Daugelis didmiesčių gyventojų vasaros metu jau įpratę mėgautis ne paukščių čiulbėjimu, o girdėti erzinantį elektrinės žoliapjovės ar trimerio burzgimą.
Tačiau šienavimo dalgiu mėgėjai primena – dalgis – visiškai nepelnytai užmarštin keliaujantis paprotys, kuris ne tik naudingas pievai, bet ir žmogui.
Intensyviai technika šienaujama pieva turi labai mažai gyvybės, nyksta jos biologinė įvairovė, vabzdžiai, o laukuose kyla grėsmė ten perintiems paukščiams.
Negana to, dalgis, kitaip nei žoliapjovė, lengvai įveikia peraugusią žolę, sunkiai prieinamus šlaitus ir gali tapti puikia, raminančia mankšta.
Nenugalimas šienpjovys tęsia giminės papročius ir kviečia susirungti
Jau du metus iš eilės „Metų šienpjoviu“ Nacionaliniame šienpjovių čempionate vadinamas Kozmas Auškalnis teigia, jog šienavimas dalgiu jam artimas jau nuo ankstyvos vaikystės.
„Tai būdavo mūsų pramoga – kai tėvai nematydavo – nusivogti dalgį ir bent kažkiek pašienauti.
Nors tikrai dar nemokėjom jo pasigaląsti ir nežinojom, kaip tinkamai tai daryti.
Normaliai šienauti pradėjau, kai dalgį gerai rankose nulaikiau – maždaug nuo dešimties.
Šis amatas man tikrai į kraują įaugęs ir perduotas iš giminės“ – sako Šilutės rajone ūkininkaujantis vyras.
K. Auškalnis pasakoja, jog šienavimas dalgiu – įdomių ir kiekvienam kraštui ar net giminei savitų bruožų kupinas užsiėmimas, jo senelis, pavyzdžiui, šienaudavo vilkėdamas kailinius.
Ūkininkas pasakoja, jog be dalgio kasdienybėje sunkiai išsiverstų:
„gyvenu prie upelio, tad esu priverstas apsišienauti visus šlaitus, daubas, pakelius – o prisišienauju tiek, kad galėčiau karvę išmaitinti.
Su žoliapjove čia nepasisukiosi.
Man šienavimas dalgiu – dviguba nauda.
Mes laikome gyvulius, tad turiu šieno pašarui, o ir pačiam tai – didelis malonumas.
Atsikeli anksti ryte, nušienauji, šienas kvepia…
O kai nupjauni su trimeriu, nėra to kvapo, o gyvuliai net neėda tokio šieno“.
K. Auškalnis sako, kad nors mosavimas dalgiu išvargina fiziškai, nė už ką neatsisakytų šio amato, nes jam tai svarbus šeimos paprotys, teikiantis pasitenkinimą.
Jis visus šienavimo dalgiu mėgėjus kviečia į rugpjūčio 5 d. Rupkalvių kaime, Šilutės rajone vyksiantį nacionalinį šienpjovių čempionatą, kur norintys turės galimybę ne tik susirungti varžytuvėse, bet ir pasimokyti „Šienavimo mokykloje“, gauti patarimų ir pasidalinti gerąja praktika.
Jau du metus geriausiu šiame čempionate vadinamas šienpjovys kviečia susitikti pradalgėse.
Svarbu perduoti šienavimo paprotį ir jaunimui
Šienavimo dalgiu paprotys gyvas net ir kituose Lietuvos regionuose.
Pavyzdžiui, Kėdainių rajone jau penkiolika metų vykstančioje šienavimo šventėje susirenka gausus būrys dalyvių.
Vainotiškių kaimo bendruomenės pirmininkė Vaida Čepienė pasakoja, jog šios šventės sumanytojas – vietinis gyventojas Alfonsas Maniokas, kuris ne tik pats aktyviai šienauja dalgiu savo valdose, bet noriai pamoko visus mėgėjus.
Praėjusių metų nacionaliniame šienpjovių čempionate vyras buvo pagerbtas specialia nominacija „Vyriausias šienpjovys“.
A. Maniokas teigia, jog šienavimas dalgiu – jo aistra:
„tai labai žmogui naudingas užsiėmimas, nes ir pasportuoji, galvą nuo kasdienių rūpesčių pravalai, o ir gerą darbą padarai“.
V. Čepienė sako, jog kasmet gausiai susirenkantys dalyviai ir smalsuoliai parodo, jog šienavimas dalgiu gyvas, bet be reikalo, ypač didmiesčiuose, užmirštamas paprotys.
„Į šventę susirenka daug įvairių bendruomenių mėgėjų, kurie į dalyvavimą šventėje žiūri itin atsakingai – nors tikrai gerai moka šienauti, prieš šventę aktyviai praktikuojasi, tariasi su kitais šienpjoviais.
O vainotiškis A. Maniokas į šią veiklą aktyviai įtraukė net ir savo anūkes.
Viena jų praėjusiais metais dalyvavo Nacionaliniame šienpjovių čempionate, kita – šiemet mūsų šventėje“.
V. Čepienė džiaugiasi, kad šienavimo amatu vis labiau susidomi ir jaunimas, tai teikia vilties, jog šis kultūrinis paveldas neišnyks.
Todėl labai svarbu, kad tėvai ir seneliai šiuos papročius perduotų vaikams bei anūkams.
Nors daugelis galvoja, jog šienavimas dalgiu svarbus tik kaimuose ar regionuose, šis amatas gali būti kuo puikiausiai pritaikomas ir didmiesčiuose, kur naudodami žoliapjoves ar trimerius kenkiame pievoms ir jų gyventojams.
Nacionalinis šienpjovių čempionatas siekia ne tik priminti apie dažnai primirštamą paprotį, bet ir pranešti visuomenei apie nykstančių rūšių apsaugos būtinybę, gyvenimą santarvėje su gamta.
Norintys dalyvauti varžytuvėse, daugiau sužinoti apie šienavimo dalgiu amatą, kviečiami registruotis į Nacionalinį šienpjovių čempionatą užpildant registracijos anketą meldine.lt arba paskambinus telefonu Nr. 8 5 2138155.
Čempionato rėmėjai – „SBA Urban“, staliausirankiai.lt, Šilutės rajono savivaldybė.
Čempionato draugai – Šilutės turizmo informacijos centras, Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija.
Daugiau žinių apie renginį ir jo programą rasite meldine.lt ir Nacionalinio šienpjovių čempionato feisbuke.
Manau ,šienaujant dalgiu, yra pavojus smarkiai sužeisti kokį nors gyvūnėlį, tupintį žolėje ( rupūžę, kiškio jauniklį ir pan.).
Selemonas Paltanavičius: „Teisingos“ pievos ekspertai Skaitykite daugiau:
– 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/selemonas-paltanavicius-teisingos-pievos-ekspertai-56-2095300?utm_medium=copied