Rokiškyje neseniai pradėtas statyti paminklas miestą valdžiusiems grafams Tyzenhauzams. Paminklas Rokiškio centrinėje aikštėje iškils pagal sumanymų varžytuves laimėjusių architektų Gintaro Čaikausko ir Fausto Lasio projektą „Legenda“.
Sukurs begalinio tunelio efektą
Rokiškio centrinėje aikštėje neseniai į įleista simbolinė Tyzenhauzų paminklo kapsulė. Jo atidarymas numatytas rugsėjo 20 dieną – per 525-ąjį miesto gimtadienį.
2020 metais visuomeninė organizacija „Tyzenhauzų paveldas“ ir tuometis jos pirmininkas Raimondas Sirgėdas pasiūlė pagerbti grafų Tyzenhauzų giminę, palikusią gilų pėdsaką Rokiškio miesto istorijoje. 2022 metais Rokiškio rajono savivaldybė paskelbė sumanymų varžytuves šių iškilių žmonių atminimo įamžinimui.
Penki kolektyvai pateikė skirtingas menines vizijas, o 1-ąją vietą laimėjo „Architektūros linijos“ architektai (prof. Gintaras Čaikauskas ir mag. Faustas Lasys) su projektu „Legenda“.
Į aikštę integruoto paminklo sumanymas paremtas legenda, jog, po Rokiškio centrine aikšte yra iškastas tunelis, jungiantis dvarą su bažnyčią.
Pagrindinėje senamiesčio kompozicijos ašyje numatyta pakelta trikampė akmeninio grindinio plokštė, tarsi atversta knyga, sukuria tūrį, kuris vaizdiškai primena bažnyčios bokšto smailę ir atstato erdvės kompozicijos balansą.
Atverta grindinio anga uždengta trikampiu stiklu. Požemyje atskleista ir įprasminta menamo tunelio legenda, šviesos ir veidrodžių pagalba vaizdiškai sukuriant begalinio tunelio efektą.
Šio tunelio grindys yra veidrodinės, todėl lankytojas, stovėdamas šalia ir skaitydamas tekstą apie Tyzenhauzų šeimą, apačioje mato ir savo atspindį. Taip pabrėžtas glaudus praeities ir dabarties ryšys.
Rokiškį valdė pusantro amžiaus
Tyzenhauzai (vok. von Tiesenhausen) – sena Baltijos vokiečių giminė, kilusi iš Tiesenhuzeno, esančio į šiaurę nuo Nienburgo prie Vėzerio Žemutinėje Saksonijoje, Vokietijoje.
Grafai Tyzenhauzai Rokiškį valdė nuo 1739 iki 1890 metų. Tuo metu Rokiškis buvo esmingai perstatytas, suformuota klasicistinė turgaus aikštė, suplanuotas miestas.
1801 metais grafo Ignoto Tyzenhauzo sumanymu įkurta nauja Rokiškio dvaro sodyba, miestelyje pastatyti dvaro prekybos namai.
XIX amžiaus antroje pusėje grafo Reinoldo Tyzenhauzo lėšomis pradėta statyti mūrinė neogotikos stiliaus Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia, šalia jos įkurta muzikos mokykla.
1883–1885 metais grafienės Marijos Tyzenhauzaitės-Pšezdzieckienės lėšomis įrengtas bažnyčios interjeras, pastatytas varpinės bokštas ir Šv. Juozapo koplyčia.
Parengta pagal Rokiškio savivaldybės pranešimą
Pirmieji du broliai Engelbrechtas ir Teodorikas Tyzenhauzenai atvyko į Livoniją, Rygos apylinkes kartu su pirmaisiais Livonijos – kalavijuočių ordino riteriais. XIX a. keli Tyzenhauzai iškilo Rusijos imperijos caro administracijoje. Kas per padarai yra lietuviai ? Kokius paminklus jie griauna ir kokius stato ? Dievaži, jums ne baisu ? Į kur tai veda ? Vėžio penktą stadiją ?