Gruodžio 5 d. 8.45–21.00 val., gruožio 6 d. 10.30–20.00 val., Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (Vokiečių g. 10, Vilnius, 402 auditorija), kviečia dalyvauti metinėje Lietuvos politikos mokslų konferencijoje „Rinkimų metai: Lietuva, Europa, pasaulis“.
2024-ieji gali būti vadinami rinkimų metais: Lietuvos rinkėjai atliko pareigą balsuodami prezidento ir parlamento rinkimuose, o kartu su kitais Europos Sąjungos piliečiais savo valią išreiškė išrinkdami naujuosius Europos Parlamento narius.
Šiais metais gyventojai, atidavę balsą rinkimuose, politinį žemėlapį perbraižo daugiau nei septyniasdešimtyje pasaulio valstybių nuo Taivano ar Indijos iki Didžiosios Britanijos bei Jungtinių Amerikos Valstijų.
Šių rinkimų kampanijos ir rezultatai atkreipė dėmesį į iššūkius, susijusius su demokratijos atsparumu ir šalių vidaus bei užsienio politikos pokyčiais visame pasaulyje.
Konferencijoje gilinsimės į tai, kokią vietą kintančiame pasauliniame kontekste užims Lietuva ir kokį poveikį šalies politinei, socialinei, ekonominei ir kultūrinei ateičiai turės nacionalinių rinkimų rezultatai. Kokį poveikį demokratijos būklei ir sprendimų priėmimo procesams turi ryškėjanti poliarizacija valstybių viduje ir tarptautinėje erdvėje?
Kaip 2024 m. rinkimus veikė globalūs procesai ir kaip šių metų rinkimų rezultatai skirtingose pasaulio šalyse paveiks globalią tvarką?
Renginį sudarys 12 pranešimų sesijų, kuriose savo naujausius tyrimus pristatys Lietuvos ir užsienio mokslininkai. Pirmąją konferencijos dieną baigs mokslininkų ir esamų bei buvusių LR Seimo narių diskusija „Tarp rinkimų ir atstovavimo: kieno balsas girdimas Seime?“.
Pagrindiniai pranešėjai
Alanas Sikas (Allan Sikk) – Londono universiteto koledžo (UCL) lyginamosios politikos profesorius, kurio moksliniai interesai apima rinkimuose dalyvaujančių kandidatų analizę, partijų kaitą parlamentuose ir partijų sistemos raidą, o ypatingas dėmesys skiriamas Vidurio ir Rytų Europos regionui.
Šiuo metu A. Sikas yra vienas pagrindinių tyrėjų Norvegijos mokslo tarybos finansuojamame projekte „INSTAPARTY: Party Instability in Parliaments“ (2021–2025 m.).
Gruodžio 5 d. 9.15–10.45 val. Alano Siko pranešimas – „Bringing the People Back In: From an Organisational to an Evolutionary Paradigm in Party Studies“. Moderuoja Gražina Bielousova.
Žanas Klasas Berendsas (Jan Claas Behrends) – vyresnysis mokslo darbuotojas Leibnizo šiuolaikinės istorijos centre Potsdame ir istorijos profesorius Europos universitete Viadrina Frankfurte. Jo moksliniai interesai apima šiuolaikinę Rusijos, Lenkijos ir Ukrainos istoriją, stalinizmą ir šiuolaikines diktatūras, karą ir smurtą, taip pat posovietinę epochą.
Jo darbai pasižymi tarpdisciplininiu požiūriu, kuriame derinamos istorijos, politikos mokslų ir sociologijos analizės, siekiant išsamiai tirti autoritarizmo ir karo poveikį visuomenės struktūroms ir dinamikai.
Gruodžio 6 d. 17.00–18.30 val. Žano Klaso Berendso pranešimas „Russia Going from Totalitarianism Back to Totalitarianism – Stalin to Putin“. Moderuoja Rūta Vyšniauskaitė ir Violeta Davoliūtė.
Norint dalyvauti konferencijoje, reikia iš anksto užsirašyti. Užsirašymo lapas.