Galima matyti tris Donaldo Trampo požiūrio į Ukrainą etapus per pastaruosius metus:
1. Rinkimų kampanija (8-9 mėn.). Jos metu Trampas apie Ukrainą pasisakė mažai, retai ir praktiškai vienodai: prie manęs karas nebūtų kilęs; tai kainuoja per daug gyvybių ir pinigų; aš rasiu sprendimą. Buvo akivaizdu, kad jis neturi detalaus plano ir neketina leisti laiko, kad toks atsirastų. Jokie retieji žemės metalai ir mineralai nebuvo minimi – Trampo niekas neapibūdina kaip gebančio nuslėpti tai, ką galvoja, ypač šimtuose susitikimų su rinkėjais. Todėl šie ištekliai tiesiog nebuvo jo žinioje.
2. Inauguracija (kelios dienos prieš/po). Prieš perimdamas postą Trampas pakeitė retoriką. Atsirado elementas, kad Ukraina „nori taikos“, o Putinas – ne. Taip pat – potencialus sankcijų Kremliui išplėtimas. Tą galėjo sąlygoti kelios aplinkybės: a) Zelenskio pastangos, įskaitant su Makrono pagalba Paryžiuje; b) Kelogo paskyrimas pasiuntiniu Ukrainai; c) žvalgybos informacija, kurią jis pradėjo reguliariai gauti. Bet šis etapas ilgai netruko.
3. „Vensizacija“. Dabartis (pastarosios keliolika dienų): Ukraina kalta; Zelenskis – diktatorius; Putinas nori susitarti; svarbiausia – Ukrainos naudingieji ištekliai. Tą galima sieti su sėkmingomis derybomis Maskvoje dėl mokytojo Fogelio paleidimo – ir sustiprėjusia Dž. D. Venso ir Ilono Masko įtaka šiai temai. Iliustracija – atrodytų nuoširdi Trampo nuostaba, kai Fox prieš kelias dienas paklausė, ar jis siektų 20 tūkst. pagrobtų ukrainiečių vaikų sugrąžinimo („Daug apie tai nežinau“) – be abejo, Dž. D. Vensas ir kiti jo aplinkoje apie tai neužsiminė.
Šis etapas turėtų kelti daug nerimo.
Dž. D. Vensas yra aršus Ukrainos kritikas. Dar pernai, kai jį, kaip Senatorių, išgirdau gyvai, buvo aišku, kad jis nėra tipiškas Respublikonas. Jei šios partijos nariams kritika Kijevui buvo tapusi norma – pabrėžiant to finansinę kainą, – tai Vensas žengė kur kas giliau.
Politikas barėsi, kad ukrainiečiai uždarinėja rusų ortodoksų bažnyčias – jis, kaip doras krikščionis, negali to leisti; piktinosi Ukrainos demokratijos kokybe; atvirai šaipėsi iš Zelenskio. Tuo metu tai iškrito iš bendro konteksto. Dabar – kontekstą formuoja.
Apie tai Palangoje, Lūžio taške, rudenį netiesiogiai ginčijomės su viešėjusiu Nilu Fergiusonus (Niall Fergusonu). Jis kartojo, kad Trampo administracija bus „vanagiška“, o man Venso paskyrimas buvo ryškus neigiamas signalas, akivaizdžiai stiprinantis pesimisto perspektyvą – bet dar ne nuosprendis.
Tad:
a) Trampas turi daug lankstumo Ukrainos klausimu. Pastaruoju metu jis linksta į priešišką pusę, ir nežinia, ar kas nors jį galėtų pakreipti atgal (Senatas? NY Post? Konservatyvūs mąstytojai? Ginklų pramonė? Akcijų rinkos?). Tai ir glumina, ir gali teikti vilčių – nuoseklumas daugeliu atvejų nėra skiriamoji Trampo savybė.
b) Trampo retorikoje apstu nesuderinamų prieštaringumų. Daugybė teiginių niekada nevirs realybe – ir Trampas dėl to politiškai nenukentės. Kuriuos teiginius ignoruoti? Čia ir yra didysis klausimas (visose temose).
Autorius yra politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius
Ne Trumpas išsirinko sau viceprezidentu Vensą, jam paskyrė. Ir dar labai didelis klaustukas ar Trumpas išgalės išbūti šiose pareigose 4 metus.
,, Jei šios partijos nariams kritika Kijevui buvo tapusi norma ” – akivaizdu, kad autorius savęs nesieja su respublikonais. Mažų mažiausia, buvusių vergvaldžių partiją, natūraliai tapusią komunistais (su polinkiu į fašizmą) laiko normalia partija. Dėl kritikos Kijevui. Deja, to jūsų Kijevo valdžia korumpuota ir diktatoriška. Lietuva irgi turbūt nelabai toli nuo to. Matyt, visas mūsų elitas intuityviai gina korumpulus, nes jaučia, kad tuo gali būti apkaltinti ir patys. Autoriau, USAID paramą ėmei ?
JAV pasiūlymas Kyjivui pribloškė: tai labai keista D. Trumpui reikia ne tik retųjų metalų
– lrytas.lt/pasaulis/konfliktai-ir-saugumas/2025/02/22/news/jav-pasiulymas-kyjivui-pribloske-tai-labai-keista-36601207
„D. Trumpas pareiškė, kad Ukraina neturi kortų, kuriomis gali žaisti
[ … ] Jis sakė norintis susigrąžinti pinigus ir kalbėjo ne tik apie retus metalus, bet ir naftą bei „viską, ką galime gauti“.
Pagal jį – dora naudotis kito nelaime? Iš kur žinoti, kad jis su Putinu nesusitarė, kad tas dar stipriau „ukropus” spaustų, ir taip palengvintų AUKOS apiplėšimą? Paskui pasidalins grobį?
Iškasenas išnuomoti Amerikai pasiūlė Zelenskis. Tik jų vertę nupaišė iš lempos.
Man regis, kad Trampo turėtas supratimas dėl Rusijos karo tikslų ir nusistatymų sudužo Rijade, dabar manevruojama, mėtomasi, kad tai neišlįstų viešoje politikoje. Tad ko nors konkretaus iš Trampo greitu laiku vargu ar lauktina.
Ir kodėl tau taip regis ?
Kremlius: Rusija „niekada neparduos“ užgrobtų Ukrainos teritorijų
– alfa.lt/aktualijos/pasaulis/kremlius-rusija-niekada-neparduos-uzgrobtu-ukrainos-teritoriju/-40346308/