Ketvirtadienis, 13 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Gamta ir ekologija

Neatsakingas keliautojų elgesys tiesiogiai veikia augalų sveikatą

www.alkas.lt
2024-05-20 07:00:00
31
PERŽIŪROS
0
Neatsakingas keliautojų elgesys tiesiogiai veikia augalų sveikatą | efsa.europa.eu nuotr.

Neatsakingas keliautojų elgesys tiesiogiai veikia augalų sveikatą |

EFSA, Europos Komisija (EK) ir partneriai Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse antrus metus iš eilės įgyvendina kampaniją #PlantHealth4Life.

Kampanijos metu bus skatinama atsižvelgti į kiekvieno iš mūsų vaidmenį rūpinantis augalų sveikata. Lietuvoje kampaniją įgyvendina Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

Sveiki augalai sudaro 80 proc. maisto raciono: geras derlius tiesiogiai veikia maisto išteklių paskirstymą bei maisto gaminių kainas.

Augalų būklę reikšmingai veikia klimato kaita ir žmogaus veikla, netvarus vartojimas, prekyba bei kelionės. Pražūtingų ekonominių ir aplinkosauginių padarinių gali sukelti plintantys augalų kenkėjai ir ligos.

„Augalų sveikata daro įtaką ne tik aplinkai, ekonomikai ir Europos maisto grandinei, bet ir mūsų gyvenimui šiandien ir ateityje – rūpindamiesi augalų sveikata, saugome gyvybę.

Didžiuojuosi matydamas didelį europiečių susidomėjimą šia tema, kaip rodo beprecedentis valstybių narių dalyvavimas kampanijoje „#PlantHealth4Life“, – sakė EFSA Augalų padalinio vadovas Tobinas Robinsonas (Tobin Robinson), kuris pristatys kampaniją Briuselyje ES Tarybai pirmininkaujančios Belgijos rengiamame simpoziume „Augalų sveikata be sienų“.

„Pranešti, tikslias žinias apie augalų sveikatą besivadovaujantys Europos piliečiai, gali padėti apsaugoti ir išsaugoti mūsų biologinę įvairovę“, – teigia Sveikatos ir maisto saugos GD generalinio direktoriaus pavaduotoja, atsakinga už maisto tvarumą, Kleirė Burė (Claire Bury).

„Augalų sveikata pagal bendros sveikatos koncepciją yra Europos Komisijos pirmenybė. Pranešdami žmonėms apie tai, kaip svarbu neįvežti į Europos Sąjungą kenkėjų, ir suteikdami jiems žinių apie reikiamus veiksmus, galime daug nuveikti.“

Augalai | am.lrv.lt nuotr.r
Augalai | am.lrv.lt nuotr.r

Neatsakingas keliautojų elgesys tiesiogiai veikia augalų sveikatą

Keliautojų srautai Lietuvos oro uostuose jau pasiekė priešpandeminį lygį, taigi vykstančiųjų į užsienio šalis švietimas yra itin svarbus dabartiniame augalų sveikatos kontekste.

Skirtingose šalyse aptinkami skirtingi kenkėjai, kurių pervežimas į kitas valstybes gali turėti pragaištingų pasekmių. Lietuvoje daugiausiai žalos sukelia karantininiai kenkėjai, puolantys bulves.

„Labai svarbu ugdyti keliaujančiųjų sąmoningumą. Neretu atveju, vykdami atostogauti, žmonės atsainiai žvelgia į tai, jog keliauja į visai kitokį gamtinį foną, kuriam būdingi ir tam tikri kenkėjai.

Viena parsivežta augalo šakelė ar daigelis gali pridaryti daug žalos,“ – sako laikinai einantis Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus pareigas Simonas Pusvaškis.

Anot jo, rūpinimasis augalų sveikata prasideda nuo atsakingo požiūrio į mus supančią aplinką ir sąmoningumo kiekviename žingsnyje.

Europa bendromis jėgomis puoselėja augalų sveikatą bei biologinę įvairovę

„#PlantHealth4Life“ yra daugiametė Europos Komisijos prašymu sukurta kampanija, vykdoma remiantis išsamia augalų sveikatos supratimo ir elgsenos analize.

Šiemet kampanijoje dalyvauja 21 valstybė narė ir viena šalis kandidatė – dvigubai daugiau nei praėjusiais metais.

Kampanijos veiklos įgyvendinamos Airijoje, Belgijoje, Čekijoje, Danijoje, Estijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Kipre, Kroatijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Maltoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vengrijoje, Vokietijoje ir Juodkalnijoje.

Prie bendro kampanijos siekio skatinami prisėdi visi Europos gyventojai. Žinios apie augalų sveikatą ypač svarbios keliautojams, gėlių, daržovių, vaismedžių ar kitų augalų augintojams bei siekiantiems apsaugoti ūkininkų bendruomenės lūkesčius, aplinką ir biologinę įvairovę.

Šių metų kampanijos renginiai vyks mugėse, parodose bei mokyklose. Norėdami sužinoti, kas vyksta jūsų šalyje, apsilankykite kampanijos svetainės nacionaliniame puslapyje ir sekite pateikiamas naujausias žinias.

Oficialioje „#PlantHealth4Life“ svetainėje taip pat pateikiamos išsamios žinios apie augalų sveikatą bei suteikiama prieiga prie elektroninių išteklių visomis ES kalbomis.

Apie EFSA

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) – tai 2002 m. įsteigta Europos Sąjungos agentūra, kuri yra nešališkas šaltinis mokslinių patarimų rizikos valdytojams ir praneša apie su maisto grandine susijusiu pavojumi.

Ji bendradarbiauja su suinteresuotosiomis šalimis, siekdama skatinti ES mokslinių rekomendacijų nuoseklumą, ir teikia mokslinį pagrindimą įstatymams ir kitiems teisės aktams, kuriais siekiama apsaugoti Europos vartotojus nuo su maistu susiję pavojai – nuo lauko iki stalo.

Apie Valstybinę augalininkystės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos

Sveiki augalai, saugi aplinka, sveika visuomenė. Valstybinės augalininkystės tarnybos misija – stiprinti Lietuvos augalininkystę, itin reikšmingą žemės ūkio šaką, užtikrinant augalų sveikatingumą, kokybę, saugant aplinką ir žmonių sveikatą bei didinant visuomenės švietimą.

 

Kampaniją Lietuvoje taip pat koordinuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri yra EFSA nuolatinis atstovas Lietuvoje ir kurios misija – užtikrinti ir plėtoti tinkamą bendradarbiavimą tarp EFSA ir atitinkamų rizikos vertinimo, kontrolės, mokslinių tyrimų institucijų, kitų socialinių partnerių Lietuvoje.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Neniokokime savų augalų, neplatinkime svetimų
  2. Pievos jau geltonuoja nuo įvežtinių agresyvių augalų – Rykštenių
  3. VDU Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet mini šimto metų jubiliejų
  4. Žinovai pataria: penkios pagrindinės kambarinių augalų priežiūros taisyklės
  5. ES miškų strategijoje iki 2030 m. siūloma ypač griežtai saugoti senus miškus
  6. Jau galima išreikšti nuomonę dėl glifosato ateities Europos Sąjungoje
  7. Apskaičiuota, kiek lėšų reikės „Natura 2000“ tinklui Lietuvoje kurti ir palaikyti
  8. Kas nuo kitų metų keisis Lietuvos ūkiuose?
  9. Naujasis ES reglamentas skatins atkurti gamtą
  10. Bulvių žiedinis puvinys Lietuvos dar neparklupdė
  11. EP balsavo už kovą su miškų naikinimu
  12. Bus steigiamas naujas Germanto regioninis parkas
  13. EFSA: 8 medžiagos naudojamos „dūmo” kvapui ir skoniui maiste išgauti turi būti uždraustos
  14. Europoje gilinamasi į ūkinių gyvūnų klonavimo klausimus
  15. Senuosius miškus saugančiam „Sengirės fondui“ paaukota rekordinė 100 tūkst. eurų suma

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Perseidai
Astronomija ir kosmonautika

Perseidų naktis jau netrukus: kaip krintančias žvaigždes nufotografuoti telefonu?

2026 08 12
Mokiniai
Lietuvoje

Keturių rajonų mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių

2026 08 12
Kontrmobilumo priemonės
Lietuvoje

Vyriausybė pritarė siūlymams dėl naujų ir atnaujintų kontrmobilumo priemonių

2026 08 12
Sveikata
Lietuvoje

Neringos gyventojams – patogesnės sveikatos priežiūros paslaugos

2026 08 12
Vaikai
Lietuvoje

Valstybės kontrolė: vaiko galimybės gauti švietimo pagalbą neturėtų priklausyti nuo vietos

2026 08 12
Kelio darbai
Gamta ir žmogus

Kelininkai ragina neprarasti budrumo

2026 08 12
Andrius Šatevičius Juodėnui | Trakų savivaldybės nuotr.
Lietuvoje

Trakų r. meras dėl mokyklų pasigenda konkrečių sprendimų

2026 08 12
Pinigai
Lietuvoje

Referendumo iniciatyva dėl grynųjų pinigų palaikymo nesulaukė

2026 08 12
Dr. Kazimieras Černis
Astronomija ir kosmonautika

Vilniaus universiteto astronomas atrastus asteroidus pavadino Nidos ir Šventosios upės garbei

2026 08 12
Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena
Etninė kultūra

Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena!

2026 08 12
Iškilmingas sąskrydžio atidarymas
Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos

J. Jakaitis. Ikškilėse XVII-sis sąskrydis – Lietuvos ir Baltijos tautų istorinės atminties ir solidarumo ženklas

2026 08 12
Porelė prie ežero stebi dalinį besileidžiančios Saulės užtemimą ir laukia perseidų metorų srauto
Astronomija ir kosmonautika

Rugpjūčio 12-ąją Saulė leisis užtemusi, o naktį žybsės perseidai

2026 08 11

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Mikabalis apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Mikabalis apie V. Sinica. Ištrinti žmonės

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Perseidų naktis jau netrukus: kaip krintančias žvaigždes nufotografuoti telefonu?
  • Rugpjūčio 13-osios horoskopas: gerą sumanymą sustiprins konkretus žingsnis
  • Keturių rajonų mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių
  • Vyriausybė pritarė siūlymams dėl naujų ir atnaujintų kontrmobilumo priemonių

Kiti Straipsniai

Žmonės miesto aikštėje rengia lauko fotografijų parodą

Rugpjūčio 13-osios horoskopas: gerą sumanymą sustiprins konkretus žingsnis

2026 08 12
R. Ozolas. Kultūros politikos siekiniai

A. Gaižutis. Kazimierą Danutę Prunskienę palydėjus…

2026 08 12
Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena

Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena!

2026 08 12
Iškilmingas sąskrydžio atidarymas

J. Jakaitis. Ikškilėse XVII-sis sąskrydis – Lietuvos ir Baltijos tautų istorinės atminties ir solidarumo ženklas

2026 08 12
Žmogus su dviračiu ties lauko kelių išsišakojimu stebi dalinį Saulės užtemimą

Rugpjūčio 12-osios horoskopas: naujam žingsniui prireiks ir drąsos, ir blaivaus žvilgsnio

2026 08 11
Tradicinį kimono vilkinti japonė ruošia arbatą japoniškame kambaryje

Kodėl Japonija garsėja ilgaamžiškumu ir jaunatviška išvaizda? Kuo čia svarbus miegas

2026 08 11
K. Makdonald ir T. Valys

T. Valys susitiko su JAV ambasadore

2026 08 11
Tautinio paveldo kūrėjų paroda Rusnėje 2026

Kviečia IV-oji tautinio paveldo paroda – šįkart Rusnėje

2026 08 11
Medkopio šventė

Dar daugiau apie bites – Medkopio šventėje

2026 08 11
Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus teatras „Pakeleivis“

Basanavičiaus gimtinėje vyks 22-oji Sūduvos mėgėjų teatrų šventė „Atžalynas“

2026 08 11

Skaitytojų nuomonės:

  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Mikabalis apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Mikabalis apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Rimvydas apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
Kitas straipsnis
Daugiau vertingų gamtos kampelių bus saugomi rezervatų režimu | vstt.lrv.lt nuotr.

Daugiau vertingų gamtos kampelių bus saugomi rezervatų režimu

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai