Rugsėjo 20 d., penktadienį, mistika alsuojančiuose Kernavės piliakalniuose kviečiame įspūdingai sutikti Rudens lygiadienio ir baltų vienybės šventę, skirtą pažymėti astronominį gamtos virsmą ir simboliniu patyrimu priminti baltų genčių susivienijimo svarbą.
Diena lygi nakčiai – naktis lygi dienai. Saulės spindėjimo dangaus skliauste trukmei sutrumpėjus ir vėl metų ratu leisimės žemyn…
Vartus į renginį atversime žygiu „Kernavės šventvietės“, kuriame kartu su Klaipėdos universiteto archeologu, šventviečių tyrinėtoju Vykintu Vaitkevičiumi leisimės į Kriveikiškį, su kuriuo siejami pasakojimai apie paskutinį aukščiausiąjį Lietuvos žynį Krivių Krivaitį.
Perkūnas, Krivių Krivaitis ir Pajauta – tai Kernavės mitų ciklas, kurio ištakos siekia LDK laikus. Žygio dalyvių lauks 5 km. atstumas ir trys legendinės vietos: Aukuro kalnas, Kriveikiškis ir Pajautos slėnis. Žygio trukmė apie 2 val. (nuo 17.30 val.), būtina išankstinė registracija el. p. stankeviciene.kristina@gmail.com.
Nuo 19.00 val. Pilies kalnas atgis nusidriekusioje mokomojoje erdvėje „Paukščių taku“, kurioje lankytojai bus kviečiami nusipinti įspūdingas rudens darbų pabaigtuvių karūnas ir jomis pasipuošti (asociacija ATYyn), dalyvauti patyriminėse mokomosiose programose „Lygiadienio apeiginės vaišės“ (VšĮ „Vikingų kaimas“), „Senoji aludarystė“ (Artūras Masiliauskas), susitikti su netikėta šiurpumo akistata – „Mitinių būtybių slėptuvėse“ (Kotryna Zylė), nusilieti natūralaus vaško žvakes ar net išsiburti ateitį (Loreta Lichtarovičienė).
Amatų palapinėje taipogi Jūsų lauks interaktyvi šarvų paroda, pristatanti „Saulės mūšio“ kovą (istorinės rekonstrukcijos klubu „Hospitalierių ordinas“) ir kt.
Šventinis vakaras aidės kovų ritmais ir šūksniais – pasirodymu „Saulės mūšis“ (multiinstrumentalistas Daumantas Lukošiūnas ir istorinės rekonstrukcijos klubas „Hospitalierių ordinas“) atidarant folkloro ansambliams taką į piliakalnius, į vienybę ir pagarbą protėviams simbolizuojančią ugnies ir muzikos sąšauką / koncertą Sutartinių sukinys.
Su vaidila Gediminu Žiliu ir folkloro ansambliais bus įžiebta lygiadienio ugnis ir vienybės laužai.
Stebinančiai įvairiapusiško renginio pagrindiniais bruožais taps šviesos ir tamsos, šio ir ano pasaulio susitikimas, ugnies, muzikos ir šviesų misterijos, meninių kūrinių įžiebimas ir visų šių veiksmų gilus panirimas į muziką, paliekantis viltingą pavasario ekvinokcijos laukimą.
Vakaro kulminacija – Gabrielės Vilkickytės su grupe koncertas, kur atliekamos muzikos garsai persipins su visą vakarą besikuriančia ugnies liepsna bei šviesų patyrimu.
Įspūdį stiprins šviesų meniniai kūriniai (Arvydas Buinauskas) ir kernaviškio skulptoriaus Henriko Orakausko skulptūrų Į Dausas įžiebimas.
Tamsai nugalėjus šviesą, programa teatrališkai versis laiko vartais į Vėlių pasaulį, kviečiant patirti / sužinoti „Apie vėles žėmėje klajojančias“ – čia žiūrovai bus vedžiojami po magišką ir kartais šiurpinantį anapusinį pasaulį (teatras „Labas“)
Šventė baigsis trankiais naktišokiais!
Legendinėje Kernavės medinėje koplytėlėje visą vakarą bus galima aplankyti meninį kūrinį „Lygiadienio sodų kuždesiai“ (autorė Loreta Lichtarovičienė).
Renginio svečiai iš Latvijos – apeiginio folkloro grupė Delve.
Folkloro ansambliai: Trys keturiose, Ratilio, Medgrinda, Laukis.
Dienotvarkėje:
17.30–19.15 Žygis Kernavės šventvietės (veda prof. Vykintas Vaitkevičius)
19.00–24.00 Instaliacija Lygiadienio sodų kuždesiai (autorė Loreta Lichtarovičienė). Kernavės medinė koplytėlė
19.00–23.00 Mokomoji erdvė Paukščių taku: „Pabaigtuvių karūnos“ – ARTyn, „Lygiadienio apeiginės vaišės“ – Vikingų kaimas, „Mitinių būtybių slėptuvės“ – Kotryna Zylė, „Senoji aludarystė“ – Artūras Masiliauskas, „Žvakių liejimas ir burtai“ – Loreta Lichtarovičienė
19.30 Vaidinimas Saulės mūšis (atlikėjas multiinstrumentalistas Daumantas Lukošiūnas ir karybos klubas „Hospitalierių ordinas“
20.00 Ugnies ir muzikos sąšauka tarp piliakalnių / koncertas Sutartinių sukinys (folkloro ansambliai: Medgrinda, Trys keturiose, Ratilio, Laukis (LT), Delve (LV)
20.40 Apeigos ir Vienybės laužas (veda vaidila Gediminas Žilys, Delve)
21.00 Gabrielė Vilkickytė ir grupė
21.50 Skulptūros Į Dausas įžiebimas
22.00 Koncertas Delve (LV)
22.30 Mitologinis spektaklis „Apie vėles žemėje klajojančias“
23.15–24.00 Naktišokiai su folkloro ansambliais
Skulptūrų ir šviesų meniniai kūriniai (skulptorius Henrikas Orakauskas, Aarvydas Buinauskas)
Renginys mokamas.
Bilietai: čia
Vaikams iki 16 metų nemokamai
Sveiki. Knygos “Istorija pareinant į Lietuvą”, kurią 2023 m. išleido Klaipėdos universiteto Leidykla, 8 – me puslapyje yra parašyta: “V. Toporovo mintys baltams vertingos dar tuo, kad aiškina Baltų tikėjimą kaip religijos rūšį, kuri lydėjo ir tebelydi juos tūkstančius metų: kitos religijos atsirado baltų tikėjimo pagrindu”. “Todėl, – ten pat rašo ir dr. Dainius Razauskas, – religija “Romuvos bendruomenėse nėra rekonstrukcija ar mėgdžiojimas, nes tai – natūrali senos religijos tąsa, giliai įsišaknijusi baltų sąmonėje”. Ten pat kultūrologė Rasa Ambraziejienė knygoje “Rasties versmė” aiškina, kad “tai, kas visiems buvo žinoma tūkstantmečiais, kiekvienas turi atrasti sau asmeniškai, kadangi Dievas yra Didis menininkas sukūręs Visą T, Vis Tai nuostabiai, paprastai ir Visame Tame švyti skamba Visi To ženklai. Vienatinis Dievas yra seniausias Visatos Dievas ir jis primena save kiekvienoje Žemės snaigėje, kiekvienoje Galaktikoje”. Baltų tikėjimo pagrindą sudaro 10 Dievo įsakymų ir šie prigimtini jiems įsakymai Baltų vienybės dienos paminėjimo proga kiekvieną kartą turi būti garsiai perskaitomi. Dėkoju.
Mūsų Dievas jokių įsakymų nerašė, nei 10 nei 20. Gal Jūs painiojate mūsų Dievą su kokiu Johananu, Abraomu ar Joške?
Parašiau ir laukiu pas T. Baranauską awaiting’e
Gerb. Vaiškūnai, prigimtinis baltų tikėjimas pripažįsta 10 vienatinio, o ne trejybės, Dievo įsakymus. Perskaitykite, prašau, juos internete papunkčiui. Dėkoju.