Po intensyvių derybų Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje pasiektas politinis susitarimas dėl svarbiausių verslinių žuvų išteklių žvejybos galimybių daugelyje vandenų, kuriuose žvejoja ES laivai. Lietuvai buvo skirta po 3,9 proc. visos ES šiaurinių menkių kvotos. Iki šiol 30 metų buvo draudžiama žvejoti šias žuvis.
Atsižvelgiant į prognozes, kad šiaurinių menkių ištekliai atsigauna, ši kvota turėtų užtikrinti didėjančias žvejybos galimybes ateinančiais metais.
„Privalome tvirtai ir nuosekliai laikytis bendrosios žuvininkystės politikos (BŽP) principų, kad išlaikytume gyvybingą žuvininkystės bendruomenę, o išteklių būklė gerėtų. Nepamirškime šio sektoriaus vaidmens užtikrinant apsirūpinimą maistu, ypač atsižvelgiat į dabartinį geopolitinį kontekstą. Tai yra svarbus Europos piliečių saugumo elementas.
Lietuvos prioritetas – sprendimai, paremti patikimais moksliniais duomenimis ir teisingas galimybių paskirstymas. Itin džiugu, kad po ilgo laiko Lietuvai skirtos naujos žvejybos galimybės – šiaurinių menkių Žvejybos šiaurės vakarų Atlante organizacijos (NAFO) konvencijos rajone“, – sakė laikinai žemės ūkio ministro pareigas einantis Kazys Starkevičius.
Intensyvios derybos dėl šiaurinių menkių žvejybos galimybių vyko jau kelis mėnesius. Po metinės NAFO sesijos šių metų rugsėjo pabaigoje ES atsivėrė galimybė vėl žvejoti šias žuvis. Po ilgų derybų ES Taryboje buvo pasiektas kompromisas, kurį pasiūlė ES Tarybai pirmininkaujanti Vengrija – Lietuvai, kaip ir Latvijai bei Estijai, buvo skirta po 3,9 proc. visos ES šiaurinių menkių kvotos.
Pasiektas politinis susitarimas taip pat apima ir Lietuvai svarbių europinių ungurių išteklių valdymą. Lietuva toliau stengiasi išsaugoti ungurius savo vandenyse bei skatinti jų migravimą į jūrą. Šie tikslai įtraukti į atnaujintą Lietuvos ungurių valdymo planą, pateiktą derinti Europos Komisijai.
„Iki šiol reikšmingos pastangos įpareigoja tęsti pradėtus darbus, todėl palankiai vertiname priimtame reglamente numatytų atkūrimo priemonių tęstinumą ir tikimės, kad šis išteklius mūsų vandenyse nuosekliai gausės“, – teigia ministras K. Starkevičius.