Seimas po svarstymo pritarė Valstybės tarnybos įstatymo projektui, kuriuo siekiama sukurti lanksčią, efektyvią ir modernią valstybės tarnybą. Pertvarkos rengėjai siūlo stiprinti vadovų grandį, investuoti į valstybės tarnautojų kompetencijų ugdymą, tobulinti motyvacinę ir atlygio sistemas.
Į Seimo posėdį projektas grįžo patobulintas pagrindinio – Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto. Seimo kanceliarijos Spaudos biurą komitetas informavo apie svarbiausius projekto pokyčius, lyginant su Vyriausybės teiktu projektu.
Daugiau lankstumo
Valstybės tarnautojams sugrąžintas priedas už stažą. Tai buvo vienas socialiai jautriausių klausimų, kuriuos kėlė profesinės sąjungos. Pasiektas kompromisas, kad priedas už stažą negalės viršyti 20 proc. pareiginės algos, jis bus skaičiuojamas po 1 proc. už kiekvienus metus. Tiems, kam įsigaliojus įstatymui priklausys didesnis nei 20 proc. priedas, turimas dydis fiksuosis ir bus išlaikomas tol, kol žmogus dirbs valstybės tarnyboje, įskaitant ir atvejus, jei keis pareigas ar išeis iš tarnybos, o vėliau atkurs valstybės tarnautojo statusą.
„Pats principas – įnešti lankstumo į valstybės tarnybos sistemą, daugiau socialinio teisingumo jausmo. Kalbant apie stažą – į valstybės tarnybą atėję naujokai nelabai supranta, kodėl žmonės, kurie tiesiog turi stažą, bet nebūtinai turi daugiau gebėjimų, turėtų uždirbti daugiau už juos. Ir atvirkščiai – žmonės, kurie ilgus metus dirba valstybės tarnyboje, neretai galvoja, kad vis dėl to esminis momentas yra ištikimybė ir tarnystė, kuri atsispindi per stažo priedą.
Mažinant tą procentą ir didinant bazinį atlyginimą ir pririšant jį prie vadovo reikalaujamų kompetencijų, rezultatų, mes didinsime socialinio teisingumo jausmą – darbuotojų pasitenkinimą, kada jie žinos, kad už tam tikrą funkciją ir gerai atliktą darbą jiems yra atlyginama vienodai, pagal įstaigos atlygio politikoje nustatytą tvarką. Ne pagal kokius nors mistinius teisės aktuose nustatytus skaičius, kuriuos vadiname šakutėmis, bet pagal tai, kiek už tam tikrą pareigybę įstaigoje yra mokamas atlyginimas“, – Seimo kanceliarijos Spaudos biurui sakė komiteto išvadas pristatęs Audrius Petrošius.
Valstybės tarnautojams taip pat grąžinamas atostogų reguliavimas – atostogų dienų skaičius nebus prilygintas dirbantiems pagal darbo sutartį ir liks toks, kaip dabar galiojančiame įstatyme.