Kultūros ministerija, kartu su partneriais siekdama supažindinti jaunus žmones su teisėtu turiniu ir autorių teisėmisių, komunikacijos vajui „Naudok legaliai“ sukūrė platformą „Legalija“.
Ji naujomis formomis siekia mažinti atstumą tarp garsių šalies kūrėjų ir turinį naudojančių jaunų žmonių, jų gerbėjų.
Moksleiviai ir studentai buvo kviečiami „Roblox“ platformoje žaisti kompiuterinį žaidimą „Legalija“ ir jame susitikti su Lietuvos kūrėjais – grupės „jauti“ ir „8 Kambarys“ nariais, atlikėjomis Nombeko Auguste ir Beatrich, turinio kūrėja Goda Problema.
Lietuvos jaunimo mėgstamo vlogerio Gusto parengta mokomųjų vaizdo įrašų serija leido išsamiau sužinoti apie autorių ir atlikėjų teises, jų apsaugą, išgirsti patarimų, kaip užsidirbti iš kuriamo turinio.
Grupė „jauti“ specialiai šiai kampanijai sukūrė dainą ir vaizdo klipą.
Jaunųjų piratų ir kūrėjų susitikimo vieta tapo specialiai tam sukurtas kompiuterinis žaidimas „Legalija“, o birželį Vilniuje surengtas žaidimo čempionatas.
Tokia forma pasirinkta ir dėl to, kad tai vienas paklausiausių jaunosios kartos laisvalaikio leidimo būdų.
Kultūros ministerijos užsakymu „Rinkos tyrimų centras“ atliko šios kampanijos veiksmingumo tiek kiekybinį (apklausta 213 respondentų), tiek kokybinį tyrimą (atlikti giluminiai interviu su keturiais „Legalija“ čempionato dalyviais).
Tyrimas atskleidė padidėjusį šios amžiaus grupės žmonių sąmoningumą teisėto turinio pasirinkimo atžvilgiu.
Kampanija pasiekė kas penktą jauną žmogų Lietuvoje, o bendras kampanijos žinomumas, apklausos duomenimis, siekia 22 proc. 16–29 metų amžiaus grupėje.
Gerai susipažinę su platforma buvo 7 proc. apklaustųjų.
Per kokybinius interviu pastebėta, kad jaunimui gali būti sunku atpažinti neteisėta turinį.
Kaip pagrindinis rodiklis naudojama nuostata, kad teisėtas turinys yra mokamas, o neteisėtas – ne, tačiau klausiant apie teisėtą nemokamą turinį ar neteisėtą mokamą turinį, tyrimo dalyviai patys pripažįsta, kad tokia nuostata yra ne visai teisinga, o jiems trūksta žinių, kaip identifikuoti neteisėtą turinį.
Apklaustieji pritaria, kad visuomenė turėtų būti gerai supažindinta su autorių teisių tema, todėl svarbu kalbėti apie neteisėto turinio naudojimo žalą ir skatinti neteisėtą turinio naudojimą.
Beveik pusė kiekybinės apklausos apklaustųjų (46 proc.) sutinka (skiria 8–10 balų) su pagrindine komunikacijos kampanijos žinute, kad naudodami turinį neteisėtai atimame pajamas iš kūrėjų.
38 proc. sutinka (skiria 8–10 balų), kad vartodami neteisėtą turinį darome nusikaltimą.
Interviu dalyviai kalbėjo apie tai, kad anksčiau nepagalvodavo, jog naudodami neteisėta turinį jie kenkia ne tik turinio kūrėjams.
Taip pat sumanymas tapo gera proga tėvams aptarti piratavimo temą su savo vaikais, o pabuvimas turinio „saugotojų“ pusėje paskatino susimąstyti, kaip sunku apsaugoti autorinius kūrinius nuo vagysčių.
Kalbant apie skaitmeninio turinio pasirinkimą, 74 proc. tyrimo dalyvių teigia, kad svarbiausia, jog turinys būtų pigus arba nemokamas.
Ne mažiau svarbus ir platus turinio pasirinkimas (63 proc.) bei kokybė (47 proc.).
Analizuojant tyrimo dalyvių pasirinkimą, ar vartoti turinį teisėtai, kaip vienas svarbiausių bruožų išskiriama kaina: 54 proc. apklaustųjų renkasi turinį iš neteisėtų šaltinių, nes jis nemokamas arba pigesnis.
Beveik pusė tyrimo dalyvių išskyrė ir tai, kad norimas turinys neteisėtais šaltiniais pasiekiamas greičiau (49 proc.), ir tai, kad neteisėti šaltiniai siūlo įvairesnį ir suteikia didesnį turinio pasirinkimą (44 proc.).
Kokybinių interviu dalyviai neteisėto turinio naudojimą taip pat pateisina finansine priklausomybe nuo tėvų – jei tėvai nesumoka už teisėtą turinį, ieškoma neteisėtų alternatyvų.