Daugelis žino, kad vienas didžiausių iššūkių įrengiant savo namus yra kokybiškų medžiagų pasirinkimas. Ilgaamžės medžiagos ypač svarbios tokioms dažnai naudojamoms namų erdvėms kaip virtuvė – čia svarbu pasirinkti įbrėžimams, dėmėms ir skysčiams atsparius, tvirtus paviršius. Tam puikiai tinka akmuo, todėl būtent šią medžiagą žmonės dažnai renkasi paviršių, tokių kaip virtuvės stalviršiai, gamybai.
Tačiau kuo skiriasi dirbtinis ir natūralus akmuo? Kurią medžiagą lietuviai dažniau naudoja savo namuose? Apie dirbtinį ir natūralų akmenį, jų pranašumus, trūkumus ir tendencijas pasakoja ispanų įmonės „Cosentino Group“ atstovė Lietuvoje Edita Motiejūnė ir bendrovės „Veritas Ana“, užsiimančios natūralaus ir dirbtinio akmens apdirbimu, atstovė Daiva Adutavičienė.
Atsparūs kone viskam
„Veritas Ana“ atstovė D. Adutavičienė pasakoja, kad dirbtinio akmens gaminiai patvarumu nė kiek nenusileidžia natūraliam granitui, taip pat yra itin atsparūs įvairių rūšių dėmėms, lengvai prižiūrimi ir pasižymi puikiomis estetinėmis savybėmis. Be to, juos galima naudoti labai įvairiai – dažno naudojimo erdvėse, pavyzdžiui, virtuvėje ar vonioje, grindų, sienų dangai, baldų apdailai, stalviršių gamybai, fasadams.
„Dirbtinio akmens paviršiai pasižymi antibakterine struktūra – jiems visiškai nebaisios net labiausiai įsisenėjusios vyno, kavos, rūdžių dėmės. Visos jos nuo dirbtinio akmens paviršiaus yra lengvai nuvalomos. Taip pat šis paviršius atsparus cheminėms medžiagoms ir hidrolizei, todėl netyčia apliejus stalviršį balikliu ar orkaitės riebalams šalinti skirtu valikliu stalviršis nebus pažeistas. Be to, dirbtinis akmuo pasižymi dideliu atsparumu karščiui, šalčiui, staigiems temperatūros svyravimams. Pavyzdžiui, prekės ženklo „Dekton“ dirbtinių akmenų kolekcija išskirtinė tuo, kad gali būti naudojama ir viduje, ir išorėje, pavyzdžiui, fasadams ar lauko baldų apdailai, nes jie atsparūs UV spinduliams. Dirbtinis akmuo išties yra tvirtas ir ilgaamžis“, – dirbtinio akmens pranašumus vardija D. Adutavičienė.
„Cosentino Group“ atstovė Lietuvoje E. Motiejūnė priduria, kad dirbtinio akmens paviršiai taip pat atsparūs rūgštims, kurių paprastai gausu virtuvėje, ir pasižymi aukštu atsparumu įbrėžimams ir smūgiams.
„Į šias savybes ypač svarbu atsižvelgti tokioje erdvėje kaip virtuvė, nes ant stalviršių dažnai dedame karštas keptuves, pjaustome maistą, laikome daiktus. Visi šie veiksmai daro įtaką paviršiui, skatina greitesnį susidėvėjimą. Tačiau šiuo atveju susidėvėjimo baimintis nereikia – dirbtinio akmens paviršiai yra atsparūs kone visiems veiksniams. Be to, dirbtinio akmens plokštes galima rinktis iš įvairių spalvų – kai kurios jų tinkamos ir praustuvų, dušo padėklų gamybai, norint užtikrinti vientisą dizainą namuose“, – teigia E. Motiejūnė.
Kiekvienas dizainas – savitas
„Veritas Ana“ atstovės D. Adutavičienės teigimu, populiariausios natūralaus akmens rūšys – granitas, marmuras, kvarcitas, oniksas ir travertinas.
„Šie natūralūs akmenys dažniausiai naudojami stalviršiams, sienelėms, palangėms, grindų dangai, interjero detalėms, tokioms kaip skulptūros, židinio apdaila, paveikslų rėmai, šviestuvai. Iš minėtų natūralių akmenų populiariausias yra granitas. Jis pasižymi atsparumu įbrėžimams, yra ekonomiškas, ilgaamžis, atsparus šalčiui, staigiems temperatūros pokyčiams, UV spinduliams ir labai plačiai panaudojamas. Galima sakyti, kad granitas savo savybėmis yra panašus į dirbtinį akmenį, jį lengviau prižiūrėti negu, pavyzdžiui, marmurą ar oniksą – pastarieji nėra tokie atsparūs dėmėms, karščiui ir rūgštims, todėl reikia labai atsargiai elgtis ir nepalikti ant šių paviršių vyno, citrinos, pomidoro, svogūno likučių“, – apie natūralius akmenis pasakoja D. Adutavičienė.
Anot E. Motiejūnės, granitas yra viena iš klasikinių stalviršiams naudojamų medžiagų, o daugelį metų tai buvo kone vienintelis stalviršių pasirinkimas.
„Natūralių akmenų paviršiai yra unikalūs – kadangi tai natūralios medžiagos, nėra dviejų vienodų. Todėl galima teigti, kad kiekvienas natūralaus akmens paviršiaus užsakymas yra vienetinis – kituose namuose tokio paties nerasite. Kalbant apie granitą, svarbu atkreipti dėmesį, kad tai yra porėta medžiaga, todėl svarbu, kad gamintojas uždėtų apsauginę dervą, kuri užpildo natūralias akmens poras.
Apsaugine derva padengtas akmuo tampa atsparesnis dėmėms. Ši danga laikui bėgant nusidėvi, todėl periodiškai ją reikėtų atnaujinti. Norintiems rinktis natūralų akmenį, kai kuriuos paviršius galime padengti ir antibakterine danga – ji padidina paviršiaus ilgaamžiškumą, atsparumą korozijai ir gali apsaugoti nuo kenksmingų, ligas sukeliančių mikrobų. Tad paviršius tampa atsparesnis kasdien naudojant“, – apie granitą ir jo apsaugą kalba E. Motiejūnė.
Pasak jos, norintiems natūraliai atsparaus paviršiaus pravartu rinktis hibridinę medžiagą, sudarytą iš aukščiausios kokybės mineralų: „Pavyzdžiui, prekės ženklo „Silestone“ mineraliniai paviršiai yra itin populiarūs virtuvės ir vonios erdvėse, nes yra atsparūs drėgmei, nesugeria skysčių, todėl nereikės išgyventi dėl vandens ar kitų skysčių likučių.“
Lietuvoje populiariausias – dirbtinis akmuo
„Veritas Ana“ atstovė D. Adutavičienė pastebi, kad pastaruosius penkerius metus Lietuvoje du trečdalius visų dirbtinio ir natūralaus akmens projektų sudaro dirbtinio akmens gaminių užsakymai.
„Dirbtinio akmens populiarumas auga ir toliau – ši medžiaga vis labiau užkariauja architektūros, interjero ir eksterjero dizaino elementų rinkas. Turiu pabrėžti, kad anksčiau Lietuvoje daug metų populiariausi buvo natūralūs akmenys – granitas ir marmuras. Tačiau tobulėjant technologijoms išaugo susidomėjimas tokiais dirbtinio akmens kaip kvarcas, keramika ir kiti paviršiais. Nesistebime augančiu dirbtinių akmenų populiarumu – juk tai lengvai prižiūrimos ir ilgaamžės medžiagos, o būtent tai ir yra svarbu kuriant savo namų erdvę“, – apie Lietuvoje populiariausius akmenų pasirinkimus pasakoja D. Adutavičienė.
E. Motiejūnės manymu, tokį pasirinkimą lemia ne tik dirbtinio akmens priežiūros paprastumas ir paviršiaus atsparumas, bet ir platesnis spalvų ir dizainų pasirinkimas.
„Kalbant apie 2023 m. tendencijas, vis dar populiarūs marmuro rašto paviršiai ir spalvos. Tikiu, kad ši tendencija bus matoma ir Lietuvoje. Marmurą primenantys paviršiai suteikia interjero dizainui tekstūros, ypač derinant juos su medžiu ir natūraliu pluoštu. Sparčiai populiarėja natūralių raštų bei žemiškų, švelnių atspalvių paviršiai. Jie suteikia namams šilumos ir natūralumo, be to, galima rinktis iš daugybės spalvų ir tekstūrų“, – teigia ji.
„Veritas Ana“ atstovė D. Adutavičienė priduria, kad 2023 m. bus ypač populiarūs lengvai prižiūrimi virtuvės stalviršiai ir sienelės: „Namus įrengiantys žmonės ieško būdų, kaip sutaupyti pinigų, tačiau taip pat jiems svarbu užtikrinti, kad namai būtų stilingi, o užtikrinti higieną būtų lengva.“