Gegužės 24 d., trečiadienį, 17.30 val. Lietuvos nacionaliniame kultūros centre (LNKC), Vilniuje (Barboros Radvilaitės g. 8, Mažoji salė, II aukštas) žurnalo „Būdas“ gerbėjų sambūryje Vilniaus universiteto dėstytojas, istorikas dr. Tomas Čelkis skaitys pranešimą „Lietuviški „laukiniai Vakarai“: plėšikavimas keliuose Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje XVI-XVII a.“.
Po pasisakymo galima bus užduoti klausimus, pasikalbėti, įsigyti įvairių metų ,,Būdo“ (ir ankstesnės ,,Liaudies kultūros“) žurnalo numerių.
Etnokultūrinio žurnalo „Būdas“ redaktorius Juozas Šorys nuolat rengia šio žurnalo skaitytojų – „Būdo“ klubo – susitikimus kuriuose skaitomos su etnine kultūra, istorija, paveldu susijusios paskaitos.
Pasak vieno iš LNKC leidžiamo žurnalo ,,Būdas“ redaktorių ir „Būdo“ klubo susitikimų rengėjų Juozo Šorio, sumanymas šiuos renginius kilo 2021 m., nes norėta ne tik iš pirmųjų lūpų išgirsti žymiausių lietuvių tautinės (etninės) kultūros tyrinėtųjų mintis ir įžvalgas, bet ir tiesiogiai, akys į akis, bent kartą per mėnesį susitikti su žurnalo skaitytojais, išgirsti jų lūkesčius, betarpiškai pabendrauti.
Kaip žinia, žurnalas jau turi turtingą trisdešimt penkerių metų istoriją, jame skelbiami išliekamąją vertę turintys moksliniai, įvairių humanitarinių sričių dalykiniai ir publicistiniai straipsniai apie lietuvių ir kitų tautų tautosaką, papročius, prigimtinę mąstyseną, mitinius įvaizdžius ir baltiškus savimonės kodus.
Jis buvo įkurtas 1988 m., trys pirmieji žurnalo numeriai buvo įvardyti kaip metodiniai kultūros leidiniai ir pažymėti ,,Kultūrinio švietimo“ pavadinimu, o nuo 1889 m. jis buvo vadinamas ,,Liaudies kultūros“ vardu, kol 2019 m. įgavo trumpą, skambų ir prasmingą pavadinimą ,,Būdas“, turintį sąsajų ir su žinomuoju Simono Daukanto veikalu.
Nuo 2021 m. rudens iki šiol buvo surengta keliolika klubo diskusijų ir susitikimų su žymiausiais etnologais, tautosakininkais, mitologais, kultūrologais, menotyrininkais, kalbininkais, pavyzdžiui, su tautosakininke dr. Asta Skujyte-Razmiene, su etnologu dr. Arūnu Vaicekausku, su kalbininku dr. Vytautu Rinkevičiumi ir kitais.
Šie susitikimai iš netikėtų klausimų ir diskusinių minčių sklaidos renginių jau peraugo į laukiamą savitai mąstančių bendraminčių sambūrį.
„žymiausių lietuvių tautinės (etninės) kultūros“ – kam tie skliausteliai, ar daug kas pas mus moka graikų kalbą?
Atšilimo laikais pasirodžiusi kišeninio dydžio rusų autoriaus knygelė štai ką rašė*:
Petras I-sis susidomėjo pietinių Europos šalių daržininkyste, sodininkyste, norėjo ir Peterburge sodus bei daržus užveisti, gardžių daržovių ir vaisių prisiauginti. Siunčia ten Menšikovą apsižvalgyti, pasimokyti, ir savo įgytas žinias bei sodininkų matuškon atvežti. Bet Menšikovas gynėsi, nenorėjo, nes nebuvo tikras, ar pavyks gyvam iš Varėnos miškų ištrūkti. Varėnos plėšikai tais laikais buvo labai pavojingi.
………………
Deja, nei autoriaus pavardės, nei knygelės antraštės nepamenu. (Galėjo vadintis Caro numylėtinis ar patikėtinis)
Regis ‘voris’ latviškai yra miškas, taigi gali būti, kad tai turėta omenyje Latvijoje esančio miško pavadinimas, o gal net Voroniežo.
Bet visgi plėšikavimai LDK gal nelabai patvitintų, kad plėšti, vogti tai lietuvių būdas (polinkis)…