Lietuva ir Saudo Arabija pasirašė tarpvyriausybinį susitarimą dėl oro susisiekimo, kuris atveria kelius Lietuvos aviakompanijoms vykdyti skrydžius į Saudo Arabiją. Šalies oro bendrovių keleiviniai ir krovininiai orlaiviai į Artimuosius Rytus turės galimybę kursuoti ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų valstybių.
2023 m. rudenį vykusio vizito Saudo Arabijoje metu susisiekimo ministras Marius Skuodis ir transporto ir logistikos paslaugų ministras Salehu Bin Nasser Al-Jasseru pasirašė Ketinimų sudaryti dvišalį oro susitarimą protokolą, paspartinusį derybas dėl istorinio Lietuvos Vyriausybės ir Saudo Arabijos Karalystės Vyriausybės susitarimo dėl oro susisiekimo.
„Saudo Arabijos aviacijos rinką matome kaip itin perspektyvią, paslaugų poreikis auga, todėl šio susitarimo pasirašymas žymi svarbų žingsnį siekiant tolesnio dialogo sklandesniam dvišaliam bendradarbiavimui susisiekimo srityje. Šis susitarimas atvers galimybes organizuoti tiek keleivių, tiek krovinių pervežimus oro transportu, o Lietuvos kompanijos tam jau pasiruošusios“, – sako susisiekimo ministras Marius Skuodis.
Šio Susisiekimo ministerijos inicijuoto susitarimo tikslas – plėtoti dvišalį bendradarbiavimą oro susisiekimo srityje ir nustatyti sąlygas reguliariajam oro susisiekimui vykdyti.
Saudo Arabijos aviacijos rinka – niša žiemos sezonui
Spalio–kovo mėnesiai aviacijoje yra žiemos skrydžių sezonas, kurio metu sumažėja aviakompanijų, įskaitant ir Lietuvoje registruotų, užimtumas. Pasak M. Skuodžio, Saudo Arabijos aviacijos rinka gali tapti niša Lietuvoje registruotoms oro bendrovėms išlaikyti orlaivių užimtumą ir žiemos metu. Oro transporto paslaugų poreikis Saudo Arabijoje išlieka aktualus ištisus metus, kadangi piligrimai iš viso pasaulio keliauja į vieną švenčiausių vietų musulmoniškame pasaulyje – Mekos miestą.
Susitarimo nuostatos reglamentuoja oro linijų bendrovių veiklą vykdyti reguliarųjį oro susisiekimą, leidimų išdavimą ir atšaukimą, tarifų taikymą, aviacijos saugumą, skrydžių saugą, pažymėjimų ir licencijų pripažinimą, antžeminių paslaugų teikimą, orlaivių nuomą ir kt.
Lietuvoje yra registruoti 9 oro vežėjai, jų parką sudaro 68 komercinius skrydžius vykdantys orlaiviai.