„Pažinkime Lietuvos dvarus“ – kvietimas keliauti, domėtis ir atrasti dvarų paveldą skambėjo net dvejus metus.
Į projektą įsitraukė gausus būrys dalyvių. Projekte dalyvavo Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nariai, pilys ir dvarai visoje Lietuvos teritorijoje, – ir restauruoti, vėl atgiję, dažnai kultūros ir papročių puoselėjimo veiklų pilnos istorinės vertybės, ir dar tik naujam gyvenimui prikeliami dvarai.
Keliautojai po Lietuvos pilis ir dvarus smalsavo, domėjosi, važiavo į visus Lietuvos kampelius, rinko simbolinių dvarų raktų rinkinius savo kortelėse, o kartu – gražius kelionių prisiminimus.
Šventiniu renginiu Kuršėnų dvare baigėsi dvejus metus trukęs kelionių projektas
Šių metų lapkričio 10 dienos popietę Kuršėnų dvaras Šiaulių rajone svetingai priėmė susirinkusius projekto pabaigos paminėti ir atšvęsti svečius.
Renginio dalyvius sveikino Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir amatų centro vadovė Birutė Poškienė, Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas.
Keliautojai, projekto dalyviai renginio metu mėgavosi koncertine programa, vaišėmis ir galimybe dalintis įspūdžiais bei patirtimi vieni su kitais.
Aktyvūs keliautojai buvo apdovanoti prizais, įsteigtais visų projekte dalyvavusių pilių ir dvarų, dalinosi gražiais įspūdžiais ir gerais atsiliepimais.
„Kartais apsilankius viduje, o kartais vien pabuvus lauko erdvėse, daugelyje dvarų jaučiama ypatinga aura.
Tai vietovės, kurios formavosi šimtmečius, keitėsi stiliai, kraštovaizdžiai, ir buvo įdėta daugybės žmonių kūrybinės energijos.
Įgytos žinios ir patyrimai lankantis pilyse ir dvaruose, prisiminimai ir įspūdžiai išliks ilgam, ir tai savotiška dovana juos pažįstantiems.“ – sakė Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas sveikindamas aktyviausius keliautojus.
Nominacijos: labiausiai patikusios ir svetingiausios pilys ir dvarai
Savo keliautojo kortelėse projekto dalyviai ne tik rinko simbolinių raktų – lipdukų rinkinius, bet ir paskyrė savo balsus labiausiai patikusiems ir svetingiausiems pilims ir dvarams.
Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad 2022–2023 m. projekto „Pažinkime Lietuvos dvarus“ dalyvius labiausiai žavėjo Burbiškio dvaras. Keliautojai labiausiai patikusiais įvardino ir Rokiškio, Bistrampolio dvarus, Siručio rūmus.
Svetingiausiu išrinktas Lipliūnų dvaras. Į šį, svetingiausių pilių ar dvarų sąrašą taip pat pakliuvo ir antrą bei trečią vietas šioje nominacijoje pasidalino Hugo Šojaus ir Kuršėnų dvarai.
Keliautojų įspūdžiai ir pasidalinimai
Lietuvos pilių ir dvarų asociacija projekto „Pažinkime Lietuvos dvarus“ laikotarpiu susilaukė nemažai keliautojų skambučių, laiškų, pasakojimų.
Dažnas padėkodavo, išsakydavo lūkesčius ir naujų panašių projektų ateityje. Štai keletas tokių pasisakymų:
Šią vasarą turėjome įdomų užsiėmimą – aplankyti dvarus.
Ačiū už pasiūlymą, ateityje lauksime naujų iššūkių.“ „Ši kelionė suvienijo mūsų šeimas ir mes praleidome kartu daug gražių ir įspūdingų akimirkų.“ „Projekto žaidimas „Pažinkime Lietuvos dvarus“, įvykdytas.
Tai nuostabus projektas, tai nuostabi kelionė po Lietuvą. Ačiū už nuostabią idėją.“ „Ačiū už paskatinimą aplankyti Lietuvos dvarus.
Lauksim naujų projektų“. „2023-ieji tapo dar vienais nepaprastomis patirtimis praturtintais metais, tik šį kart patirtimis Lietuvoje.
Projekte dalyvavo Biržų, Medininkų, Tauragės, Panemunės, Trakų salos ir Trakų pusiasalio pilys, Alantos, Abromiškių, Antašavos, Aristavėlės, Aukštosios Fredos, Bistrampolio, Burbiškio, Hugo Šojaus, Ilzenbergo, Jurbarko, Kelmės, Kuršėnų, Lipliūnų, Liubavo, Markučių, Paežerių, Paliesiaus, Plungės, Renavo, Rokiškio, Tuskulėnų ir Verkių dvarai, Siručio rūmai.
Projekto laikotarpiu Lietuvos pilys ir dvarai sulaukė daugiau lankytojų nei įprastai.
Keliautojai domėjosi paveldo objektais, jų istorija, dalyvavo kultūriniuose renginiuose, ekskursijose.
Jie ne tik atrado didingus pastatus, jų aplinką ir istoriją, bet taip pat sutiko, pažino kultūros paveldą puoselėjančius žmones, kuriems, besiimantiems sumanymų ir atsakomybės atkurti, saugoti ir puoselėti išskirtinį mūsų šalies paveldą, taip pat svarbu dalintis savo meile jam, žiniomis, sumanymais.
Pranešimas parengtas pagal Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos pranešimą