Kovo 22–23 dienomis legendiniame Kernavės Baltojo kalno miško take vyko tradicinė pavasario lygiadienio šventė „Teka upelė, duinoja“. Ši gamtos nofollow virsmo šventė kasmet sukviečia gamtos mylėtojus, folkloro mėgėjus ir visus, norinčius pajusti ryšį su senaisiais bei kultūra.
Baltojo kalno viršūnėje, kur atsiveria stulbinantis vaizdas į Neries kilpą, šventė prasidėjo mistiškomis ugnimis ir šviesų kūriniais, sukurdama magišką atmosferą tarp tamsos ir šviesos.
Pasirodymai, meniniai kūriniai, patyriminės pamokos ir gyvi atlikėjų pasirodymai kvietė lankytojus patirti pavasario lygiadienio virsmą – šviesos galią gamtoje ir žmogaus gyvenime.
Renginio metu vyko įvairios veiklos
Gamtos žygiai, folkloro ansamblių pasirodymai, patyriminės paskaitos, kūrybiniai užsiėmimai, akį džiugino meniniai kūriniai bei išskirtinės sūpuoklės „Mudu abudu“, kuriose – tautosaka apie meilę ir paukščius.
Nakties metu vyko ypatingi muzikiniai pasirodymai, kuriuose dalyvavo folkloro ansambliai: „Gilė“ / vadovas Artūras Sinkevičius (Kaunas), „Žilvita“ / vadovė Laimutė Morkūnienė (Kaišiadorys), „Medgrinda“ / vadovė Kristina Stankevičienė (Kernavė).
Taipogi buvo galima išgirsti elektroninės muzikos sumanymų, susiejusių tradicinės muzikos motyvus su šiuolaikiniais garsais: „Elektroninės sutartinės“, „Žalčio burtai“, „Braška lizdas“ ir kt. Renginio kulminacija: pavasario lygiadienio apeigos ir didžiojo laužo įžiebimas kartu su vaidila Gediminu Žiliu.
Pamokas vedė
„Sugrįžtantys paukščiai“ – Kūrybiškų žmonių asociacija „ARTyn“ (Rasa Rulevičiūtė – Icen)
„Verba – gyvybės medis“ – tradicinių amatų meistrė Loreta Lichtarovičienė
„Lygiadienis – dangiškasis mūsų gyvenimo matas. Pavasaris“ – etnoastronomas Jonas Vaiškūnas
Šventės meninių kūrinių ir skulptūrų kūrėjai
Skulptūra „Bundantis žaltys“ – skulptorius Henrikas Orakauskas
Meninių kūrinių ir kūrybinių užsiėmimų „Budinimai“ budinimai – Ilona Daujotaitė-Janulienė
Šviesų kūrinius kūrė ilgamečiai Kernavės bičiuliai – šviesų dailininko Arvydo Buinausko komanda.
Sekmadienio rytą šventė buvo pasitikta Saulės pasveikinimu, simboliniu apsiprausimu Neryje, supimusi sūpuoklėse ir paukščių stebėjimo žygiu (vedė Tadas Bujanauskas).
Gamtos mylėtojai dalyvavo laukinių valgomų augalų pamokoje su Judita Korsakiene, degustuojant pavasario gėrybes, diskutuojant apie vaistines savybes, jų naudą.
Taipogi lankytojai turėjo galimybę dalyvauti tradicinių pavasario muzikos instrumentų mokomuosiuose užsiėmimuose, kuriuose dalyviai ne tik susipažino su seniausių lietuvių muzikos instrumentų istorija, gamybos procesu ir jų reikšme tradicinėje muzikoje, bet ir mokėsi išgauti pirmuosius garsus bei atlikti paprastus melodinius motyvus.
Renginį rengė: Širvintų kultūros centro Kernavės filialas; sumanymo vadovė: Kristina Stankevičienė; partneriai: Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija, Kernavės seniūnija ir asociacija MEDGRINDA; projektą finansavo: Lietuvos kultūros taryba ir Širvintų rajono savivaldybė; žinių rėmėjai: VšĮ „Tėviškės alkas“, laikraštis „Širvintų kraštas“.