Pirmadienis, 21 liepos, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Sveikata

Kęsti skausmą – ne išeitis

www.alkas.lt
2024-03-24 17:18:00
0
Galvos skausmas | pixabay.com, Mohamed Hassan nuotr.

Galvos skausmas | pixabay.com, Mohamed Hassan nuotr.

Kiekvienas mūsų esame susidūrę su skausmu, nesvarbu, ar tai būtų staigus ūminis, ar ilgalaikiai lėtinių ligų keliami skausmai. Tačiau kaip elgtis jį patiriant – ne visada aišku. Specialistai atkreipia dėmesį, kad ilgą laiką kenčiamas skausmas daro neigiamą poveikį bendrai žmogaus savijautai, pavyzdžiui, sukelia nuovargį, lemia suprastėjusią miego kokybę ar net paskatina depresijos požymių atsiradimą. Apie tai, kaip tinkamai kovoti su skausmu ir ką verta žinoti apie nuskausminamuosius vaistus, pasakoja Vilniaus universiteto Vidaus ligų centro vadovas profesorius Virginijus Šapoka bei vaistininkas Domantas Paulauskas.

Pasak D. Paulausko, žmonės į vaistininkus dėl įvairaus skausmo kreipiasi kasdien. Dažniausiai – dėl galvos ir dantų skausmo.

„Patiriant galvos skausmą sunku atlikti kasdienius darbus, todėl žmonės nėra linkę laukti kol skausmas praeis savaime ir nori ji greitai numalšinti. Danties skausmas būna ūmus ir sunkiai pakeliamas, dėl šios priežasties danties skausmo valdymas iki odontologo vizito taip pat yra dažnas“, – dalijasi vaistininkas D. Paulauskas.

Visgi, ekspertai pastebi, kad dalis žmonių renkasi skausmą kentėti ar ieškoti alternatyvių būdų jį numalšinti. Anot prof. Šapokos, pasitaiko net tokių atvejų, kai pacientai, kentėdami skausmą, kelia pavojų savo gyvybei.

„Apskritai skausmo nederėtų ignoruoti, nes tai – svarbūs signalai ankstyvam ligos nustatymui. Svarbu suprasti, jog skausmas – tai signalas, kad kažkas negerai. Todėl reikia būti dėmesingiems“, – pataria V. Šapoka.

Profesorius priduria, kad ilgai kenčiamas skausmas gali suintensyvėti, pereiti į lėtinį ar net neuropatinį skausmą, iššaukti daug papildomų veiksnių, kurie trikdo normalų gyvenimo ritmą.

Profesoriui pritaria ir D. Paulauskas: „Nors iš savo patirties galiu teigti, jog didžioji dalis žmonių nemėgsta kentėti skausmo ir supranta, jog vaistai, vartojami pagal taisykles, yra saugūs ir duoda daugiau naudos nei žalos, dalis žmonių yra linkę kentėti skausmą, mieliau renkasi naudoti liaudies priemones – užsidėti kopūsto lapą ant skaudančios vietos nei išgerti, jų manymu, „kenksmingos chemijos“.

Tai, kas padėjo kaimynui, nebūtinai padės jums

Profesorius V. Šapoka pažymi, kad žmonės skausmui malšinti dažnai renkasi paracetamolį – lengvai prieinamą, nereceptinį vaistą.

„Skausmo malšinimui jis yra tinkamas, bet svarbu profesionaliai įvertinti ne vien trumpalaikį, bet ir ilgalaikį poveikį. Nėra vaisto, kuris būtų idealus ir tik mažintų skausmą – kiekvienas nuskausminamasis veikia skausmą, bet ir veikia kažką papildomai, pavyzdžiui, sulaiko vandenį, didina arterinį kraujospūdį. Tad kiekvienu atveju reikėtų pasitarti su gydytojais, o ne aklai pirkti vaistus nuo skausmo. Tai, kas padėjo kaimynui, nebūtinai padės jums“, – teigia jis.

Nepaisant žmonių neapdairumo renkantis jiems asmeniškai tinkamus vaistus nuo skausmo, D. Paulauskas pastebi dar vieną problemą, susijusią su vaistų dozavimu.

„Dažnai vartojama arba per maža arba per didelė vaisto dozė. Pavyzdžiui, suaugęs žmogus išgeria vieną tabletę, t.y. minimalią dozę per dieną, ir vaistinėje skundžiasi, kad vis tiek jam skauda. Ir tai yra logiška, jam gali skaudėti, nes skausmui pilnai numalšinti kartais vaisto reikia išgerti daugiau. Kita daroma klaida – žmogus geria karštąjį gėrimą nuo peršalimo, kurio sudėtyje yra vaisto skausmui malšinti bei temperatūrai mažinti, ir to neįvertindamas dar išgeria tabletę nuo galvos skausmo. Geriant tokį vaistų derinį kelis kartus per dieną atsiranda perdozavimo rizika“, – įspėja D. Paulauskas.

Į ką svarbu atsižvelgti renkantis vaistus nuo skausmo?

Profesoriaus V. Šapokos teigimu, vaistų pasirinkimą lemia tai, koks skausmas jaučiamas – jei yra ūmus skausmas, pravers greito veikimo nuskausminamieji, jei lėtinis – būtina atkreipti dėmesį į galimus šalutinius jo poveikius, nes vaistą gali tekti vartoti labai ilgą laiką.

Tuo tarpu vaistininkas D. Paulauskas pabrėžia, kad vaisto veiksmingumą lemia kompleksinės priežastys – veikliosios medžiagos veikimo principas, greitis, trukmė bei paties žmogaus kūno reakcija į vaistą. Tad jei vienas nuskausminamasis jūsų atveju nėra veiksmingas, reikėtų jį pakeisti kitos cheminės klasės vaistu nuo skausmo – kaip žmonės mėgsta sakyti, atrasti „savo vaistą“.

„Atkreipkite dėmesį ir į veikliosios medžiagos veikimo laiką. Pavyzdžiui, naproksenas išsiskiria ilga veikimo trukme, jis veikia apie 12 valandų. Žmonės tai vertina, nes vaistą užtenka vartoti du kartus per dieną – ryte ir vakare, o, pavyzdžiui, ibuprofeną ar deksketoprofeną skausmo atveju reikia vartoti tris kartus per dieną.“

Pasak profesoriaus V. Šapokos, Lietuvos rinka yra nedidelė, todėl kai kurie vaistai į ją patenka pavėluotai.

„Dėl šios priežasties ir tam tikri nuskausminamieji vaistai yra truputį užmirštami, neleidžiant susidaryti naujoms vartojimo tradicijoms. Jeigu pažvelgsime į JAV ar kitose Europos valstybėse dominuojančius vaistus, jų veikliąsias medžiagas, ten populiariausias pasirinkimas yra naproksenas. Tuo tarpu Lietuvoje vis didelė dalis ligonių renkasi diklofenaką, nors jis turi stiprų šalutinį poveikį ir sukelia tam tikras kardiovaskulinės sistemos problemas, pavyzdžiui, padidina širdies nepakankamumo riziką, – sako jis.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. „Mokslo sriuba“: Virtuali realybė naudojama ir malšinant skausmą (video)
  2. Kuo ir kada malšinti gerklės skausmą?
  3. Kaip sumažinti skrandžio skausmą: kada vaistai padeda, o kada kenkia?
  4. Skausmas: ką daryti, o gal nedaryti nieko?
  5. Į pagalbą gydytojams siūlosi ir vaistininkai, reikia politinio sprendimo
  6. Tik tinkamai vartojami vaistai padės
  7. Įsigaliojo naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas
  8. Ką reikia žinoti perkant vaistus su receptais
  9. Jei pajutote COVID-19 požymius
  10. Suskaudus skrandį nesigriebkite tabletės
  11. Ar teisingai suprantate maisto papildų paskirtį?
  12. Pasiūlytas paprastas būdas kaip išgelbėti penkiskart daugiau žmonių nuo staigios mirties
  13. Suprastėjusią sveikatą lemia ir baimė
  14. Kas žinotina apie siuntimą pas gydytoją?
  15. Kas įspėja apie širdies laidumo sutrikimus?

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Unsplash.com, D. Fonteino nuotr.
Ukrainos balsas

Nuogas Rusijos caras

2025 07 20
ANBO-I: nuo pirmojo skrydžio iki Lietuvos aviacijos šimtmečio | etm.lt nuotr.
Istorija

ANBO-I: nuo pirmojo skrydžio iki Lietuvos aviacijos šimtmečio

2025 07 20
Lenkijoje pagerbtas S.Dariaus ir S.Girėno istorinis skrydis per Atlantą
Istorija

Lenkijoje pagerbtas S.Dariaus ir S.Girėno istorinis skrydis per Atlantą

2025 07 20
Vyksta Žagarės Vyšnių šventė
Kultūra

Vyksta Žagarės Vyšnių šventė!

2025 07 19
Dviračių takas
Lietuvoje

Radviliškyje atsiras 15 kilometrų naujų dviračių takų

2025 07 18
Smiltynės perkėla
Lietuvoje

Smiltynės perkėlos laukia pertvarka

2025 07 18
Maistas, maisto ruošimas
Lietuvoje

Aštuoniose mokyklose vaikai permokėjo už maistą

2025 07 18
Kelias Vilnius–Kaunas–Klaipėda | vialietuva.lt nuotr.
Lietuvoje

Tvarkomas kelio Vilnius–Kaunas–Klaipėda ruožas prie Kryžkalnio  

2025 07 18

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Maria Bartiromo apie D. Trampas: „Patriot“ raketos jau pakeliui į Ukrainą
  • Z.ŠLIČYTĖ apie ... apie R. Vanagas. Sakmė apie raidę W, mojavusią erelio sparnais
  • jo apie Lenkijoje pagerbtas S.Dariaus ir S.Girėno istorinis skrydis per Atlantą
  • jo apie Lenkijoje pagerbtas S.Dariaus ir S.Girėno istorinis skrydis per Atlantą

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Pagrindinės taisyklės, užtikrinant telefono apsaugą
  • Sveikatingumo pleistrai: pagalba ar tiesiog placebas?
  • Ką gali išgirsti išmanieji įrenginiai?
  • Nuogas Rusijos caras

Kiti Straipsniai

Pleistras

Sveikatingumo pleistrai: pagalba ar tiesiog placebas?

2025 07 20
Atostogos

Kaip pasiruošti užsienio kelionei, kad netektų kreiktis į gydytojus?

2025 07 20
Telefonas

Atotrūkis nuo technologijų – į naudą sveikatai

2025 07 19
Sveikata

Sveikatos paslaugų apmokėjimo pakeitimus tirs teismas

2025 07 16
Vaistai

Atostogaujantiems nelikti be vaistų padės nuotolinė prekyba

2025 07 15
Vaikai

Atostogos vaikams – vasaros iššūkis tėvams

2025 07 14
Alergija

Alergijos vis labiau jaunėja ir dažnėja

2025 07 14
Sveikata

Auga nutukimu sergančių vaikų hipertenzijos banga

2025 07 13
Kepsnys, Grilis

Kur slypi didžiausi apsinuodijimų pavojai?

2025 07 13
Vaisiai

Ar tikrai valgote tai, kas kūnui vasarą naudingiausia?

2025 07 13

Skaitytojų nuomonės:

  • Maria Bartiromo apie D. Trampas: „Patriot“ raketos jau pakeliui į Ukrainą
  • Z.ŠLIČYTĖ apie ... apie R. Vanagas. Sakmė apie raidę W, mojavusią erelio sparnais
  • jo apie Lenkijoje pagerbtas S.Dariaus ir S.Girėno istorinis skrydis per Atlantą
  • jo apie Lenkijoje pagerbtas S.Dariaus ir S.Girėno istorinis skrydis per Atlantą
  • Saulius Poderis apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Žagarėliai | iki.lt nuotr.

Žagarėlius galima paruošti sveikiau

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai