Kurtiniai yra ne tik gražūs ir reti paukščiai, bet ir svarbūs mūsų sengirių – išskirtinių ir biologiškai vertingų ekosistemų – indikatoriai. Šie paukščiai yra glaudžiai susiję su senais, brandžiais pušynais prie įvairaus dydžio miško pelkių, o jų populiacijos būklė tiesiogiai atspindi šių vertingų ekosistemų sveikatą.
Kurtiniai gali sėkmingai gyvuoti tik tuomet, jeigu yra išsaugota pakankamai senų miškų nuo kirtimų, ne nusausintų pelkių, plėšrūnų gausumas yra natūraliai sureguliuotas bei nėra intensyvaus lankymosi prie tuoktaviečių ir greta jų. Kurtinių nykimas – tai ženklas, kad prarandame savo senųjų miškų turtą ir turime nedelsiant imtis veiksmų juos apsaugoti.
Dar 2009 m. įkurtas Viešvilės gamtinio rezervato kurtinių veislynas yra vienintelis veislynas, prisidedantis prie šių paukščių populiacijos atkūrimo Lietuvoje.
Per 16 Viešvilės kurtinių veislyno veiklos metų pasiekti reikšmingi rezultatai, išauginant ir paleidžiant į gamtą nemažai paukščių.
Pirmoji vada buvo užauginta dar 2010 metais. Iki 2025 metų veislyne iš viso išauginti 95 kurtiniai. Nuo 2011 iki 2025 metų į gamtą paleisti 75 paukščiai.
Šiuo metu veislyne yra 20 kurtinių (palikti veisimui ir senesni individai). Yra brandžių paukščių, kurie dėl savo amžiaus nebegali būti paleisti į gamtą ir yra saugomi veislyne. Gamtoje kurtinai išgyvena apie 5–6 metus, o veislyne gyvena 7–15 metų (patinai ilgiau nei patelės).
Patelės patiria didelį stresą perėjimo metu ir senesni paukščiai dažnai pašlumba. Šiuo metu veislyne yra net 13 metų patelė, kurią galima pamatyti parodoje.
Remiantis Viešvilės gamtinio rezervato kurtinių veislyno patirtimi, veislyno darbą būtina tęsti bent 30 metų, tam kad kurtinių populiacija visiškai atsikurtų.
Parengta pagal Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato grupės pranešimą