Šiemet pastebimas žymiai išaugęs norinčių savanoriškai atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT) Lietuvos kariuomenėje skaičius. Per nepilnus dešimt mėnesių, per 2,7 tūkst. į karo prievolininkų sąrašą nepatekusių jaunuolių pateikė savanoriškus prašymus atlikti tarnybą Lietuvos kariuomenėje. Tai yra 48%. daugiau nei 2023 m. per tą patį laikotarpį ir 85% daugiau nei 2022 m., praneša Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba.
„Džiugu matyti, kad vis daugiau jaunimo renkasi savanorišką tarnybą ir jungiasi prie didelės Lietuvos kariuomenės šeimos. Tai rodo ne tik didėjantį pilietiškumą, bet ir norą prisidėti prie mūsų šalies gynybos. Tokie rezultatai yra itin svarbūs, ypač atsižvelgiant į šiandieninę globalią saugumo situaciją“, – sako Lietuvos kariuomenės vadas gen. Raimundas Vaikšnoras.
2024 m. spalio mėn. duomenimis, NPPKT savanoriškai jau pradėjo per 1,3 tūkst. jaunuolių. Palyginus su praėjusiais metais, šis skaičius yra 42% didesnis nei 2023 m. per tą patį laikotarpį ir 74% didesnis nei 2022 m. tuo pačiu metu. Daugiau kaip pusė tūkstančio jaunuolių yra pripažinti tinkamais tarnybai ir šiuo metu laukia paskyrimo atlikti 9 mėn. tarnybą.
„Pagrindinis jaunimo skatinimo įrankis – dialogas. Jei prieš du metus pavykdavo pasiekti tik apie pusę vyresniųjų klasių moksleivių, šiuo metu šie rodikliai gerokai šoktelėjo iki maždaug 90%. Džiaugiamės ne tik patriotiškai nusiteikusiu jaunimu, tačiau ir mokytojų, karjeros specialistų, šaulių ir karių lyderyste“, – teigia KPKT direktorius Arūnas Balčiūnas.
Nauja strategija
Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba, siekdama efektyvesnio jaunimo pritraukimo, nuo 2023 m. kovo mėn. pradėjo įgyvendinti naują verbavimo strategiją, kuri apima glaudesnį bendradarbiavimą su švietimo įstaigomis ir efektyvesnę žinių sklaidą, supažindinant šaukiamojo amžiaus jaunuolius su savanoriškos tarnybos privalumais ir galimybėmis.
Šioje srityje KPKT glaudžiai bendradarbiauja su visos šalies mokyklomis, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Nacionaline švietimo agentūra, Užimtumo tarnyba prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos šaulių sąjunga ir kitais partneriais.
Savo noru tarnybą pasirinkę jaunuoliai turi galimybę pasirinkti norimą tarnybos atlikimo laiką ir vietą, tai suteikia jiems didesnį lankstumą ir galimybę suderinti tarnybą su asmeniniu gyvenimu. Be to, kariams, savanoriškai pasirinkusiems atlikti tarnybą, iki 30% didėja kaupiamosios išmokos.