Spalio 29 d. prezidentas Volodimiras Zelenskis interviu „Sky News“ pasiūlė naują Ukrainos saugumo strategiją, kurioje teigiama, kad šalis galėtų prisijungti prie NATO netaikant kolektyvinės gynybos taisyklės okupuotoms teritorijoms.
Šis pasiūlymas buvo pristatytas kaip laikinas sprendimas užtikrinti greitą NATO apsaugą likusiai Ukrainos teritorijai ir užbaigti aktyvią karo fazę.
Pasiūlymo esmė
Interviu su „Sky News“ prezidentas V. Zelenskis pripažino, kad NATO 5-ojo straipsnio – kolektyvinės gynybos taisyklės – taikymas visai Ukrainos teritorijai karo metu kelia kai kurių NATO narių susirūpinimą dėl galimo tiesioginio įsitraukimo į konfliktą su Rusija. Todėl jis siūlo kompromisą: NATO apsauga būtų taikoma tik šiuo metu kontroliuojamoms teritorijoms.
„Mes suprantame, kad 5-asis NATO straipsnis negali veikti karo metu visoje Ukrainos teritorijoje, nes šalys bijo rizikos įsitraukti į karą,“ – teigė V. Zelenskis.
Jis pabrėžė, kad Ukrainos narystė NATO vis tiek turėtų būti paremta visų tarptautiniu mastu pripažintų Ukrainos teritorijų pripažinimu, įskaitant tas, kurias šiuo metu kontroliuoja Rusija.
Laikinas sprendimas dėl okupuotų teritorijų
Prezidentas taip pat užsiminė, kad siekiant ugnies nutraukimo, laikinas susitarimas galėtų leisti Rusijai laikinai išlaikyti užgrobtas teritorijas, tačiau šių teritorijų statusas turėtų būti sprendžiamas diplomatinėmis priemonėmis.
„Svarbiausia yra sustabdyti aktyvią karo fazę, užtikrinti žmonių saugumą ir pradėti derybas dėl galutinio sprendimo,“ – sakė jis.
Tarptautinės reakcijos
- NATO: Kol kas oficialios reakcijos į šį pasiūlymą nėra. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas anksčiau pabrėžė, kad Ukraina bus priimta į NATO, kai tam bus tinkamos sąlygos. Šiuo metu narystės svarstymas yra apribotas dėl karo Ukrainoje.
- Jungtinės Valstijos: Prezidentas V. Zelenskis ragino JAV prezidentą Džo Baideną (Joe Biden) dėti pastangas, kad Ukraina gautų narystės kvietimą. Interviu buvo išreikštas susirūpinimas dėl galimų pokyčių JAV politikos pozicijoje, jei Donaldo Trampo administracija perimtų valdžią.
- Rusija: Kremlius griežtai atmeta bet kokią Ukrainos narystę NATO, teigdamas, kad tai kelia grėsmę Rusijos nacionaliniam saugumui. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra pabrėžęs, kad bet koks NATO plėtimasis į Ukrainą laikomas „raudona linija.“
5-ojo NATO straipsnio iššūkiai
Pagal NATO 5-ąjį straipsnį, užpuolus vieną narę, visi nariai privalo padėti atsakyti į agresiją.
V. Zelenskio siūlymas netaikyti šios taisyklės okupuotoms teritorijoms yra pragmatiškas būdas išvengti tiesioginės karinės konfrontacijos tarp NATO ir Rusijos, tuo pačiu užtikrinant saugumą dabartinėse Ukrainos sienose.
Ukraina ir NATO: ilgo kelio pradžia
Prezidento Zelenskio pareiškimas rodo lankstų ir pragmatišką požiūrį į šalies saugumą ir siekį užbaigti karą.
Tačiau tarptautinė reakcija ir NATO narių sutarimas dėl šio kompromiso bus lemiami ne tik Ukrainai, bet ir visai Europai.
Ukraina siekia apsaugos, tačiau tai reikalauja sunkiai pasiekiamų diplomatinių sprendimų iš sąjungininkų pusės.
Panasenkovas apie Trampą:
YouTube: Что сделает Трамп: будущее США, России, Украины и мира | Историк Е. Понасенков. 18+