Damaskas sukilėlių rankose: B. al Asadas pabėgo
Sirijos prezidentas Bašaras al Asadas (بشار حافظ الأسد) priverstas palikti Damaską po to, kai sukilėlių pajėgos perėmė Sirijos sostinę.
Pasak „Reuters“, prezidentas lėktuvu pabėgo į nežinomą vietą, o du aukšto rango Sirijos kariuomenės karininkai teigia, kad režimas prarado galimybę priešintis intensyviam sukilėlių puolimui.
Rami Abdurahmanas, „Syrian Observatory for Human Rights“ vadovas, agentūrai AP sakė: „Šie įvykiai yra istoriniai. Bašaro al Assado režimas praktiškai sugriuvo.“
Rusijos strategija žlunga
Politikos analitikai sutaria, kad Maskva, ilgametė Sirijos sąjungininkė, patyrė geopolitinį smūgį.
„The Washington Post“ rašo: „Rusijos intervencija Sirijoje buvo jos bandymas įtvirtinti save kaip regiono hegemonę. Tačiau Asado pabėgimas reiškia, kad ši strategija sužlugo.“
Britų laikraštis „The Guardian“ komentuoja: „Maskva siekė ne tik išlaikyti Asado režimą, bet ir parodyti pasauliui, kad Rusija yra patikima sąjungininkė. Dabar ši reputacija sužlugdyta.“
Politologė Hana Note (Hanna Notte), kalbėdama su „Al Jazeera“, pabrėžė: „Tai simbolinis pralaimėjimas Rusijai. Ji ne tik prarado įtaką Sirijoje, bet ir susiduria su reputacijos krize tarptautinėje arenoje.“
„Tai – stiprus smūgis Kremliui, ilgamečiam Asadų šeimos sąjungininkui. Sirijoje potencialiai nelikus Rusijos karinių bazių, sumenks įtaka Viduržemio jūros regione, taip pat Afrikoje. Pralaimėtojas ir Iranas, kurio strateginės pozicijos per pastaruosius metus dėl Hezbollah praradimų ir patirtų Izraelio smūgių reikšmingai apsilpo. Tuo metu Turkija trina rankomis. Tik Sirijos ateitis išliks neaiški. Sukilėlių frakcijų tarpusavio ryšiai ir radikalizmo lygis – sunkiai apibendrinami. Sunku tikėtis stabilumo painiame regione“, – rašo politologas Linas Kojala savo Feisbuko puslapyje.
Tarptautinė reakcija: ką tai reiškia Artimiesiems Rytams?
Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas pokalbyje su Vladimiru Putinu ragino nutraukti Sirijos sukilėlių puolimą, tačiau analitikai pastebi, kad Maskvos įtaka regione nyksta. „The New York Times“ rašo: „Rusijos nesugebėjimas apsaugoti Asado režimo kelia klausimų dėl jos, kaip globalaus veikėjo, galimybių.“
Be to, Ukrainos gynybos žvalgyba teigia, kad Rusijos diplomatai ir kariškiai skubiai traukiasi iš Damasko. Tai dar vienas signalas, jog Maskva netenka savo strateginės įtakos regione.
Kritinis momentas Sirijos žmonėms
Organizacija „Amnesty International“ ragina tarptautinę bendruomenę užtikrinti, kad per Sirijos valdžios pasikeitimą būtų apsaugotos civilių teisės. Pasak jų, „šis įvykis suteikia naują galimybę pradėti taikos procesą šalyje, tačiau būtina užtikrinti, kad nekiltų naujų represijų.“
B. al Asado pabėgimas ir sukilėlių pergalė ne tik keičia Sirijos politinį kraštovaizdį, bet ir smarkiai paveikia Rusijos geopolitinius interesus. Maskvai teks ieškoti naujų būdų, kaip atgauti įtaką regione ir atkurti savo, kaip patikimos sąjungininkės, įvaizdį.
Pasirodė žinių, kad Bašaras al Asadas galėjo žūti per lėktuvo katastrofą
Pasaulio žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie galimą Sirijos prezidento Basharo al Assado žūtį lėktuvo katastrofoje. Šie pranešimai sukėlė įvairių reakcijų ir spekuliacijų tarptautinėje spaudoje.
„15min“ praneša, kad Sirijos kariuomenės vadovybė informavo karininkus apie B. al Assado valdymo pabaigą ir jo išvykimą iš Damasko. Remiantis „Flightradar24“ duomenimis, „Syrian Air“ lėktuvas, pakilęs iš Damasko, dingo iš radarų netoli Sirijos pakrantės. Socialiniuose tinkluose sklinda informacija, kad lėktuvas galėjo būti numuštas arba patyrė techninį gedimą.
„The Guardian“ cituoja Sirijos kariuomenės šaltinius, teigiančius, kad prezidento lėktuvas galėjo būti numuštas sukilėlių pajėgų arba patyrė techninį gedimą. Tačiau oficialaus patvirtinimo apie B. al Assado buvimo vietą ar būklę kol kas nėra.
„Al Jazeera“ skelbia, kad Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė apie B. al Assado atsistatydinimą ir išvykimą iš Sirijos po derybų su konflikto dalyviais. Tačiau ministerija nepateikė detalių apie jo dabartinę buvimo vietą.
15MIN
„The New York Times“ analizuoja, kad jei B. al Assadas iš tiesų žuvo, tai reikšmingai pakeistų jėgų pusiausvyrą Sirijoje ir galėtų sukelti naują nestabilumo bangą regione. Straipsnyje pabrėžiama, kad būtina laukti oficialių patvirtinimų prieš darant galutines išvadas.
„Reuters“ pažymi, kad kol kas nėra oficialių pranešimų apie B. al Assado žūtį, tačiau situacija Sirijoje išlieka įtempta, o sukilėlių pajėgos tęsia puolimą prieš vyriausybines pajėgas.
Tarptautinė žiniasklaida aktyviai seka įvykius Sirijoje, tačiau oficialaus patvirtinimo apie B. al Asado žūtį lėktuvo katastrofoje kol kas nėra. Padėtis išlieka neaiški, todėl būtina laukti tolesnių pranešimų ir oficialių pareiškimų.