Vasara yra metas, kai daugelis mūsų ima atostogas. Visgi, ne visada yra paprasta susitarti su darbdaviu dėl jų, kadangi kai kurie piktybiškai neišleidžia atostogų arba pateikia keblias sąlygas, kurios kelia daug klausimų.
2024-ųjų metų duomenimis, Darbo kodeksas už darbo metus – darbuotojui suteikia galimybę atostogauti ne mažiau nei 20 d.d. Atostoginių skaičiuoklė gali padėti realiai įvertinti situaciją ir susižinoti – kiek jums liko.
Atostogų dienų skaičius gali kisti
Darbo kodeksas gana griežtai apibrėžia tam tikras darbuotojo teises, kadangi tai gali padėti išvengti kokių nors netikslumų. Visgi, tuo pačiu dažniausiai taikomos ir labai įvairios išimtys, kurios padeda konkrečiai žmonių grupei gauti daugiau teisių.
Lygiai taip pat darbdavys atsižvelgdamas į tam tikrus niuansus – gali suteikti daugiau arba mažiau atostogų konkrečiam asmeniui. Apskritai geriausia, kai darbdavys tariasi su buhalteriais. Juk ne visada yra svarbūs tik jo norai. Kartais galimybės apsiriboja – kiek atostogų gali būti skiriama, tad labai svarbu yra laikytis įstatymo.
Skaičiavimo tvarka
Atostoginiai yra skaičiuojami remiantis Vidutinio darbo užmokesčio skaičiavimo tvarkos aprašo nuostatomis. Jos nurodo, kad atostoginiai yra skaičiuojami už darbo dienas. Jeigu atostogų metu pasitaiko kokios nors nedarbo dienos, pavyzdžiui, šventinės, kuriomis bet kuriuo atveju nebus dirbama – tokiu atveju už dienas nebus mokama. Tai yra normalu, tačiau darbuotojas privalo tai žinoti.
Atostoginių darbo diena yra apmokama tokia pat suma, kaip darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio diena. Taigi, skaičiuoti kiek sunkiau tenka tiems, kurie gauna nevienodą užmokestį ir reikia išsivesti vidurkį, kuris padeda geriau įvertinti būsimų atostoginių dydį.
Atostoginių mokėjimo tvarka
Bene viena svarbiausių sąlygų yra tai, kad atostoginiai turi būti išmokami iki darbuotojo atostogų pradžios. Tačiau ir šiuo atveju yra išimtys. Jeigu ir darbuotojas ir darbdavys sutinka, kad išmoka būtų sumokėta ne iki šio termino, tačiau kitu sutartu periodu – galima ir taip.
Tiesa, nesutarus ir negavus atostoginių – darbuotojas turi teisę gauti papildomas dienas atostogų už kurias taip pat turi būti apmokėta. Tačiau svarbu nepamiršti pateikti oficialaus prašymo.