Rugpjūčio 24 d., ketvirtadienį, 15 val. (svečiai laukiami nuo 14:30 val.), Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Memorialinio departamento Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus padalinio – Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso Konferencijų salėje (Žirmūnų g/ 1F, Vilnius), įvyko Dokumentinio filmo „Anatanas Lukša. Brolio pažadas“ pristatymas.
Filmas skirtas Laisvės kovotojui, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos ilgamečiam vadovui ir Garbės pirmininkui, kuris ilgą laiką buvo gyvų ir žuvusių partizanų balsas, Lietuvos partizano Juozo Lukšos-Daumanto broliui, 100-ųjų gimimo metinių proga.
„Netekęs savų kraujo brolių, Antanas Lukša visa savo esybe atsidavė tolimesnei Laisvės kovai, pasitelkęs likimo brolius – buvusius politinius kalinius, tremtinius, Laisvės kovų dalyvius.
Ir vykdė pažadą – bendradarbiaudamas su mūsų centru kvietė liudyti, ieškoti ir pažymėti vykusių kovų vietas, muziejuose, paminkluose ir prisiminimų knygose siekdamas įamžinti sovietų režimo genocido aukas”, – sako LGGRTC vadovas dr. Arūnas Bubnys.
Taip pat buvo galima susipažinti su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus darbuotojų sukurta paroda „Laikom frontą“, kurią pristatė vyresnioji patarėja muziejinei veiklai Ramunė Driaučiūnaitė.
O žurnalistės, dokumentinio filmo autorės Rūtos Sinkevičienės ir filmo operatoriaus ir montažo režisieriaus Tomo Medekšos kūrybinių galių dėka, pasitelkus archyvus ir susitikimus su amžininkais, dienos šviesą išvydo kino juosta, kurioje galima susitikti su Antanu Lukša.
Žmogumi, kaip ir Jo studentai broliai Jurgis, Juozas ir Stasys, palaiminti gerosios Motulės, pasirinko Laisvės kovotojo kelią, kai Tėvynę Lietuvą trėmė, kankino ir žudė tokie patys, kurie šiuo metu kankina Ukrainos valstybę.
Okupantai ilgam dešimtmečiui, kaip ir tūkstančių kitų lietuvių, buvo pavergę šio Žmogaus kūną, tačiau niekada, net ir gūdžiausiais okupacijos laikais, nepavergė jo sielos, ideologinių nuostatų, Lietuvos laisvės troškimo.
Šis kuklus, rūpestingas, gilų humoro jausmą turėjęs Žmogus savo įtaigiu žodžiu ir giesme kvietė pasaulio lietuvius nepamiršti savųjų šaknų, nuolat kvietė jaunimą – Lietuvos karius, jaunuosius šaulius, gimnazijų moksleivius – suvokti ne tik valstybingumo prasmę, bet ir jos kainą.
Ir paliko šimtmečiams, įrašytą priesaką: „Lietuvos Jaunime, garbingai ir sąžiningai nešk Laisvės vėliavą. Laikom frontą“.
„Nuoširdžiausią ačiū tariu parodos „Laikom frontą“ kūrėjoms LGGRTC darbuotojai Ramunei Driaučiūnaitei ir kolegėms, bei filmo autoriams Rūtai Sinkevičienei ir Tomui Medekšai už bendrystę ir vėl „prakalbintą“ mūsų Tėvelį, iki pat paskutinio gyvenimo atodūsio skleidusį šviesą ir tiesą ir įamžintus jo bendražygius.
Linkiu, kad šie jūsų kūrybiniai darbai tarnautų jaunajai kartai kaip tikros, nenupieštos istorijos pamokos ir primintų, jog Lietuvos laisvė ne duotybė, dėl jos nuolat reikia kovoti ir laimėti“, – sveikinimo laiške rašo Antano Lukšos dukra Dalia Lukšaitė-Maciukevičienė.
Filmo autorė ir režisierė – žurnalistė Rūta Sinkevičienė.
Per LRT pirmąją programą šis filmas bus parodytas rugpjūčio 27 d.,sekmadienį, 15.45 val.
Kviečiame į dokumentinio filmo „Antanas Lukša. Brolio Pažadas” peržiūrą ir diskusiją
– voruta.lt/kvieciame-i-dokumentinio-filmo-%C2%84antanas-luksa-brolio-pazadas%C2%93-perziura-ir-diskusija/
Renginys skirtas Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių metams pažymėti.
Laukiame Jūsų 2023 m. lapkričio 15 d., trečiadienį, 16.00 val. Seimo lankytojų centre (Gedimino pr. 60, Vilnius). Registracija nebūtina, į renginį įėjimas laisvas.