Spalio 16–20 d. Vokietijoje, Frankfurto mieste, vyko 76-oji knygų mugė. Tai didžiausia Europos knygų mugė, kurioje savo leidinius pristatė Lietuvos gyventojų gencido ir rezistencijos tyrimo centras.
„Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro leidiniai – tai išskirtinė galimybė papasakoti užsienyje gyvenantiems žmonėms apie įkvepiančią laisvės kovų Lietuvos istoriją.
Jų paskirtis – viešinti pasauliui apie patirtus žiaurumus ir neteisybes mūsų šalyje karo ir pokario metais ir tai svarbu kalbėti dabar, kai vyksta karas Ukrainoje“, – sako LGGRTC (Centro) Leidybos skyriaus vedėja Laimutė Grikinienė.
Gausiai susirinkusiems leidėjams, rašytojams ir plačiajai pasaulio visuomenei buvo pristatytas LGGRTC leidinys:
„Ištremti iš Tėvynės: Tremtinių ir politinių kalinių nuotraukų albumas / Deported from their Homeland: The Photo Album of Deportees and Political Prisoners“.
Leidinys skiriamas 2023 m. skelbtiems tremtinių ir politinių kalinių metams paminėti.
1940–1990 m. sovietų okupuotoje Lietuvoje nuo politinių represijų nukentėjo apie 300 tūkst. žmonių.
Teroru siekta suardyti nepriklausomos Lietuvos visuomenės struktūrą, keisti krašto etninę sudėtį.
Eliminuoti iš visuomenės tiek okupaciniam režimui aktyviai besipriešinusius, tiek dėl savo socialinio statuso, giminystės ryšių „komunizmo statyboms“ netinkamus asmenis.
Albume pateikiama apie 700 nuotraukų, kuriomis nuosekliai rekonstruojami Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių likimai:
patirtas teroras, prievartinis darbas sovietinėje pramonėje, taip pat išgyvenimo strategijos, papročių išsaugojimas, neginkluotas pasipriešinimas tremties vietose ir Gulago lageriuose, žuvusiųjų palaidojimo vietos.
Leidinio tekstai parengti lietuvių ir anglų kalbomis.
„Prasiveržti pro geležinę uždangą (Lietuvos gyventojų pabėgimai iš SSRS)“
Dr. Dariaus Juodžio knyga „Prasiveržti pro geležinę uždangą (Lietuvos gyventojų pabėgimai iš SSRS)” – tai pirmas išsamesnis leidinys, kuriame dokumentaliai nagrinėjama iki šiol tik probėgšmais istoriniuose leidiniuose paliesta tema – Lietuvos gyventojų bėgimai iš SSRS.
Knygoje pateikiami keli prasiveržimo pro SSRS geležinę uždangą laikotarpiai: pirmieji pabėgimai (1940–1941); laikotarpis po SSRS ir Vokietijos karo; partizanų prasiveržimai; Lietuvos gyventojų pabėgimai į Vakarus 6–9 dešimtmečiais bei vėlesni SSRS sudėtyje esančios Lietuvos gyventojų pabėgimai į užsienį.
Frankfurto knygų mugės lankytojams ši knyga buvo pristatyta anglų kalba.
„Communist Anti-church Policy and Resistance to it in Central and Eastern Europe“ (leidinys anglų kalba)
2022 metais sukako 50 metų, kai pasirodė pirmasis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos numeris.
Ta proga Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir Lietuvos Respublikos Seimas surengė tarptautinę konferenciją „Komunistinė antibažnytinė politika ir pasipriešinimas jai Vidurio ir Rytų Europoje”.
Baltijos šalių, Lenkijos, Čekijos ir Vengrijos istorikai pasidalijo savo akademiniais tyrimais komunistinės antibažnytinės politikos Vidurio Rytų Europoje srityje.
Ši knyga yra akademinis straipsnių rinkinys anglų kalba, kurį parašė septyni mokslininkai, dalyvavę konferencijoje ir pristatę savo darbus.
Leidinį parengė ir sudarė LGGRTC Istorinių tyrimų programų skyriaus vedėja Ramona Staveckaitė-Notari.
Knygų mugė Frankfurte šiais metais įvyko jau 76 kartą nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Mugės metu 15-oje scenų buvo surengta 650 renginių, kuriuose pasirodė daugiau nei 1 000 autorių ir pranešėjų.
Lietuvos stende buvo pristatyta 2025 m. Vilniaus knygų mugė ir jos tema „Kukutis eina į mugę“.