Kasmet vykstantys Metų žodžio rinkimai anglakalbėse šalyse sulaukia didelio visuomenės susidomėjimo.
Pirmą kartą angliškai kalbančiose šalyse Metų žodžio rinkimus surengė Amerikos tarmių draugija 1990 metais.
Draugijos, mininčios 134-ąsias metines, nariai yra kalbininkai, leksikografai, etimologai, gramatikai, istorikai, tyrinėtojai, rašytojai, redaktoriai, studentai ir nepriklausomi mokslininkai.
Pirmuoju Metų žodžiu tapo „bushlips“, kilęs iš prezidento Džordžo H. V. Bušo (George H. W. Bush) 1988 m. ištartos frazės: „Skaitykite mano lūpas: jokių naujų mokesčių.“ („Read my lips: no new taxes.“) Deja, pažadas nebuvo tesėtas.
2023 metais Amerikos tarmių draugija išrinko ne ką mažiau įdomų žodį „enshittification“ – tai laipsniškas internetinės platformos ar paslaugos pablogėjimas, kai platforma ar paslauga iš pradžių vartotojams suteikia naudos, kad juos pritrauktų, o vėliau vartotojų sąskaita siekia vis daugiau pelno.
Šio termino pavyzdžiai yra tokių įmonių, kaip „Amazon“, „Facebook“, „Google“, „Twitter“, „Tiktok“ ir kitų interneto platformų teikiamos paslaugos bei gaminiai.
Viena prestižiškiausių leidyklų „Oxford University Press“, leidžianti „Oxford English Dictionary“ ir daugelį kitų žodynų, 2023 metų žodžiu išrinko „rizz“ – tai plačiai internete vartojamas žodis, apibrėžiamas kaip stilius, žavesys, patrauklumas arba gebėjimas pritraukti ar suvilioti kitą asmenį.
Manoma, kad šis terminas yra sutrumpinta žodžio „charizma“ forma, paimta iš vidurinės žodžio dalies.
Kiti tokio žodžių formavimo modelio pavyzdžiai yra „refrigerator“ trumpinys „fridge“ (liet. šaldytuvas) ir „influenza“ trumpinys „flu“ (liet. gripas).
Savo žinomumo viršūnę žodis „rizz“ pasiekė 2023 metų birželį, kai plačiai nuskambėjusiame interviu aktoriaus Tomo Holando (Holland) žurnalistai paklausė apie jo santykius su mylimąja ir jo (cha)rizz(mos) paslaptį, aktorius atsakė, kad jam nereikia jokios (cha)rizz(mos), nes jis ir taip laimingas ir įsimylėjęs.
Šis žodis dažnai siejamas su jaunesne karta, ypač paaugliais, ir interneto kultūra.
Amerikietis „YouTube“ vartotojas ir „Twitch“ transliuotojas Kjus Cenatas (Kai Cenat) ypač išgarsino šį žodį internete, teikdamas žmonėms patarimus, kaip susikurti (cha)rizz(mą).
Vėliau šis žodis išgarsėjo „TikTok“, kai grotažymė sulaukė milijardų peržiūrų ir žodis įgijo naujų interpretacijų bei variacijų.
Kasmet rengiamuose rinkimuose žodis „rizz“ aplenkė žodžius „Swiftie“ (entuziastingas amerikiečių superžvaigždės Teilor Svift (Taylor Swift) gerbėjas), „situationship“ (neformalūs romantiniai ar seksualiniai santykiai) ir „prompt“ (nurodymas dirbtinio intelekto programai).
„Oxford University Press“ Metų žodį pirmą kartą rinko 2004-aisiais.
Metų žodis renkamas iš milžiniško Oksfordo elektroninio tekstyno, kuris reguliariai atnaujinamas naujais angliškais žodžiais, surinktais iš viso pasaulio, tačiau nėra garantijos, kad Metų žodis galiausiai bus įtrauktas į Oksfordo žodyną.
Žmonių vardai, vietų ar įvykių pavadinimai nerenkami kaip Metų žodžiai.
Kitas įtakingas žodynas „Collins English Dictionary“ kasmet skelbia Metų žodį nuo 2013 m. Kiekvienų kalendorinių metų pabaigoje redakcija paskelbia žodžių, kurie išpopuliarėjo per pastaruosius dvylika mėnesių, sąrašą, kurį paprastai sudaro dešimt žodžių.
„Collins English Dictionary“ žodžius išrenka leidyklos komanda iš Glazgo ir Londono, ją sudaro leksikografai, redaktoriai, rinkodaros ir reklamos darbuotojai, nors anksčiau atrankos procesas buvo atviras ir visuomenei.
Žodis nebūtinai turi būti naujas, žodžių atsiradimas sąraše dažnai paremtas vartojimo statistika. 2023-aisiais Metu žodžiu buvo išrinktas – AI (liet. DI – dirbtinis protas).
Kembridžo žodyno Metų žodis kasmet skelbiamas nuo 2015 m. Juo tampa žodis, kurio tais metais žodyne dažniausiai ieškojo vartotojai.
2023 m. Kembridžo žodyno Metų žodžiu tapo „hallucinate“. Tradiciškai šis žodis reiškia sukelti haliucinacijas, tačiau 2023 m. jis įgijo naują prasmę.
„Hallucinate“ vartojamas kalbant apie dirbtinį intelektą, kai šis sukuria klaidingą ar klaidinančią informaciją ir pateikia ją kaip tikrą faktą.
2023 m. Kembridžo žodyno leksikografai į žodyną įtraukė naujų su dirbtiniu protu susijusių terminų.
Daug jau egzistuojančių žodžių, tarp jų ir „haliucinacijos“, įgijo naujų su dirbtiniu protu susijusių reikšmių.
Amerikiečių žodynas „Merriam-Webster“ 2023 Metų žodžiu išrinko žodį „autentiškas“.
Anot redakcijos, šio žodžio reikšmės paieškos internetiniame žodyne įprastai yra dažnos, tačiau per 2023 metus jos pasiekė naujas aukštumas.
Žodyno redaktorių komanda nesigilina į priežastis, dėl kurių žmonės žodynuose ieško konkrečių žodžių.
Jie labiau domisi duomenimis apie paieškos šuolius ir su jais susijusius pasaulio įvykius.
2023-ieji išties laikomi dirbtinio proto metais, tačiau akivaizdu, kad technologijų amžiuje žmonės vis labiau pasigenda autentiškumo.
„Merriam-Webster“ kiekvienais metais sudaro dešimties žodžių sąrašą, iš kurių renkamas Metų žodis. Šiuos sąrašus pradėta skelbti 2003 m. ir jie skelbiami kiekvienų metų pabaigoje.
Bendrovės duomenų analitikai, rinkdami Metų žodį iš kone pusės milijono žodžių, kurių apibrėžimai pateikiami internetiniame žodyne, išfiltruoja įprastesnius žodžius, kurių visuomet dažnai ieškoma.
Australijos nacionalinis žodynų centras Metų žodį skelbia nuo 2006 m.
Žodį renka redakcijos darbuotojai, ir jis atrenkamas atsižvelgiant į tai, kaip per metus išaugo jo vartojimas Australijos socialiniame ir kultūriniame gyvenime.
Metų žodis žiniasklaidoje dažnai skelbiamas kaip Australijos metų žodis, tačiau šis žodis ne visada yra australiškas.
2023 m. išrinktas žodis „Matilda“ – tai Australijos moterų futbolo rinktinės slapyvardis, kilęs iš australų liaudies dainos „Waltzing Matilda“ (liet. valsą šokanti Matilda).
2023 m. Australija kartu su Naująja Zelandija surengė FIFA moterų pasaulio futbolo čempionatą, tad nenuostabu, kad Metų žodžiu tapo mylimos komandos pavadinimas.
Pranešimas parengtas pagal Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto pranešimą