Nacionalinis transplantacijos biuras skelbia gerėjančius organų ir audinių donorystės rodiklius. Vien per rugpjūčio mėnesį buvo užregistruota 15 potencialių donorų. Atlikus visus medicininius tyrimus ir gavus pritarimą iš donorų artimųjų, buvo registruoti 6 efektyvūs donorai.
Šie kilnūs artimųjų sprendimai viltį pasveikti suteikė net 21-am sunkiai sergančiam ligoniui Lietuvoje. Tuo tarpu žvelgiant į šių metų pirmojo pusmečio statistiką, kuomet buvo paskleista dezinformacija apie organų donorystę, vidutiniškai per mėnesį būdavo registruojama dvigubai mažiau efektyvių donorų – vos 3.
„Sėkmingas organų ir audinių donorystės procesas priklauso nuo daugelio veiksnių. Vienas jų – tai visuomenės palaikymas. Jam susvyravus stringa ir donorystės procesas valstybėje. Džiaugiamės, kad atlaikius neigiamos ir nieko nepagrįstos dezinformacijos laviną, pamažu sugrįžta ir visuomenės palaikymas donorystės idėjoms. Donorų artimųjų gerumo dėka vien per praėjusį mėnesį donorinių organų ir audinių laukiantiems žmonėms buvo suteikta sveikesnio gyvenimo viltis: atliktos 10 inkstų, 1 širdies, 3 kepenų ir 7 ragenų transplantacijos“, – pasakoja Nacionalinio transplantacijos biuro direktorė Audronė Būziuvienė.
Rugpjūčio mėnesį taip pat buvo atliktos ir pirmosios 2 šiais metais gyvosios inkstų transplantacijos, kuomet savo sergančiam artimajam buvo dovanojamas inkstas.
Šią vasarą siekiant kuo greičiau pargabenti donorų organus laukiantiems ligoniams net 3 kartus buvo pasitelktos Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos, kuomet buvo parskraidinami donoriniai organai. Donoro organų pergabenimas yra viena iš Lietuvos kariuomenės taikos meto užduočių.
Taip pat skaičiuojama, kad per šiuos metus į Lietuvą iš užsienio buvo atgabenti 3 inkstai ir 2 kepenys. Lietuvoje neradus tinkamų ligonių 2 donoriniai plaučiai, 2 kepenys ir 2 širdys buvo pasiūlyti kitų šalių ligoniams.
Pokalbis su artimaisiais gali išgelbėti 7 gyvybes
Žinoma, kad vienas efektyvus donoras galėtų padėti daugiau kaip 7 žmonėms. Inksto ir kasos-inksto komplekso transplantacija žmonėms reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems – galimybę regėti. O širdies, kepenų ar plaučių laukiantiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.
Pasak Nacionalinio Transplantacijos biuro vadovės, nors Lietuvoje turime daugiau kaip 45 tūkstančius žmonių, išreiškusių pritarimą organų ir audinių donorystei ir užpildžiusių prašymą Donoro kortelei, tačiau tam turi pritarti ir mūsų artimieji. „Todėl labai svarbu, kad artimieji žinotų apie jūsų apsisprendimą dėl organų ir audinių donorystės – skirkime laiko šiam pokalbiui, kuris galbūt kažkam išgelbės gyvybę ar pagerins gyvenimo kokybę.“
Laukia daugiau kaip 300
Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos Lietuvoje laukia 311 žmonių: 85 – inksto, 33 širdies, 5 plaučių, 2 širdies-plaučių komplekso, 38 kepenų, 148 ragenų transplantacijos. Iš jų – 8 vaikai. Šių žmonių likimas priklauso nuo donoro artimųjų gerumo ir gyvųjų pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.