Prasidėjus akcijai „Poilsiauk atsakingai“ aplinkosaugininkai didelį dėmesį skiria Lietuvos vandens telkiniams ir aplinkosauginių reikalavimų laikymuisi, plaukiojant vandens transporto priemonėmis. Be to, siekiant užtikrinti reikalavimų laikymąsi yra organizuojami ir reidai. Taigi, ką poilsiautojai turi žinoti ir kokiomis taisyklėmis reikia vadovautis besimėgaujant vandens pramogomis?
Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad apribojimai vandens transporto priemonėms taikomi norint mažinti neigiamą poveikį aplinkai. Pavyzdžiui, savaeigės plaukiojimo priemonės sukeltas triukšmas ir bangavimas trikdo paukščius ir prastina jų mitybą, variklio turbulencija kelia stresą ne tik žuvims, bet visai vandens gyvūnijai. Be to, į vandenį gali patekti kuro, tepalų, degimo gaminių ir kitų kenksmingų medžiagų.
Šie reikalavimai ypač aktualūs ekosistemoms svarbiuose ežeruose arba gyvūnijai jautriu laikotarpiu, tarkim, paukščių perėjimo laikotarpiu savaeigė plaukiojimo priemonė gali išbaidyti sparnuočius iš įprastų maitinimosi ar perėjimo vietų. Nubaidžius nuo lizdų perinčius paukščius atšąla kiaušinių dėtys – mažėja paukščių populiacijos.
Taigi susiruošusiems pasiplaukioti vidaus degimo variklį turinčiomis plaukiojimo priemonėmis (t. y. savaeigėmis vandens transporto priemonėmis, kaip kad valtis su varikliu, kateris ir kt.) vandens telkiniuose svarbu pirmiausia įvertinti kur, kada ir kaip tai galima daryti, atsižvelgti į plaukiojimo priemonės variklio galingumą, vandens telkinio dydį ir (arba) telkinys yra saugomoje teritorijoje.
Aplinkosaugininkai primena, kad draudžiama vandens transporto priemonėmis plaukioti telmologiniuose, botaniniuose, zoologiniuose, botaniniuose-zoologiniuose, ornitologiniuose draustiniuose ir gamtiniuose rezervatuose.
Taip pat plaukiojimo draudimai galioja ir valstybiniuose (regioniniuose ir nacionaliniuose) parkuose, išskyrus tais atvejais, kai bendras variklių galingumas neviršija 10 AG (8 kW), galima plaukioti nuo birželio 21 d. iki plaukiojimo sezono pabaigos. .
Jei gamtiniuose rezervatuose ir ornitologiniuose draustiniuose esančiuose vandens telkiniuose planuojama pasiplaukioti neturinčia vidaus degimo variklio nesavaeige plaukiojimo priemone (pvz.: baidare, kanoja, vandens dviračiu, irkline valtimi ir kt.) tai daryti leidžiama tik nuo rugpjūčio 1 d. iki balandžio 1 d. žuvų įveisimo ir mėgėjų žvejybos tikslais ornitologiniuose draustiniuose, į kuriuos išduoti leidimai naudoti žūklės plotą.
Taip pat svarbi taisyklė mėgstantiems vandens pramogas – plaukiojimas savaeigėmis transporto priemonėmis mažesniuose kaip 10 ha ploto vandens telkiniuose ir visose upėse (išskyrus vidaus vandenų kelius) yra draudžiamas.
Asmenims, nesilaikantiems aplinkosaugos sąlygų plaukioti vandens telkiniuose plaukiojimo priemonėmis, numatyta atsakomybė priklausomai nuo pažeidimo pobūdžio gali siekti nuo 150 iki 3000 eurų.
Taip pat už tam tikro pobūdžio pažeidimus gali būti skiriamas savaeigės plaukiojimo priemonės konfiskavimas.