Gerai prižiūrimas kiemas dažnam siejasi su daugybe ravėjimui, genėjimui ir laistymui praleistų valandų. Tačiau Akmenys.lt atstovas Ignas Endriukaitis šypsodamasis tikina, kad kankintis kieme tikrai nėra privaloma.
Pasak jo, strategiškai rengdami ir priimdami teisingus sprendimus, galite sukurti itin jaukią kiemo erdvę, kurioje poilsis užims daugiau laiko nei jos priežiūra ir tvarkymas.
Geotekstilė piktžolių kontrolei
Vienas didžiausių kiemo savininkų galvos skausmų – nuolatinė kova su piktžolėmis. I. Endriukaitis tikina, kad piktžolių augimą galima gerokai sumažinti po akmenukais ar mulčiu naudojant geotekstilę.
Geotekstilė – tai vandeniui laidus audinys skirtas grunto stabilizavimui, atskyrimui ir filtravimui.
„Šie audiniai veikia kaip barjeras, neleidžiantis piktžolėms įsišaknyti ir „išlįsti“ laukan, tačiau kartu leidžia vandeniui ir maistinėms medžiagoms prasiskverbti į dirvožemį, kur šiuos gali pasisavinti jūsų auginami augalai.
Klodami geotekstilę sodo lysvėse arba aplink kraštovaizdžio elementus, drastiškai sutrumpiname laiką, kurį praleistume besigrumdami su neprašytais svečiais“, – pataria pašnekovas.
Dėl savo selektyvaus pralaidumo, geotekstilė dažnai naudojama ne tik sode, bet ir prieš klojant trinkeles ar kitus grindinius, įrenginėjant alpinariumus ar prižiūrint kapus.
Užklojus numatytą vietą geotekstile, I. Endriukaitis pataria užleisti vietą savo fantazijai: rinktis iki trijų skirtingų spalvų akmenukus, kurių spalvas galima derinti prie namo eksterjero ar aplink esančių augalų.
Pasak žinovo, prieš tai užklojus grindinį geotekstile galima ir sutaupyti – akmenukų ar pasirinktos skaldos reikės mažiau, nei be jos.
Aiškus kiemo erdvių padalinimas
Aiškiai apibrėžtas kiemas su konkrečiomis pertvaromis tarp skirtingų vietų ne tik atrodo estetiškai, bet ir palengvina jo priežiūrą.
I. Endriukaitis pataria kieme naudoti kietosios dangos elementus, pavyzdžiui, takus, trinkeles ar bortelius, kurie padėtų atskirti įvairias zonas, pavyzdžiui, gėlynus, vejos plotus ir poilsio vietas.
Pašnekovo teigimu, toks ribų įtvirtinimas ne tik suteikia struktūros ir vizualinės dinamikos, bet ir padeda apsaugoti augalus nuo perėjimo į kitas, nepageidaujamas zonas, todėl nereikia jų nuolat genėti ar iš naujo apželdinti.
Tinkamų augalų pasirinkimas
Nors ir akivaizdus, bet dažnai iškylantis sodininkų klausimas yra tinkamas apželdinimas. I. Endriukaitis pabrėžia, kad norint nelieti prakaito ar nusivylimo sode, labai svarbu rinktis tokias augalų rūšis, kurioms reikia minimalios priežiūros ir dėmesio.
„Ieškokite vietinių rūšių arba sausrai atsparių augalų, kurie gerai tinka mūsų vietos klimatui ir dirvožemio sąlygoms. Tokiems augalams paprastai reikia mažiau vandens, trąšų bei pesticidų, tad ilgainiui sutaupome laiko ir pastangų.
Be to, atsižvelkite į saulės intensyvumą bei sklaidą skirtingose jūsų kiemo vietose ir pagal tai pasirinkite augalus.
Jei saulę mėgstančius augalus įkurdinsite saulėtose vietose, o pavėsį – šešėlyje, jie klestės ir be jūsų įsikišimo“, – pasakoja Akmenys.lt atstovas.
Vis dėlto galvojant apie apželdinimą reikėtų atsižvelgti ne tik į šviesos kiekį, bet ir į jų tarpusavio sinergiją, dirvožemį bei mikroklimatą.
Sugrupavus panašių poreikių turinčius augalus, laistymas ir priežiūra gali būti veiksmingesni, nes taip lengviau patenkinti kiekvienos grupės poreikius.
„Be to, apsvarstykite galimybę augalus apjuosti mulčiu, kuris padeda ne tik sulaikyti drėgmę dirvožemyje, bet ir slopina piktžoles ir net reguliuoja dirvos temperatūrą – taip augalus reikės laistyti rečiau, sodo lysvės ilgiau atrodys tvarkingai“, – rekomenduoja I. Endriukaitis.
Veiksmingas drėkinimas – pusė darbo
Žinovas pabrėžia, kad investicija į veiksmingą drėkinimo sistemą gali gerokai sutrumpinti laiką kieme. Įrengtos lašelinio drėkinimo sistemos arba drėkinimo žarnas vandenį tiekia tiesiai prie augalų pagrindo, todėl prarandama mažai drėgmės dėl garavimo ar nutekėjimo.
„Programuojami laikmačiai leidžia net automatizuoti laistymo grafikus pagal konkrečius augalų poreikius, kad jie gautų pakankamai drėgmės ir nebūtų perlaistyti.
Pritaikyta drėkinimo sistema ne tik išlaikys vešlų ir žalią kiemą, bet ir sutaupys jums vandens, jau nekalbant apie darbui skirtą laiką. Tad šiokio tokio planavimo dėka sodo ir kiemo erdves susigrąžinsite jų pirminei paskirčiai įgyvendinti – tai poilsis ir pramogos“, – šypsosi I. Endriukaitis.