Valdančiajai koalicijai pagaliau parengus ir visuomenei paviešinus būsimosios Vyriausybės programą, investuotojų bendruomenė nusiteikusi optimistiškai. Visgi dalis iniciatyvų neramina.
„Džiaugiamės, kad vyriausybės programoje skiriama daug dėmesio investicinės aplinkos gerinimui ir šalies konkurencingumo didinimui. Iniciatyvos, skirtos plėsti „Žaliojo koridoriaus“ funkcionalumą investiciniams projektams, sveikintinos“, – teigė Rolandas Valiūnas, asociacijos „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas.
Investuotojų forumo vertinimu, procedūrinių procesų efektyvumas ir greitis yra vienas iš greičiausiai pasiekiamų tikslų norint didinti šalies konkurencingumą ir patrauklumą užsienio investuotojams. Sveikintina ir iniciatyva konsoliduoti valstybei priklausančius sklypus, taip pagreitinant ir palengvinant investicinių projektų įgyvendinimą – tinkamų sklypų stygius ar jų teisinis pritaikymas dažnai būna investuotojus atgrasančiu faktoriumi.
Anot „Investors‘ Forum“ vykdomosios direktorės Rūtos Skyrienės, darbo jėgos trūkumas riboja esamo ir veiklą galinčio pradėti verslo galimybes. „Iniciatyvos kelti darbuotojų kvalifikaciją ir paskatinti jaunimo bei vyresnio amžiaus asmenų įsitraukimą į darbo rinką pagirtinos, tačiau pasigendame aiškios krypties migracijos politikoje. Šiuo metu esantį darbo jėgos stygių sunkiai patenkinsime nacionaliniais resursais“, – pažymėjo R. Skyrienė.
Investuotojų forumas palaiko iniciatyvas vystyti kelių ir energetikos infrastruktūrą. Lietuvoje esanti infrastruktūra ilgą laiką buvo svarbiu faktoriumi pritraukiančiu investuotojus, visgi pastaruoju metu infrastruktūrai reikalingas didesnis dėmesys. Nuosekliai blogėjant kelių infrastruktūrai, būtina skirti papildomą finansavimą, norint išlaikyti šį privalumą. Ribojimai jaučiami ir energetikos srityje, kai investiciniai projektai stabdomi dėl iššūkių gaunant reikiamus energetinius pajėgumus.
R. Valiūno teigimu, yra akivaizdu, kad vyriausybėje bus siekiama suderinti siekį kurti konkurencingą ekonomiką ir pažadus visuomenei. „Aukštos pridėtinės vertės kūrimas ir didesnes pajamas gaunančių asmenų papildomas apmokestinimas gali būti vienas kitam prieštaraujantys tikslai, todėl labai svarbu detaliai išdiskutuoti tokių pakeitimų galimybes ir pasekmes“, – pabrėžė „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas.
Asociacijai nerimą kelia ir užsienio bei vietos investuotojų supriešinimas. Tiek užsienio, tiek vietos investuotojus vienijantis „Investuotojų forumas“ neįžvelgia išskirtinio vienos ar kitos kilmės investuotojų vertinimo. „Manome, kad siekiant didinti verslo sukuriamą pridėtinę vertę reikėtų skatinti visas investicijas, nepriklausomai nuo jų kilmės“, – teigė R. Skyrienė.