Valdžios komentatoriai mėgsta skirti kosmopolitišką Vilnių nuo žemesnio išsilavinimo, vidutinių ir žemesnių pajamų, uždaros nacionalinės Lietuvos.
Taip pasąmonėje kurdami įvaizdį, kad, jei esi ta „Vilniaus“ Lietuvos dalis – esi pažangus, išprusęs, laisvas ir už laisvę. „Vilniaus“ Lietuva neturi nieko bendra su Vilniaus miestu kaip geografine vieta, bet su aršiu ar nuolankiu pritarimu oficialiai valdžios pozicijai.
Geografinė vieta reikšminga nebent tiek, kiek daug šiame mieste gyvena pačios centrinės valdžios, jos galias per įtaką besidalijančių ar nuo valdžios finansiškai bei užsakymais ar darbais priklausomų.
Jie nekritikuoja valdžios, nutyli ir užsimerkia, matydami akivaizdų valdžios nekompetentingumą, atvirą korupciją ar melą. Aktyviai palaiko arba bent jau nuolankiai tyli, kuomet puolami kitaip mąstantys, kuomet tie kitokie žeminami ar iš jų tyčiojamasi.
Anksčiau ar vėliau patyčios kartu su savigrauža paliečia ir tuos tylinčius (juk pažangusis privalo būti WOKE – aktyvus palaikytojas), tačiau viltis tyliai išsilaikyti ir likti nepastebėtam vilioja.
Paradoksalu, tie „laisvi ir už laisvę“ yra aršiausi atšaukimo (CANCEL) kultūros palaikytojai, įvairiomis etiketėmis apdalinantys kiekvieną kitamintį, besidžiaugiantys „netikėlių“ šalinimais iš darbų ar persekiojimu.
Jie kerštingi. Pasiryžę kontroliuoti internetą, drausti konferencijas (štai p. Žalimo lūpomis ką tik viešai apskundė katalikų konferenciją Šiluvoje Lietuvos saugumui), nurodinėti, kaip leidžiama ar draudžiama mąstyti. Ir tuo pačiu įrodinėti, kad jie saugo tikrąją demokratiją.
XXI amžiaus prekių pertekliuje, deficitu tapo logika, apsikeitusi vietomis su sovietmečio „daktariška“ dešra. Pabandykite rasti logiką šiuose oksimoronuose: „tikėti mokslu“, „petys už laisvę“, „karas vardan taikos“, „cenzūra dėl demokratijos ir pliuralizmo“ ar pan.
Vėluodamas lygiai keturiasdešimt metų, 1984-ųjų Orvelo Didysis brolis kikena fotelyje, kuomet „laisvi ir už laisvę“ padeda jam vykdyti totalitarinį „stebėjimą“ (pamenate Big Brother is watching you?).
Neretai man primeta, girdi, visur tas pats. Visame pasaulyje taip, todėl ir mes Lietuvoje turime daryti tą patį.
Netiesa. Pasaulyje šiuo metu vyksta kova dėl tikrųjų ir menamųjų vertybių. Už demokratiją ar kontroliuojamą visuomenę. Už galią žmonėms ar saujelei įtakingųjų.
Visiems, kas skiria bent truputį laiko pasaulio įvykių analizei, akivaizdu, kad po šiųmečių gausybės rinkimų pasaulio valstybėse paaiškės, ar išliksime atvira visuomene.
Šiais metais mūsų sprendimas lems Lietuvos ateitį, taip pat įtakos ir pasaulio vystymąsi. O kadangi tradicinė žiniasklaida retokai spausdina iš tiesų svarbių tekstų, pateikiu ištrauką iš Roberto F. Kenedžio (Robert F. Kennedy Jr.) teksto apie demokratiją ir autoritarizmą.
+++
Sausio mėnesį JAV pilietis Gonzalo Lira mirė Ukrainos kalėjime dėl „YouTube“ vaizdo įrašų paskelbimo; JAV Valstybės departamentas nepajudino nė piršto jo gelbėjimui. Praėjusią savaitę Prancūzijoje buvo suimtas „Telegram“ vadovas Pavelas Durovas ir apkaltintas „Telegram“ kanalo nepakankamu turinio moderavimu.
Brazilijoje buvo uždraustas socialinis tinklas X (buvęs Twitter) dėl to, kad šis atsisakė paklusti tironiško teisėjo, siekusio Elono Masko įkalinimo, diktatui [blokuoti kraštutinės dešinės vartotojus].
Europos Sąjunga vienu žingsneliu atsilieka: eurokratas Tjeri Bretonas (Thierry Breton) tęsia ikiteisminį tyrimą prieš Eloną Maska dėl „dezinformacijos platinimo“, į kurį p. Bretonas įtraukia ir Donaldo Trampo interviu.
Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovas Kiras Starmeris įkalina kritikus su didesniu užsidegimu nei persekioja asmenis už smurtinius nusikaltimus.
Kanadoje Džastinas Trudo jėga numalšino sunkvežimių vairuotojų protestą prieš priverstiniį skiepijimą, grasindamas naujomis valdžios galiomis įšaldyti asmenų bankų sąskaitas.
Nė karto Baltieji rūmai neišreiškė susirūpinimo dėl šios naujos geležinės uždangos, kuri, regisi, nusileidžia Vakaruose.
Priešingai, Markas Cukerbergas patvirtino, kad JAV Baideno-Haris vadovybė ne kartą spaudė Metą (Facebook) cenzūruoti turinį pandemijos metu.
Dar blogiau, FTB privertė „Facebook“ cenzūruoti tikras istorijas apie Baidenų šeimos korupciją, teigdama, kad Džo Baideno sūnaus, Hanterio Baideno, nešiojamojo kompiuterio istorija yra Rusijos skleidžiama dezinformacija (nors FTB žinojo, kad ši istorija yra tikra ir autentiška).
Be teismo įsikišimo, 2025 m. sausio 19 d. JAV bus uždarytas socialinis tinklas „TikTok“, nes Kongresas suteikė Prezidentui naujas galias uždrausti svetaines ir programas, kurios, Prezidento nuomone, priklauso užsienio priešų įtakai.
Socialiniam tinklui X gresia panašus likimas, jei liberalaus elito „aparatčikai“, tokie kaip Robertas Reichas ir Aleksandras Vindmanas, įgyvendins savo siekius. Jie paragino JAV perimti Brazilijos bei ES požiūrį ir taip „suvaldyti“ Eloną Muską.
Veidmainiškai tie patys balsai, kurie reikalauja susidorojimų, garsiausiai skelbia Vakarų „karą su autoritarizmu“ prieš tokias šalis kaip Rusija ir Kinija. Bet kad ir kokios būtų tų valstybių nuodėmės, nei Rusija, nei Kinija neturi nė menkiausios galimybės atimti iš Amerikos piliečių žodžio laisvės; tik mūsų pačių valdžia tai gali padaryti.
Jei Vakarų lyderiai tikrai nori užkirsti kelią autoritarizmui, lengviausia būtų pradėti savo namuose, ginant savo žmonių pilietines laisves…
JAV, Kanada, Ispanija, Australija, Lietuva ir daug kitų šalių tik apsimeta gerbiančios demokratiją ir žodžio laisvę.
Esmė ta, kad kai visi gali kalbėti, tai tokiu atveju nėra kas kalbančiųjų klauso. Be to, tokiu atveju būtinumas turėti ką pasakyti atkrenta. Kai žodžio laisvė pasiekia savo laisvumo absoliutą – jo reikalingumas išnyksta – pasibaigia.
Čia Vėgėlės išvardinti faktai panašu, kad yra konkurencinė kova už vietą būti pasaulyje svarbiu paskleidžiant tą visiems “laisvąjį žodį”, kad gautum pelningų užsakymų… Taip įsijungia ir valdžių draudimų panaudojimas.
“pelningų užsakymų” – ką turėjai omeny, gal paaiškink truputį.
Kalbama apie turinio kūrimo ir jo skleidimo paslaugų rinką.