Ketvirtadienis, 7 rugpjūčio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

NATO susitikimo metu programišiai nesnaus

www.alkas.lt
2023-07-08 15:30:59
0
Kompiuteris

Kompiuteris | pexels nuotr.

Pastaruoju metu aktyvėjant kibernetinėms atakoms, specialistai pastebi programišių aktyvumą visuomenės dėmesį prikaustančių reiškinių akivaizdoje. Tikėtina, kad liepos 11-12 dienomis vyksiantis NATO viršūnių susitikimas bus ne išimtis ir nusikaltėliai, veikiantys internetinėje erdvėje, mėgins išnaudoti visuomenės susidomėjimą renginiu savo naudai.

Kokios programišių taktikos ir atakos bus labiausiai tikėtinos? Ką privaloma žinoti siekiant apsaugoti savo duomenis ir turtą? Atmintine dalinasi „Danske Bank“ kibernetinio saugumo operacijų centro vadovas Ervinas Janavičius.

Socialiniai tinklai atskleis pilną programišių kūrybiškumo spektrą

Dėl savo populiarumo ir pranešimų sklaidos socialiniai tinklai (Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, Reddit) bei internetiniai forumai, tikėtina, taps vienu svarbiausių išbandymų vartotojų budrumui.

Galimai padaugės netikrų paskyrų ir grupių, kurios vadinsis ir elgsis lyg oficialūs NATO atstovai, žiniasklaida, politiniai veikėjai ar įžymybės. Ypač atsargiai vertinkite pranešimus, kuriuose akcentuojami netikėti pakeitimai, skubi, ypač svarbi ar net slapta informacija. Nespauskite nuorodų, kurias lydi smalsumą žadinančios, bauginančios ar skubėti raginančios antraštės – tikėtina, jog socialiniuose tinkluose bus bandoma manipuliuoti vartotojų emocijomis. Atsargiai vertinkite kontaktą užmegzti raginančius nepažįstamus žmones ir nesidalinkite savo asmenine informacija.

Puslapiuose ir profiliuose ieškokite tapatybę patvirtinančio ženkliuko, o matomą informaciją patikrinkite oficialiuose pirminiuose šaltiniuose, pavyzdžiui, Vilniaus savivaldybės tinklalapyje nato.vilnius.lt.

Gavote netikėtą žinutę iš seniai girdėto pažįstamo? Neskubėkite džiaugtis

Tikėtina, jog piktavališkų bandymų atkreipti dėmesį pasitaikys ir kasdien naudojamose tiesioginio kontakto programėlėse (Messenger, Viber, WhatsApp).

Su atsarga vertinkite familiariu tonu parašytas asmenines žinutes, gaunamas tiek iš nepažįstamų, tiek pažįstamų žmonių, tuo atveju, kai jose prisegtas dokumentas ar nuoroda. Nesunkiai atpažįstamas kibernetinio viruso generuojamas žinutes su nuoroda „spausk nuorodą ir pažiūrėk video, kuriame tave nufilmavau“ gali keisti žinutės, papildytos NATO viršūnių susitikimo kontekstu, pavyzdžiui, raginimu sužinoti naujausią informaciją: „Ar matei, kad tavo gatvėje bus ribojamas eismas? (nuoroda)“.

Kylant įtarimui, kad gavote tokią žinutę, susisiekite su jos siuntėju kitu kanalu ir įsitikinkite, kad žmogus dalinosi informacija ir nuoroda yra saugi. Priešingu atveju žinutę nedelsdami ištrinkite.

Mobilios programėlės gali tapti „sūriu pelėkautuose“

Visuomenės smalsumas gali tapti pretekstu kenksmingų mobiliųjų programėlių platinimui NATO susitikimo metu, tad kritiškai vertinkite pažadus, jog parsisiuntę programėlę sužinosite naujausią, praktinę (pavyzdžiui, transporto tvarkaraščius) ar net slaptą informaciją apie šį renginį.

Bendra rekomendacija – į savo mobilų telefoną siųskitės tik programėles, kurios yra nurodytos oficialiuose renginio puslapiuose. Jų ieškokite tik oficialiuose šaltiniuose – „Google Play“ arba „App Store“. Prieš įsidiegdami, patikrinkite programėlės apžvalgas ir įvertinimus, venkite programėlių su žemais reitingais ar netikrais atsiliepimais.

Diegdami programėlę neskubėkite ir atkreipkite dėmesį į prieigas, kurių prašo programėlė – kamera, mikrofonas, kontaktai ir kita. Jeigu nesuprantate, kodėl programėlė prašo vienos ar kitos prieigos, prašymą atmeskite arba programėlę ištrinkite.

SMS ir elektroninis paštas – vis dar pasitelkiami kanalai

Šie kanalai – ypač palankios terpės nusikaltėlių išradingumui klestėti. Priešingai nei dažnai atrodo vartotojams, sukurti patikimai atrodantį siuntėją tiek SMS, tiek el. laiško kanaluose yra sąlyginai paprasta. Elektroniniai laiškai taip pat nesudėtingai gali būti sukuriami tokie, jog atrodytų lyg būtų siųsti iš oficialių organizatorių, žiniasklaidos ar kitų patikimų šaltinių.

Pastebėję, kad el. paštu arba SMS su jumis bando susisiekti asmenys, abstrakčiai prisistatantys „NATO atstovais“ ir laiško temoje arba tekste bandantys sukurti skubos jausmą, jokiu būdu nespauskite nuorodų, nesisiųskite prie laiško prisegtų dokumentų ir gautą SMS arba laišką ištrinkite.

Nuorodos elektroniniuose laiškuose ar SMS žinutėse gali vesti į pavojingas svetaines, siekiančias išvilioti asmeninę informaciją, užkrėsti įrenginį kenkėjiška programine įranga ar netgi apgauti finansiškai.

Kaip atpažinti, jog visgi atsidūrėte pavojingoje internetinėje svetainėje?

Gali būti, jog naudodami prieš tai aptartus kanalus aferistai sieks „atvilioti“ jus į savo sukurtą internetinę svetainę, kuri kai kuriais atvejais netgi gali atrodyti kaip oficialių šaltinių klonas.

Atkreipkite dėmesį, ar negavote įspėjimo, kad svetainė nėra apsaugota, kai ją atsidarėte. Įvertinkite, ar nuoroda yra visiškai identiška oficialiems šaltiniams – dažnu atveju kenksmingų svetainių nuorodos yra ypač panašios į oficialių.

Įtariai žiūrėkite į svetainėje esančius „informacinius dokumentus“ skirtus parsisiuntimui – viešojo transporto pakeitimo tvarkaraščius, eismo ribojimų žemėlapių dokumentus PDF ar kitais formatais. Ir jokiu būdu nesusigundykite „laimėti prizą“, „gauti personalizuotą informaciją“ įvedę savo asmeninius duomenis ar net sumokėję pinigus.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Pareigūnai įspėja apie naują sukčiavimo būdą
  2. Saugumo taisyklės internete galioja visada
  3. Kaip sužinoti, kad jūsų paskyra „nulaužta“?
  4. Naudojimosi programėlėmis sąlygas skaito tik 3 lietuviai iš 10: kodėl jas nagrinėti turėtume dažniau?
  5. Kodėl nebegalime apsieiti be telefono? (video)
  6. Socialiniai tinklai apie kuriuos negirdėjote: nuo skaitmeninės bendruomenės negeriantiems alkoholio iki „TikTok“ varžovo
  7. 2020-ieji gali tapti neeiliniais internetinių sukčių metais: ar apsisaugoti lengva?
  8. Lietuvos bankų asociacija įspėja dėl virusu užkrėstų laiškų
  9. Ką daro išmanusis telefonas jums nežinant: trijų Kinijoje pagamintų 5G mobiliųjų įrenginių tyrimas
  10. Elektroninis paštas – patogumas ir auganti grėsmė
  11. Stiprinamas Lietuvos kibernetinis saugumas
  12. Nutekinti „Švaros brolių“ lankytojų duomenys
  13. Telefonai „suvalgo“ apie 5 valandas per dieną
  14. Pristatyta kibernetinio saugumo padėtis
  15. Kaip apsisaugoti nuo dažnėjančių DDoS atakų

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Žemės ūkis
Lietuvoje

ŽŪM siūlo skelbti valstybės lygio ekstremaliąją padėtį

2025 08 07
Inga Ruginienė | Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos nuotr.
Lietuvoje

Į Ministro Pirmininko pareigas socialdemokratai siūlo I. Ruginienę

2025 08 06
„Via Baltica“ atnaujinimas
Lietuvoje

Rengiamasi „Via Baltica“ atnaujinimui nuo Kauno iki Latvijos

2025 08 06
Statybos Rūdninkų poligone
Lietuvoje

Sąjungininkų karių priėmimo infrastruktūrai – 30 mln. eurų

2025 08 06
Klaipėdos uostas
Lietuvoje

Klaipėdos uostas imasi didžiausio projekto istorijoje

2025 08 06
Panevėžio gėlynai
Gamta ir žmogus

Panevėžys pasipuošė tūkstančiais augalų

2025 08 06
Telefonas
Lietuvoje

Numatoma blokuoti kelis kartus daugiau sukčių skambučių

2025 08 06
Meškinio tiltas
Lietuvoje

Ruošiamasi ketvirtojo tilto per Nerį ir viaduko atnaujinimo darbams

2025 08 06

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Mezolito baltai (I)
  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Mezolito baltai (I)
  • Dar apie K. Urba. Mezolito baltai (I)
  • joke -juokas apie K. Urba. Mezolito baltai (I)

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • ŽŪM siūlo skelbti valstybės lygio ekstremaliąją padėtį
  • Kas sakė, kad merginos nestato laivų?
  • J. Vaiškūnas. Kas iš tiesų bijo?
  • Burbiškio dvaro gėlyne – nemokamos ekskursijos po žydinčią istoriją

Kiti Straipsniai

Telefonas

Numatoma blokuoti kelis kartus daugiau sukčių skambučių

2025 08 06
Pinigai

Lietuviai sukčiams atidavė dar beveik 7 mln. eurų

2025 08 04
„Google“

Apsaugoti paskyrai ir sudėtingo slaptažodžio nebepakanka

2025 08 02
Vyriausybė

Tartasi, kaip geriau reaguoti į bepiločių keliamas grėsmes

2025 07 29
VVTAT įspėja apie nepatikimas elektronines parduotuves

VVTAT įspėja apie nepatikimas elektronines parduotuves

2025 07 28
Būstas, grindys

Kuo kliaujasi lietuviai pirkdami būstą?

2025 07 27
Baltijos jūros krantų stebėsena

Paskelbti Baltijos jūros krantų pokyčių stebėsenos rezultatai

2025 07 25
Kompiuteris ir šuo

Valstybės kontrolė: kova su elektroniniais nusikaltimais nepakankama

2025 07 23
Kibernetinis saugumas

Kas antrai įmonei gresia milijoninės baudos dėl kibernetinio saugumo

2025 07 22
Telefonas

Pagrindinės taisyklės, užtikrinant telefono apsaugą

2025 07 20

Skaitytojų nuomonės:

  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Mezolito baltai (I)
  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Mezolito baltai (I)
  • Dar apie K. Urba. Mezolito baltai (I)
  • joke -juokas apie K. Urba. Mezolito baltai (I)
  • dar apie K. Urba. Mezolito baltai (I)
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Gėrimai, kokteiliai | pixabay.com nuotr.

Gaivūs kokteiliai – vasaros energijai

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai