Lietuvos mokslų akademijos leidžiamų mokslo garsinimo knygų serijos „Mokslas visiems“ lobyną papildė dar viena, jau 32-oji knyga – tai akad. Romualdo Karazijos „Genijai, kurie pakeitė pasaulį“.
Knygoje pateikiama penkiolika biografijų didžiųjų genijų, palikusių ryškų pėdsaką civilizacijos raidoje. Biografijos išdėstytos chronologiškai nuo Aristotelio iki Einšteino.
Taip skaitytojas gali susidaryti civilizacijos raidos vaizdą. Atradimų svarba išryškėja tik bėgant laikui, tad paskutinio šimto metų, labai reikšmingo žmonijai laikotarpio, didžiųjų genijų išskyrimas dar būtų per ankstyvas.
Visi šie genijai yra Vakarų Europos atstovai. Kitų didžiųjų tautų, kaip kinų, japonų ar indų, išminčiai, menininkai bei valstybės veikėjai ilgus amžius daugiausia įtakos turėjo tik jų pačių kraštuose. Be to, mums įdomiausi ir geriausiai suprantami savojo žemyno genijai.
Tai ne istorinis veikalas, o mokslo garsinimo knyga. Joje siekta suderinti tikslumą ir įdomumą, atskleisti tinkamą, neidealizuotą, bet visapusišką asmens gyvenimo ir veiklos vaizdą.
Pateikiamose biografijose nėra autoriaus išgalvotų faktų. Aprašomi ne tik genijų pasiekimai, bet ir gyvenimo kelias, netgi vaikystė, kuri, anot psichologų, turi daug įtakos tolesniam likimui. Minimi ir kartais mažiau reikšmingi, bet būdingi tai asmenybei nutikimai, nevengiama legendų, kurios dažniausiai turi tikrą pagrindą.
Atsisiųsti akad. Romualdo Karazijos „Genijai, kurie pakeitė pasaulį“
Parengta pagal Leidybos skyriaus pranešimą