Šiandien, vasario 18 d., Saudo Arabijos sostinėje Rijade prasidėjo aukšto lygio derybos tarp Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos. Rusijos delegacijai vadovauja užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ir prezidento Vladimiro Putino padėjėjas Jurijus Ušakovas.
JAV delegacijoje dalyvauja valstybės sekretorius Markas Rubio (Marco Rubio), patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Maiklas Volcas (Michael Waltz)ir specialusis pasiuntinys Stivenas Vitkofas (Steve Witkoff).
Derybų tikslas – aptarti dvišalių santykių atkūrimą ir sudaryti sąlygas galimoms paliauboms Ukrainoje. Taip pat planuojama parengti pagrindą galimam prezidentų V. Putino ir Donaldo Trampo susitikimui.
Nepaisant to, JAV valstybės departamento atstovė Temy Brjus (Tammy Bruce) pabrėžė, kad šie susitikimai neturėtų būti laikomi oficialiomis derybomis dėl Ukrainos konflikto. Pasak jos, prezidentas D. Trampas įpareigojo pareigūnus gauti daugiau informacijos po neseniai įvykusio pokalbio telefonu su V. Putinu.
Pažymėtina, kad nei Ukrainos, nei Europos atstovai šiose derybose nedalyvauja. Tai sukėlė tam tikrą susirūpinimą dėl Europos balso nebuvimo sprendžiant regioninius saugumo klausimus.
Derybos Rijade vyksta po intensyvių diplomatinių pastangų, įskaitant D. Trampo pokalbius telefonu su V. Putinu ir Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, siekiant rasti taikų sprendimą Rusijos agresijai Ukrainoje, deja, vis dažniau vadinamai „Ukrainos konfliktu“…
Kol kas nėra aišku, kokių vaisių galima tikėtis iš šių derybų, tačiau jų eiga bus atidžiai stebima tarptautinės bendruomenės.
Remiantis neįvardytu šaltiniu, artimu aukšto rango Rusijos diplomatams, Maskva per derybas su Vašingtonu dėl karo Ukrainoje užbaigimo sieks tam tikrų sankcijų jai panaikinimo.
Tai apima sankcijas, taikomas aukšto rango valdininkams, kai kuriems stambiems verslininkams bei apribojimus energetikos srityje. V. Putinas tai laiko kompromisu, siekiant parodyti savo sutikimą nesiekti tolesnės Ukrainos teritorijų okupacijos.
Vienas iš pagrindinių Rusijos delegacijos prioritetų Rijade yra diplomatinių kanalų, kurie buvo apriboti po invazijos į Ukrainą, atkūrimas. Nuo spalio mėnesio JAV neturi Rusijos ambasadoriaus, todėl šis susitikimas siekia išsiaiškinti, ar galima judėti pirmyn link prasmingesnių derybų dėl Ukrainos, tarpininkaujant JAV.
Rusijos prezidento padėjėjui ir buvusiam ambasadoriui JAV Jurijui Ušakovui pavesta parengti naują dvišalių santykių tarp Maskvos ir Vašingtono kursą bei padėti pamatus galimam V. Putino ir D. Trampo susitikimui.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketinęs atvykti į Rijadą (vėliau buvo pranešta, kad šis apsilankymas atidėtas kovo mėnesiui) susitikti su Saudo Arabijos vadovais, yra pareiškęs, kad M. Rubio ir S. Lavrovo derybų dėl Ukrainos nelaiko teisėtomis. V. Zelenskis įsitikinęs, kad bet kokios derybos dėl karo užbaigimo gali vykti tik jose dalyvaujant Ukrainai.
Papildyta 14:30 val.
Rijade įvykusios aukšto lygio derybos tarp Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos truko apie 4,5 valandos ir baigėsi be konkrečių susitarimų.
Rusijos prezidento padėjėjas Jurijus Ušakovas teigė, kad susitikimas buvo labai rimtas ir apėmė visus planuotus klausimus. Tačiau jis pripažino, jog šiuo metu sunku kalbėti apie Maskvos ir Vašingtono pozicijų suartėjimą.
Kalbėdamas apie galimą prezidentų Vladimiro Putino ir Donaldo Trampo susitikimą, Ušakovas pažymėjo, kad konkreti data dar nenustatyta ir artimiausiomis savaitėmis toks susitikimas mažai tikėtinas, nes tam reikalingas kruopštus pasiruošimas.
Pastabos:
Neslaptos.
,,Rusijos agresijai Ukrainoje, deja, vis dažniau vadinamai „Ukrainos konfliktu””
Jei diplomatai nori apie ką nors susitarti, jie priversti naudoti diplomatinę kalbą. Jei teks naudoti karines priemones, žodiniai vertinimai gal išvis nebus naudojami – kalbės ginklai.
,,Zelenskis … yra pareiškęs, kad M. Rubio ir S. Lavrovo derybų dėl Ukrainos nelaiko teisėtomis. V. Zelenskis įsitikinęs, kad bet kokios derybos dėl karo užbaigimo gali vykti tik jose dalyvaujant Ukrainai.”
Tai paruošiamasis etapas, ir jame aktoriai nereikalingi. Bandoma išsiaiškinti ar reikės didžiosioms šalims kariauti tarpusavy. Ir Ukrainos karas yra tik vienas konflikto taškas. Jei JAV neapsisaugos nuo galimo Kinijos, Irano ir Rusijos antpuolio, visi jų sąjungininkai taip pat bus užpulti. Todėl visos mažosios šalys turi būti labai rūpintis, kad JAV liktų neužpulta ir stipri. Kai po Pirmo pasaulinio karo Lietuva ir kitos vidurio Europos šalys gavo nepriklausomybę, nei Vilsonas, nei kas kitas nekvietė jų į jokias derybas. Tiesiog sudarė tam teisines ir diplomatines sąlygas.