Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė išsiuntė Lietuvos Prezidentui G. Nausėdai, Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei, Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ koordinacinės tarybos nutarimą „Dėl viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo”.
Juo reikalaujama didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir prieštaraujanma jų „įšaldymui”, ypač dabar, kai nuolat auga kainos ir privataus sektoriaus darbuotojų atlyginimai, o Lietuvos ir savivaldybių biudžetai surenka rekordines pajamas.
„Solidarumas“ piktinasi, kad profesinių sąjungų atstovams derantis dėl Nacionalinės ir šakų kolektyvinių sutarčių ministerijų atstovai neretai kalba, kad „valstybės biudžetas yra ne guminis“, todėl didinti atlyginimus viešojo sektoriaus darbuotojams neva nėra galimybių.
Tačiau, pasak profsąjungų, Lietuvos Finansų ministerijos duomenimis, šiuo metu į biudžetą yra surenkamos rekordinės pajamos, kokių Lietuvos istorijoje niekada nebuvo.
Vien 2023 m. sausio – gegužės mėnesiais valstybės ir savivaldybių biudžetai gavo beveik tiek pat pajamų kiek per visus 2018 metus!
Per pirmą šių metų pusmetį valstybės ir savivaldybių biudžetai surinko 8 681,9 mln. eurų arba 8,6 proc. (686,7 mln. eurų) daugiau pajamų nei 2022 metais, kurie irgi buvo rekordiniai, kai buvo surinkta 15 901 mln. eurų t. y. 2 640,7 mln. eurų (19,9 proc.) daugiau nei 2021 metais, kurių pajamos taip pat buvo rekordinės, kai buvo surinkta 13 260,3 mln. eurų pajamų t. y. 2 538,4 mln. eurų (23,7 proc.) daugiau nei 2020 metais..
„Per 2018-2022 m. Lietuvos valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamos išaugo 7 161 mln. eurų t. y beveik du kartus.
Tuo tarpu viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai „į rankas“ per tą patį laikotarpį tiek neišaugo.
Tačiau ir šį augimą „suvalgė“ infliacija, kuri ypač didėjo 2021–2022 metais. Finansų ministerija prognozuoja, kad 2023 m. infliacija augs dar 8,9 proc..
Dar labiau darbuotojų pajamas sumažino greitesnis nei infliacija maisto, energijos, transporto, komunalinių ir kitų kasdienių prekių ir paslaugų kainų augimas, kuris ypač skaudžiai paveikė mažiau uždirbančius viešojo sektoriaus darbuotojus.
Todėl nestebina, kad šiuo metu Lietuvoje trūksta beveik visų viešojo sektoriaus darbuotojų: mokytojų, medikų, Migracijos departamento, Sodros darbuotojų ir t.t.
Apie pusė valstybės tarnybos konkursų į laisvas darbo vietas neįvyksta, nes neatsiranda norinčių dirbti, o darbuotojų kaita yra didelė dėl didžiulių darbo krūvių ir nekonkurencingų atlyginimų,“- teigia Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.
Dar labiau viešojo sektoriaus darbuotojų trūkumą, pasak K. Krupavičienės, padidins nuo 2024 m. įsigaliojantys Valstybės tarnybos įstatymas ir Seimui be derinimo su socialiniais partneriais – profesinėmis sąjungomis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengti ir Seimui pateikti svarstyti valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą bei valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymų projektai.
„Kadangi skirtingai nei privačiame sektoriuje, kur vadovų efektyvumas matuojamas gaunamu pelnu, viešajame sektoriuje yra sunkiau nustatyti darbo efektyvumą, todėl įsigaliojus šioms pataisoms bus sudarytos sąlygos viešųjų įstaigų vadovams virsti valdovais, kurie įves autoritarinį valdymą ir vadovaudamiesi savo simpatijomis, o ne darbo rezultatais, galės nustatyti darbuotojams atlyginimus, ir tokiu būdu lengvai priversti specialistus išeiti iš darbo, o jų vieton priimti savo draugus ir giminaičius, nors šių kompetencija bus žemesnė, riboti profesinių sąjungų veiklą ir lengvai užkirsti kelią steigti profesines sąjungas.
Todėl planus „įšaldyti“ darbuotojų atlyginimus ir įteisinti viešųjų įstaigų vadovų savivaliavimą vertiname kaip diversiją prieš valstybę, kuri pakirs valstybės galimybes tinkamai dirbti, nes paskatins darbuotojų, ypač kvalifikuotų specialistų, kurių jau dabar trūksta, pasitraukimą iš viešojo sektoriaus.
Europos komisija ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija ragina didinti viešųjų paslaugų prieinamumą ir jų kokybę, kurios jų vertinimu Lietuvoje yra nepakankamos.
Dabar, kai nuolat auga kainos ir privataus sektoriaus darbuotojų atlyginimai, o Lietuvos ir savivaldybių biudžetai surenka rekordines pajamas, Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ kategoriškai prieštarauja bet kokiems bandymams „įšaldyti“ viešojo sektoriaus įstaigų darbo užmokesčio fondą ir ragina kuo sparčiau didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus, nes to nepadarius, tai paskatins darbuotojus ieškoti darbo kitur ir pakirs valstybės galimybės vykdyti savo funkcijas, esant pavojingai geopolitinei padėčiai pasaulyje, kai vyksta Rusijos agresija Ukrainoje,“- teigia Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė.
Parengta pagal Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pranešimą
Skaičiau,kad ruošiamasi padvigubinti Seimo narių, ministrų algas.
O ką daryti, kai rinkėjai reikalauja didinti algas? Juk ne šiaip primygtinai patariama pradėti nuo savęs 🙂 🙂 🙂
Pirma. Susidaro vaizdas, kad tas, kas rašė, neturi supratimo apie darbo valstybės tarnyboje ypatumus. Antra. Kokia praktinė nauda iš šio nutarimo, kai net atsakymo iš vyriausybės nereikalaujama ir neskelbiama, ko profsąjunga imsis, jei į jos reikalavimus nebus atsižvelgta?
į taip vadinamą moderavimą, kas, mano nuomone, yra cenzūra.
Vadinamasis moderavimas tik rodo, jog kažkam labai patinka tamstos mintys, labai joms pritaria, gėrisi jomis, tad bent nugvelbia ir prie širdies priglaudęs jas palaiko. Būkite dosnus – leiskite savo garbintojui jomis pasidžiaugti.
Dabar cenzorius miega. Rytoj gal jam išvers iš lietuvių į anglų, ir jis pusę dienos svarstys, išleisti mano vieną nykų sakinuką į dienos šviesą ar pakabinti jį lauko tualete ant vinies.