Probiotikai – tikrai ne mada. Kai kuriems žmonėms tai yra būtinybė, kuri gali padėti susitvarkyti su labai įvairiomis sveikatos problemomis. Svarbiausia, kad nereikia kasdien valgyti daug raugintų kopūstų arba gerti daug kefyro, kad virškinimo sistemoje būtų užtektinai naudingų bakterijų. Užtenka kasdien išgerti po vieną piliulę arba po vieną šaukštą miltelių, kad jums pavyktų kur kas geriau jaustis.
Atminkite, kad probiotikai moterims, vyrams ir vaikams turi būti pasirenkami pagal individualius poreikius. Juk ne veltui šiuo metu pasiūla rinkoje tokia plati. Toliau pasakoja šeimos gydytojas Kasparas.
Probiotikų privalumai – akivaizdūs
Probiotikų vartojimo būtinumas priklauso nuo individualių poreikių ir sveikatos būklės. Pirmiausia jie yra labai naudingi žmogaus virškinimo sistemai, ypač esant tam tikriems sutrikimams. Pasitarnauja esant viduriavimui, vidurių užkietėjimui, pilvo pūtimui, dujų kaupimuisi… Aišku, kai geriami antibiotikai. Nes jie sunaikina ne tik kenksmingas, bet ir naudingas žarnyno bakterijas, o probiotikai gali padėti atkurti pusiausvyrą.
„Žarnyno mikroflora vaidina svarbų vaidmenį stiprinant imuninę sistemą. Dėl to reikia rinktis maistą, kuriame yra kuo daugiau gerųjų bakterijų. Jeigu nepavyksta – probiotikai visada turi būti po ranka. Sergant odos ligomis – jie irgi labai reikalingi.
Kai kuriais atvejais probiotikai gali būti naudingi sergant egzema, atopiniu dermatitu ir kitomis odos ligomis. Galiausiai, vartojami ir profilaktiškai siekiant išvengti ligų ir pagerinti bendrą savijautą“,- papildomus privalumus nurodo Kasparas.
Tinka – ne visiems?
Tiesa, gydytojas nurodo, kad probiotikai tinka ne visiems. Žinoma, kad daugeliui, tačiau reikia rasti konkrečiam žmogui labiausiai jo virškinimo sistemai tinkamus probiotikus.
„Žmonėms, turintiems silpną imuninę sistemą kai kuriais atvejais probiotikai gali sukelti infekcijas. Taip pat jie gali netikti kai kuriems, kurie vartoja konkrečius vaistus, tad čia jau reikia tartis su savo gydytoju.
Galiausiai, netinka ir alergiškiems tam tikroms maisto medžiagoms. Kai kuriuose probiotikuose yra pieno produktų, sojos ar kitų alergenų. Tačiau netikus vieniems, tikrai rasite tinkamus kitus“,- patikslina Kasparas.
Gydytojas gali padėti jums pasirinkti tinkamą probiotiko rūšį ir dozę. Taip pat jis gali įvertinti, ar probiotikai jums yra saugūs ir ar jie nesukelia sąveikos su vartojamais vaistais.
Natūralūs šaltiniai
Nors paprasčiausia kasdien yra gerti miltelius arba tabletes, kuriose yra daug Jūsų kūnui reikalingų bakterijų, tačiau taip pat kasdienę mitybą reikia papildyti maistu, kuris taip pat vertingas.
„Be probiotikų papildų, gerųjų bakterijų galite gauti ir su maistu. Tam tinka jogurtas, kefyras, raugai kopūstai, rauginti agurkai, misas, bananai, česnakai, svogūnai, artišokai. Svarbu nepamiršti, kad moksliniai tyrimai apie probiotikų naudą vis dar atliekami. Todėl sunku tiksliai pasakyti, kam ir kokiais atvejais jie yra naudingiausi“, – pataria gydytojas.
Ar reikia – atsako jūsų kūnas
Yra daug įrodymų, kad probiotikai gali suteikti įvairią naudą sveikatai. Dažniausiai pats kūnas, parodo – ar jums reikia papildų.
„Kai žmogus jaučia, kad turi virškinimo sistemos sutrikimų – pirmiausia siūlau pagalvoti – ar jis tikrai kasdien su maistu gauna tiek gerųjų bakterijų, kiek reikia jo kūnui. Probiotikai gali padėti sumažinti viduriavimo, vidurių užkietėjimo, pilvo pūtimo ir dujų kaupimosi simptomus.
Žarnyno mikroflora vaidina svarbų vaidmenį stiprinant imuninę sistemą. Probiotikai gali padėti padidinti gerųjų bakterijų kiekį žarnyne, o tai gali padėti kūnui kovoti su užkratais“,- nurodo medikas.
Kasparas nurodo dar kelis probiotikų privalumus:
- Kai kuriais atvejais probiotikai gali būti naudingi sergant egzema, atopiniu dermatitu ir kitomis odos ligomis.
- Probiotikai gali padėti sumažinti alerginių reakcijų simptomus, tokius kaip sloga, čiaudulys ir niežėjimas.
- Kai kurie tyrimai rodo, kad probiotikai gali pagerinti nuotaiką ir sumažinti nerimo bei depresijos simptomus.
- Probiotikai gali padėti reguliuoti svorį didindami sotumo jausmą ir mažindami riebalų absorbciją.
- Kai kurie tyrimai rodo, kad probiotikai gali padėti sumažinti tam tikrų vėžio rūšių riziką.
Prieš vartodami probiotikus – pasitarkite su gydytoju. Medikas gali padėti jums pasirinkti tinkamą probiotiko rūšį ir kiekį.
Svarbiausia, žinoma, rinktis probiotikus iš patikimų prekybos vietų.
Tai bus garantija, kad rasite ne tik Jūsų kūnui labiausiai tinkamus, tačiau taip pat ir didžiausią naudą suteikti galinčius papildus.