Žemės ūkio ministerijoje vyko pirmasis Maisto tarybos posėdis, kuriam pirmininkavo žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas.
Žemės ūkio duomenų centro (toliau-ŽŪDC) atstovai žemės ūkio ministrui pristatė savo bendradarbiavimo Maisto taryboje viziją, pateikė pasiūlymus, kaip gali tikslingai prisidėti prie tarybos veiklos.
Taryboje ŽŪDC atstovauja Informacinių išteklių tvarkymo departamento direktorius Danas Andrišiūnas, jį pavaduoja ŽŪDC Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyriaus laikinoji skyriaus vadovė Irma Jankauskienė.
Viešojoje svetainėje produktukainos.lt ŽŪDC reguliariai skelbia savaitines reprezentatyviųjų maisto gaminių mažmenines kainas didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse ir kainų pokyčius. Taip pat skelbiama kai kurių maisto produktų vidutinių mažmeninių kainų struktūra: kuri galutinės kainos, kurią sumoka pirkėjas, dalis tenka augintojui, gamintojui, didmeninės ir mažmeninės rinkos dalyviams.
„Mūsų siekis – užtikrinti skaidrumą ir kokybiškumą, renkant ir skelbiant maisto rinkos dalyvių mažmenines, didmenines ir augintojų kainas. Nuolat tobuliname sistemas, kad pateikti duomenis aiškiau, padaryti juos lengviau prieinamus ir labiau suprantamus visuomenei. Be to, esame pasiryžę atvirai reaguoti į pastabas ir pasiūlymus, siekiant pagerinti teikiamų duomenų kokybę , – sako Danas Andrišiūnas.
ŽŪDC Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyrius įgyvendina nacionalinių ir Europos Sąjungos (ES) teisės aktų reikalavimus dėl žemės ūkio ir maisto produktų rinkos statistinės informacijos rinkimo ir ataskaitų rengimo ir teikimo Europos Komisijai, Eurostatui, taip pat stebi, analizuoja ir prognozuoja vidaus ir užsienio valstybių žemės ūkio ir maisto gaminių rinkas ir apie rezultatus informuoja žemės ūkio bei perdirbamosios pramonės subjektus, valstybės valdymo, savivaldos ir kitas institucijas. Žemės ūkio ministerijai pavaldi įmonė taip pat užtikrina rengiamos, teikiamos ES bei nacionalinėms institucijoms ir skelbiamų viešai statistinių duomenų kokybę.
Maisto taryba – nuo 2025 metų Lietuvoje veikianti institucija, kurios tikslas – maisto kainų stebėjimas, jų skaidrumas, sveikesnė visuomenės mityba, importo konkurencijos su vietos produkcija stebėjimas.
Žemės ūkio rūmai pasisako už trumpesnę maisto grandinę
Kaip pažymi posėdyje dalyvavęs ŽŪR vicepirmininkas Vytautas Buivydas, trumpesnės maisto grandinės, mažesnis PVM – palankesnės sąlygos smulkiems ir vidutiniams ūkiams.
„Šiandien vykusiame Maisto tarybos posėdyje pabrėžėme, kad trumpesnės maisto grandinės ir mažesnis tarpininkų skaičius, yra vienas efektyviausių būdų mažinti maisto kainas vartotojams. Tiesioginė prekyba iš ūkių leidžia užtikrinti ne tik didesnes pajamas ūkininkams, bet ir geresnes (mažesnes) kainas pirkėjams. ŽŪR teigiamai vertina Vyriausybės planus mažinti PVM tiems maisto produktams, kurių Lietuvoje patys nepasigaminame.
Tai gali prisidėti ne tik prie kainų mažėjimo, bet ir paskatinti vietinę gamybą, kas sukurtų didesnę pridėtinę vertę žemės ūkyje. Svarbu ir tai, kad šiomis priemonėmis būtų skatinamas smulkių ir vidutinių ūkių įsitraukimas į rinką.
ŽŪR pabrėžia būtinybę paprastinti ir palengvinti sąlygas tiesioginei prekybai iš ūkių, mažinant perteklinius biurokratinius reikalavimus. Tai padėtų ūkininkams lengviau realizuoti savo produkciją ir užtikrintų platesnį kokybiško, Lietuvoje užauginto maisto pasirinkimą vartotojams. ŽŪR ir toliau sieks sprendimų, kurie skatintų vietos ūkininkus, mažintų administracinę naštą ir stiprintų tvarią maisto grandinę šalyje”, – pažymi ŽŪR vicepirmininkas Vytautas Buivydas.
Parengta pagal Žemės ūkio duomenų centro ir Žemės ūkio rūmų pranešimus