koloniją

Sodo skruzdėlės aktyviausiai ieško maisto pavasarį, neretai įsibraudamos į gyventojų būstus.

Skruzdėlės nėra pavojingos žmogaus sveikatai, kol jos gyvena savo įprastą gyvenimą, tai yra tiesiog maži ir naudingi vabzdžiai, tačiau, kai skruzdėlės per plyšelius ropoja į namus, iškelia trinkeles ar daro kitą žalą žmogaus aplinkai, šis vabzdys tampa kenkėju.

„Norint atsikratyti skruzdėlių, svarbu sunaikinti visą ten esančią koloniją. Karštas vanduo, natūralios priemonės, pavyzdžiui, cinamonas, kavos tirščiai ar actas, chemikalai iš įprastų parduotuvių, naikina tik pavienes skruzdėles, tačiau tikslas yra pasiekti ir sunaikinti lizde motinėlę, kuri yra ilgaamžė – ji gali gyventi kolonijoje daugiau nei penkerius metus. Todėl labai svarbu išmanyti skruzdėlių biologiją, įpročius ir parinkti tinkamą profesionalią priemonę“, – pabrėžia kenkėjų kontrolės specialistas.

Paukščiai: naudokite atbaidančias priemones

Paukščiai nėra kenkėjai, tačiau jų daroma veikla gali būti kenkėjiška ir kelianti problemas. Bet kokiu atveju, paukščių naikinti negalima, bet kontroliuoti kartais reikia.

Kai kurie paukščiai platina ligas, tokias kaip ornitozė, tuberkuliozė ar paukščių gripas. Jų išmatų sankaupos viešose vietose, prie prekybos centrų, biurų ar parkų, gali tapti infekcijos šaltiniais. Tai labai dažnas reiškinys, ypač daugiaubučių balkonuose, nes žmonės mėgsta lesinti miesto balandžius. Balkonuose balandžiai pradeda perėtis, taip dar labiau padidindami aplinkos taršą. Be to, paukščių lizduose dažnai veisiasi parazitiniai ar net kraujasiurbiai nariuotakojai: kraujamusės, kailiavabaliai, kregždinių blakės, paukštinės erkutės ir kt., kurie ilgainiui ima plisti ir patalpose.

„Prevencijai svarbu reguliariai tvarkyti balkonus ir kitas paukščių lankomas vietas. Norint atbaidyti paukščius, galima naudoti spyglius, spyruoklines vielas ar tinklus – šios priemonės nekenkia paukščiams, bet neleidžia jiems įsikurti nepageidaujamose vietose. Alternatyviai galima naudoti natūralias paukščių atbaidymo priemones, tokias kaip blizgančios juostelės, muliažai ar dirbtiniai plėšrūnų siluetai“, – rekomenduoja L. Grigaliūnas.

Uodai: pašalinkite veisyklas

Kai tik vandens telkiniai įšyla, uodų lervos pradeda vystytis. Pasaulio sveikatos organizacija kasmet fiksuoja milijonus susirgimų maliarija. Lietuvoje taip pat veisiasi maliariniai uodai, laimei, kad maliarijos sukelėjui mūsų Lietuvos klimatas dar per šaltas, kad jis sėkmingai išsivystytų, todėl vietinės maliarijos atvejų dar neturime.

„Uodų populiacijos mažinimui svarbu pašalinti uodų veisyklas žmogaus aplinkoje, pavyzdžiui, išsausinti vandenį induose, įvairiuose rakanduose, senose padangose, talpose lietaus vandeniui rinkti ir pan. Jeigu kaimynystėje yra naturali uodų veisykla, t.y. vandens telkinys, ir nenorima uodų draugijos, tada reikia kreiptis į kenkėjų kontrolės ekspertus. Jie naudoja specialius preparatus, kurie naikina uodus dar ankstyvoje jų vystymosi stadijoje, nekenkiant ekosistemai“, – sako ekspertas.

Invaziniai šliužai: imkitės veiksmų nedelsiant

Invaziniai šliužai, ispaniniai arionai, yra vieni iš labiausiai plintančių invazinių bestuburių Europoje, todėl laiku pritaikyta tinkama kontrolė labai svarbi. Vienas šliužas per metus gali padėti 300–500 kiaušinių, kuriuos slepia po lapų paklote ar kitose drėgnose vietose. Jaunikliai išsirita dar rudenį ir peržiemoja iki pavasario.

Šie kenkėjai gali padaryti didelę žalą sodams, daržams, ūkininkų laukams ir dekoratyviniams augalams. Jie ėda lapus, pažeidžia augalus ir sumažina derlių, kelia psichologinį diskomfortą.

Efektyviai kovai su šliužais svarbu išmanyti jų biologiją, identifikuoti slėptuves ir parinkti tinkamas naikinimo priemones.

„Moliuskocidai yra viena iš veiksmingiausių priemonių kovai su šliužais. Jie sutrikdo šliužų virškinimą, juos naikina ir taip sumažina jų populiaciją. Tačiau svarbu pasirinkti priemones, kurios nekenkia aplinkai, gyvūnams ir žmonėms, jas naudoti griežtai pagal naudojimo instrukciją. Taip pat galima naudoti natūralias alternatyvas: barstyti kiaušinių lukštus, pelenus arba rupią druską, nes šliužai vengia šiurkščių paviršių. Svarbu tvarkyti aplinką šalinant šliužų slėptuves ir veisyklas. Reikia pabrėžti, kad sėkmingą kontrolę lemia priemonių kompleksiškumas: ekspertų pagalba, aplinkos tvarka ir atbaidymo būdai“, – atkreipia dėmesį „Dezinfos“ atstovas.

Rūpinantis kenkėjų kontrole pavasarį, galima apsaugoti savo aplinką ir sumažinti galimas problemas visam sezonui.

Parengta pagal „Dezinfos“ pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Su medienos kenkėjais – nelengva kova
  2. Gamtoje – pavasario giesmės ir besibaigiančios vasaros derlius
  3. Tikrojo pavasario pranašas – kovas – vis dar nepageidaujamas kaimynas
  4. Atliekami tvarkymo darbai Metelių regioniniame parke
  5. Su bundančia gamta bunda ir kenkėjai
  6. Kovą su svetimžemiais šliužais laikas pradėti jau dabar
  7. Artėja aktyvus uodų ir vorų metas
  8. 3 kenkėjai, labiausiai gadinantys atostogas
  9. Jei namuose įsikūrė skruzdėlės
  10. Su vasara atzyzia uodai – geliantys ir pavojingi
  11. Su paukščiais grįžta ir ligos
  12. Gynybai nuo uodų ir erkių – eteriniai aliejai
  13. Jau metas naikinti Sosnovskio barštį
  14. Kodėl atsiranda skruzdėlių ir kaip jas naikinti?
  15. Tarakonų su šlepete neišnaikinsite

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Šiukšlių fenomenologija
Gamta ir žmogus

VU filosofas dr. T. Šinkūnas: „Žmogus nėra tiek atsakingas už šiukšlių gaminimą, kiek jam atrodo“

2026 01 31
Specialiųjų tyrimų tarnyba
Lietuvoje

Dėl galimos korupcijos pareikšti įtarimai žemės ūkio viceministrui

2026 01 30
Automobilis žiemą
Gamta ir žmogus

Savaitgalį – iki 32 laipsnių šalčio: 3 dalykai, kuriuos būtina patikrinti automobilyje

2026 01 30
Adventuras | alkas.lt A. Sartanavičiaus nuotr.
Gamta ir žmogus

„Adventur“ kviečia į keliones ir naujus išbandymus (nuotraukos)

2026 01 30
„Stintapūkis“
Gamta ir žmogus

„Stintapūkis“ savaitgalį kviečia į Neringą

2026 01 30
Specialiųjų tyrimų tarnyba
Lietuvoje

Pareikšti įtarimai Tauragės rajono merui

2026 01 30
Šilta žiema sutrukdė atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege
Gamta ir žmogus

Savaitgalį kviečiama atsisakyti medžioklių

2026 01 30
Pramonės gatvės viadukas
Lietuvoje

Bus atnaujintas Panevėžio Pramonės gatvės viadukas

2026 01 30

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Michailas Velleris apie S. Buškevičius. Putinui naudingi Lietuvos kvailiai
  • +++ apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką
  • Gabriel apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką
  • Klausimėlis: apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • VU filosofas dr. T. Šinkūnas: „Žmogus nėra tiek atsakingas už šiukšlių gaminimą, kiek jam atrodo“
  • Dėl galimos korupcijos pareikšti įtarimai žemės ūkio viceministrui
  • Savaitgalį – iki 32 laipsnių šalčio: 3 dalykai, kuriuos būtina patikrinti automobilyje
  • „Adventur“ kviečia į keliones ir naujus išbandymus (nuotraukos)

Kiti Straipsniai

Sustiprinta kurtinių tuokviečių apsauga

Sustiprinta kurtinių tuokviečių apsauga

2025 12 30
Sorų laukai

Mokslininkai pristatė pažangų būdą, leidžiantį nustatyti, kokius augalus valgė senovės žmonės Europoje

2025 12 22
Maistas, keptas kalakutas

Kaip iškepti visą paukštį, kad mėsa tirptų burnoje?

2025 12 21
Kviečia biologinės įvairovės būklės Lietuvoje pristatymo renginys

Kviečia biologinės įvairovės būklės Lietuvoje pristatymo renginys

2025 11 20
Augalai

Kaip sugalvojami augalų veislių pavadinimai?

2025 11 16
Paukščių paroda

Paroda Kaune kviečia susipažinti su gražiausiais ir įdomiausiais paukščiais

2025 11 13
Žiurkės

Graužikai ir paukščiai: kaip apsaugoti automobilius nuo šių svečių

2025 10 25
Žievėgraužis tipografas

Atšaukiama stichinė nelaimė dėl žievėgraužio tipografo

2025 10 24
Uosialapiai klevai

Sostinėje naikinami uosialapiai klevai

2025 10 21
Tulpės

Kokia pavasarį žiedais apsipilsiančio sodo ar balkono paslaptis?

2025 10 20

Skaitytojų nuomonės:

  • Michailas Velleris apie S. Buškevičius. Putinui naudingi Lietuvos kvailiai
  • +++ apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką
  • Gabriel apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką
  • Klausimėlis: apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką
  • Užmiršo? :( apie S. Buškevičius. Putinui naudingi Lietuvos kvailiai
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Minuotojas | httpswww.facebook.comGenera

Minių minos

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai