Tai buvo į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą neįrašytas namas, pastatytas 1911 m. Priskirtinas miestiečių namų tipui. Pastatas vieno aukšto su aukšta erdvia mansarda, kuriame buvo butai. Pasakojama, kad karo metais šiame name būta lazareto (gal vokiečių kariuomenės, – rūsio lubose užsiliko patvariais dažais pavaizduota fašistinė svastika, 29 nuotr.).
Lyg ir nieko ypatingo, paprastas miestietiškas namas. Bet išraiškingas, ryškiabruožis, tiesiog konstruktyvus. Nenuobodžiai konstruktyvus. Be kelių įdomių namo fragmentų (juos rasite dėstymo eigoje), yra dar vienas pretekstas jį pristatyti (tiksliau, prisiminti): tai dar vienas, be šiuose Žvėryno medinių namų cikluose jau pristatytų, Antono Filipovičiaus-Duboviko projektas ir dar viena proga stebėtis, kaip šis autorius gebėjo nesikartoti (palyginkime šį namą su Pušų g. 43 arba Vytauto g. 34, arba Birutės g. 16B, Dionizo Poškos g. 42 ir kt.). O šiaip tai įdomiausia būtų panagrinėti, iš ko šį autorių, jo darbus galima atpažinti.
Apsilankius 2018 m. rugpjūtį, namas jau buvo pradėtas ardyti (1 nuotr.). Gyventojai jau buvo palikę butus, išsikraustę. Išskyrus vieną. Dėl tam tikrų priežasčių ponia Genovaitė Uosienė vis dar atkakliai delsė. Neminint praktinių priežasčių, vis dėlto pagalvoji: kai čia nugyvenai didžiąją gyvenimo dalį, čia užauginai savo vaikus, palikti šį būstą būtų sunku bet kam. Pagaliau, čia tiesiog jauku, namas paskendęs augmenijoje, jį supa žydintys augalai. Pasiūliau nusifotografuoti šalia savo namo, bet ponia Genovaitė nesutiko. Atvykus lapkritį ir befotografuojant namą, ji netyčia, man nepastebint, įėjo į kadrą (2 nuotr.).
Pakartojame rugpjūčio kadrą: namas iš šiaurės vakarų, kai medžių lapija jau nebetrukdo (3 nuotr.). Atidengiame ir kiemo, pietų, fasadą (4 nuotr.). Žalumos ir žiedų (rykštenių, astrų, balzaminų ir kitokių) vasarą čia būdavo gausu, bet žydinčių augalų nestigdavo ir vėlyvą rudenį.
Pietų fasado centre atviras priebutis su vienšlaičiu stogu ir paplatintais laiptais-terasėle, įrėminta fragmentiškais tvorelės ažūrais (5 nuotr.). Šiaip jau nebūdinga durų apkala, horizontalių lentučių, derinant prie pačio priebučio apkalos.
Virš priebučio mezoninas (6 nuotr.). Pastebėtina harmoninga langų stiklų skaidos ritmika šiame fasade. Fasado vakarų gale – jau nuardyta lauko laiptinė (7 nuotr.).
Rytų fasade – statybos laikotarpiui itin būdingos išvaizdos dengta lauko laiptinė su vertikalia apkala (8 nuotr.).
Šiaurės fasade – veranda ir mezoninas (9 ir 10 nuotr.). Veranda penkiasienė. Buvus dailiai apkalta lentutėmis, čia matome tarybmečiu pagadintą apkalus toliu. Viršuje su dailia gerai išsilaikiusia medine pastoge. dengta skarda. Akiai malonūs langų stiklų ir langinių, verandos stiklų fragmentavimo derinukai (13 nuotr.). Ne mažiau buvo apgalvota, skoninga ir verandos durų, viršdurio švieslangio ir karnizo apdaila (14 ir 15 nuotr.). Retai kur aptinkamo pavidalo kerčios (Žvėryne daugiau turbūt nėra) – apskrito skersmens stulpų, su lenktomis ir kampuotomis pasparėlėmis po stogu (16 nuotr.). Tiek pietų priebutis, tiek ši akiai patraukli veranda buvo viena iš įdomesnių Žvėryne.
Atskiro dėmesio vertos šio fasado sulankstomos langinės (17–19 nuotr.), kito tokio atvejo Žvėryne tarytum ir nėra; Pušų g. 11 žinomas dvigubų langinių atvejis (iš vienos pusės uždengiamas visas langas).
Mezoninas toks pat kaip pietų fasade, tik šio durys kairėje pusėje (20 nuotr.).
Sienos storų tašytų rąstų (toliu apkalta sovietmečiu). Pamatai nedailintų lauko akmenų su išlyginamąja geltonų plytų juosta (21 nuotr.).
Namo vakarinė siena – ugniasienė (23 bei 24 nuotr.). Jos kerčia laiptuotai profiliuota (25 nuotr.). Dūmtraukiai šviesių gelsvų plytų, jie su dviem vainikais (24 ir 26 nuotr.).
Rūsyje koridoriuko betoninės lubos (27 nuotr.) laužytai banguotos (laužyta apie 30 cm pločio plokštumomis buku kampu). Tokios pat lubos ir sandėliukuose. Tokių kampais profiliuotu paviršiumi lubų neteko matyti. Kaip ir sienų, sumūrytų iš grubiai suskaldytų lauko akmenų (28 ir 29 nuotr.).
Aleksandro Stabrausko 2018 m. nuotraukos:
Projektas Svarbiausi tautinės tapatybės dėmenys – kalba ir etninė kultūra, 3 tūkst.
Atsiprašau, tekste “Birutės g. 16A” turi būti “Birutės g. 16C”
Labai patiko straipsnis. Ačiū.