Trečiadienis, 31 gruodžio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Į miegą trikdančius veiksnius nevertėtų numoti ranka

www.alkas.lt
2024-03-30 18:46:00
24
PERŽIŪROS
0
Unsplash.com nuotr.

Unsplash.com nuotr.

Akivaizdu, kad miego kokybė turi įtakos žmogaus poilsiui, fizinei ir emocinei sveikatai, tačiau gerai išsimiegoti dažnai gali trukdyti knarkimas. Sveikatos priežiūros specialistai teigia, kad statistiškai knarkimu skundžiasi apie 20 proc. moterų ir maždaug 40 proc. vyrų. Į miegą drumsiančius veiksnius nekreikėtų žiūrėti abejingai, kadangi tam tikrais atvejais tai gali būti pavojingos ligos, obstrukcinės miego apnėjos, požymis.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Vilmantės Mostautienės teigimu, suaugęs žmogus naktį turėtų išmiegoti bent 7-9 valandas, o jeigu to padaryti nepavyksta, dažnai susiduriama su koncentracijos stoka, prastesne nuotaika, stresu ar susilpnėjusia imunine sistema.

„Dažnu atveju išsimiegoti trukdo knarkimas, kuris gali sudrumsti ramybę ir šalia miegančiam žmogui. Knarkimas atsiranda, kai oras negali laisvai judėti kvėpavimo takais miego metu – susiaurėję kvėpavimo takai verčia audinius vibruoti ir skleisti garsą. Tam įtakos turėti gali daugybė veiksnių, tačiau dažniausiai knarkiame dėl amžiaus, nosies ir sinusų patologijos, alergijų, antsvorio, alkoholio, rūkymo, vartojamų vaistų, miego padėties ir panašiai“, – sako ji.

Pašnekovė priduria, kad didelė dalis vaistinėse apsilankančių žmonių, kurie skundžiasi knarkimu, ilgainiui pradeda jausti padidėjusį mieguistumą ir darbingumo sumažėjimą. Tai sukelia pavojų ne tik asmens sveikatai, bet ir didina nelaimingų atsitikimų riziką.

Neramų miegą skatina psichologiniai veiksniai

Miegodami žmonės ne tik knarkia, bet ir griežia dantimis arba kalba. Pasak V. Mostautienės, didžioji dalis kalbėjimo per miegus atvejų būna kelias sekundes trunkantys nesąmoningi murmėjimai, kuomet susikerta sąmoningumo ir miego būsenos. Toks kalbėjimas per miegus gali pasitaikyti bet kuriam žmogui, tačiau didelė tikimybė, kad su pastaruoju reiškiniu susidurs miego trūkumą patiriantys asmenys.

„Medikai mano, kad žmonės kalba per miegus, kai patiria stresą arba jiems trūksta kokybiško miego. Kai nepakankamai pailsime, tai veikia mūsų smegenis. Būdo, kuris galėtų 100 proc. garantuoti, kad nebekalbėsite per miegus, nėra, tačiau tam tikrų įpročių keitimas gali padėti suvaldyti šią problemą. Pavyzdžiui, reikėtų vengti sunkaus maisto prieš miegą ir nevartoti kofeino vėlyvą popietę arba vakare, taip pat – miegoti patogioje lovoje su kokybišku čiužiniu ir pagalve, visuomet laikytis miego režimo“, – pataria vaistininkė.

Tuo tarpu griežimo dantimis priežasčių gali būti keletas. Pirmiausiai tam įtakos gali turėti psichologiniai veiksniai: stresas, nerimas, įtampa, depresija arba emocinės traumos. Daug kas priklauso ir nuo žmogaus asmenybės tipo – dantimis dažniau griežia agresyvūs, hiperaktyvūs, pikti arba labai jautrūs asmenys, kurie linkę kaupti ir slopinti visas savo neigiamas emocijas, pyktį.

„Žinoma, viena iš priežasčių gali būti ir netaisyklingas sąkandis, atsirandantis dėl netaisyklingai išdygusių dantų, esant per aukštoms arba per žemoms plomboms, nekokybiškoms dantų restauracijoms. Dantimis kartais griežia ir vaikai – jiems šis sutrikimas gali pasireikšti tuomet, kai jų sąkandis keičiasi, kai auga žandikauliai ir dygsta dantys“, – pabrėžė vaistininkė.

Ragina neskubėti gerti raminamųjų

Klinikos „Familia Clinica“ gydytoja otorinolaringologė Sigita Padvariškytė-Brusokė sako, kad nemalonius reiškinius miego metu, pavyzdžiui, knarkimą, galima bandyti koreguoti keičiant miego padėtį – užuot miegojus ant nugaros ar pilvo, bandyti miegoti ant šono ir ant aukštesnės pagalvės. Tačiau tam tikrais atvejais knarkimas gali būti rimtos ir pavojingos ligos, obstrukcinės miego apnėjos, simptomas.

„Šiai ligai būdingas knarkimas, po kurio kelioms sekundėms sustoja kvėpavimas. Dėl to žmogus prabunda, o tokie epizodai gali kartotis ne vieną ir ne du kartus per naktį. Ši liga pasireiškia 2-5 proc. vidutinio amžiaus populiacijos. Pastebėjus šiuos požymius ir įsitikinus, kad knarkimo sumažinimui nepadeda nei miegojimo pozicijos pakeitimas, kūno svorio korekcija ar kiti patarimai, reikėtų užsiregistruoti gydytojo otorinolaringologo konsultacijai, kurios metu įvertinami asmens anatominiai ypatumai. Jeigu yra toks poreikis, žmogus siunčiamas polisomnografijai – miego tyrimui. Po šio tyrimo gali paaiškėti, jog padėti gali tik chirurginės operacijos“, – dalinasi pašnekovė.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė V. Mostautienė priduria, kad jeigu padėtis nėra pernelyg rimta, o operacija nėra reikalinga, knarkimą suvaldyti gali ir vaistinėse parduodami specialūs pleistrai, kurie praplečia šnerves bei normalizuoja kvėpavimą.

„Taip pat gali padėti ir specialūs riebaliniai purškalai į ryklę, kurie sumažina audinių trintį ir sustiprina raumenų tonusą. Jeigu žmogus knarkia tik miegodamas ant nugaros, galima į pižamą įsiūti teniso kamuoliukus ar volelį, kad būtų nepatogu miegoti ant nugaros ir norėtųsi pakeisti miegojimo poziciją. Tačiau kiekvienas knarkimo atvejis yra asmeniškas, todėl visuomet reikėtų pasitarti su vaistininku arba gydytoju“, – pataria ji.

Paklausta, ar pas ją dažnai apsilanko knarkimu, kalbėjimu arba dantų griežimu besiskundžiantys žmonės, S. Padvariškytė-Brusokė atsako, kad dažniausiai žmonės kreipiasi paskatinti savo artimųjų, kuriems taip pat trukdo neramus partnerio ar šeimos nario miegas.

„Tačiau kreipiasi ir tie, kurie patiria miego apnėjos požymius – šie žmonės jaučiasi mieguisti visos dienos metu, darosi sunku neužmigti vairuojant arba susikaupti dirbant, mokantis. Kartais kreipiasi ir tėvai, kurie išsigąsta išgirdę savo vaikų knarkimą ir kvėpavimo sustojimą nakties metu. Tokiais atvejais tikriname dėl galimos adenoidų ir tonzilių hipertrofijos, arba kitaip tariant – padidėjimo“, – prisimena gydytoja otorinolaringologė.

Tačiau pašnekovė pabrėžia, kad visų minėtų miego sutrikimų jokiais būdais nereikėtų gydyti savarankiškai.

„Siūlyčiau vengti įvairių žolinių preparatų ar vaistų prieš tai nepasitarus su gydytoju, kadangi dažniausiai mokslinio pagrindimo tokie preparatai neturi, o receptiniai vaistai, pavyzdžiui, raminamieji, naudojami savo nuožiūra, gali tik dar labiau pakenkti. Visais atvejais svarbiausia išsiaiškinti nusiskundimų priežastis. Pirmiausiai vertėtų pradėti nuo gyvenimo būdo keitimo ir kitų patarimų, o jeigu pastarieji nepadeda, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ir tik tuomet „pereiti“ prie medikamentų ar kitų gydymo būdų“, – apibendrina S. Padvariškytė-Brusokė.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Į nemigą negalima tiesiog numoti ranka
  2. Pirmokai miega per trumpai
  3. Ar galime išsaugoti gerą miegą?
  4. Kaip padėti sau atstatyti gerą miegą
  5. Jei pajutote COVID-19 požymius
  6. Naują COVID-19 atmainą testai ne visada „pagauna“
  7. Susirgus karštis gali ne tik kilti, bet ir kristi
  8. Ar teisingai suprantate maisto papildų paskirtį?
  9. Nušalti nesunku ir esant teigiamai temperatūrai
  10. Žaibai akyse: nuovargis ar rimta liga?
  11. Kaip palengvinti šienligės negalavimus?
  12. Nepamirškite pėdų ir vasarą, ir žiemą 
  13. Kaip pasirūpinti savo sveikata, perkopus 30?
  14. Kaip reikia vertinti kraujo tyrimus?
  15. Vaikų tuberkuliozė: ką svarbu žinoti?

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.
Lietuvoje

Kokie pokyčiai pasitiks pensijų gavėjus?

2025 12 31
Telefonas
Gamta ir žmogus

Sukčių aktyvumas metų pabaigoje šoktelėjo beveik 4 kartus

2025 12 31
Klaipėdos uostas
Lietuvoje

Klaipėdos uostas pradėjo smėliu pildyti paplūdimius

2025 12 31
RRT laboratorija
Lietuvoje

Sveikatai pavojingi elektronikos įrenginiai iš rinkos bus šalinami sparčiau

2025 12 31
Lietuva pradės sistemingai vertinti kritinių žaliavų galimybes savo žemės gelmėse: patvirtintas 2026–2030 m. veiksmų planas
Gamta ir ekologija

Lietuva pradės sistemingai vertinti kritinių žaliavų galimybes savo žemės gelmėse: patvirtintas 2026–2030 m. veiksmų planas

2025 12 31
Šventinis sveikinimas
Kultūra

Pristatomas Valstybinės kultūros paveldo komisijos 30-mečiui skirtas leidinys „Kai kalba įvykiai“

2025 12 31
Nacionalinė žemės tarnyba
Lietuvoje

Įsigalioja nauji žemės verčių žemėlapiai. Galima peržiūrėti jau dabar

2025 12 31
Susitikimas Prezidentūroje
Lietuvoje

Prezidentas pasirašė įstatymą, įtvirtinantį vietos valdžios investicijų galimybes

2025 12 30

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Budweiser apie „Axios“: V. Zelenskis pareiškė, kad yra pasirengęs pateikti taikos planą referendumui, jei būtų paskelbtos 60 dienų paliaubos
  • Budweiser apie Virginijai Stukaitei, lituanistinės mokyklos steigėjai ir vadovei įteikta Lituanistinio švietimo mokytojo premija
  • Rimgaudas apie Virginijai Stukaitei, lituanistinės mokyklos steigėjai ir vadovei įteikta Lituanistinio švietimo mokytojo premija
  • libertas apie V. Sinica. Reikalingi poligonai, reikalinga pagarba

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Kokie pokyčiai pasitiks pensijų gavėjus?
  • Sukčių aktyvumas metų pabaigoje šoktelėjo beveik 4 kartus
  • Klaipėdos uostas pradėjo smėliu pildyti paplūdimius
  • Sveikatai pavojingi elektronikos įrenginiai iš rinkos bus šalinami sparčiau

Kiti Straipsniai

Sveikata

Šeimos gydytojai turės daugiau galimybių nustatyti ligas

2025 12 30
Maistas, žuvis

Apklausa: lietuviai vartoja per mažai Omega-3

2025 12 27
Vaišės šventėms

Ką pasakytų jūsų šaldytuvas po švenčių?

2025 12 27
Sveikata

Trūkstant šių maistinių medžiagų, smegenys pradeda „strigti“

2025 12 26
Maisto papildai

Valgote teisingai, bet vis tiek trūksta geležies? Dažniausiai pasitaikančios klaidos

2025 12 26
Greitoji pagalba

Nuo šventinės silkės iki skubios pagalbos skyriaus

2025 12 26
Medikai primena, kaip per šventes išvengti žarnyno infekcinių ligų

Kaip šventinėmis vaišėmis mėgautis nepakenkiant sveikatai?

2025 12 24
Vaistai

Internete rasti patarimai gali kainuoti sveikatą

2025 12 21
Miegas

Miego skola: kodėl savaitgalis neišgelbsti nuo nuovargio?

2025 12 21
Sveikata

Miestai, regionai ir kaimo vietovės – ką rodo gyventojų išlaidos sveikatai?

2025 12 21

Skaitytojų nuomonės:

  • Budweiser apie „Axios“: V. Zelenskis pareiškė, kad yra pasirengęs pateikti taikos planą referendumui, jei būtų paskelbtos 60 dienų paliaubos
  • Budweiser apie Virginijai Stukaitei, lituanistinės mokyklos steigėjai ir vadovei įteikta Lituanistinio švietimo mokytojo premija
  • Rimgaudas apie Virginijai Stukaitei, lituanistinės mokyklos steigėjai ir vadovei įteikta Lituanistinio švietimo mokytojo premija
  • libertas apie V. Sinica. Reikalingi poligonai, reikalinga pagarba
  • +++ apie S. Buškevičius. Kodėl Osamą buvo galima nudėti, o Putino – ne
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Spalvoti kiaušiniai | iki.lt nuotr.

Nudažykite ne lukštus, o pačius kiaušinius

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai