Pietų Ukrainoje, maždaug pusiaukelėje tarp Kijevo ir Juodosios jūros, į (pietinį) Bugą įteka kita upė, vardu Mėlynasis Vanduo, vietos gyventojų sutrumpintai vadinama Siniucha (Синюха), pažodžiui Mėlynukė.
Viename Ukrainos istorijos šaltinyje, vadinamojoje „Didžiojo brėžinio knygoje“ (XVI a.–1627), sakoma: „50 varstų aukštyn Bugo upe įteka į Bugą upė Mėlynasis Vanduo (Синяя Вода), o prie Mėlynojo Vandens 70 varstų nuo Bugo yra pilis Mėlynasis Vanduo.“
Ši vieta istorijai ypatinga tuo, kad čia 1362 metais Lietuvos Didysis Karalius Algirdas[1] visiškai sumušė ir taip galutinai sunaikino totorių-mongolų Aukso Ordą, išlaisvino Senąją Rusią (dabartinę Ukrainą) iš vergijos ir pagaliau nutraukė daugiau nei tūkstantmetį visą Europą alinusią grėsmę iš Rytų (nes po šito mūšio Aukso Orda jau nebeatsigavo, ir totorių ilgainiui beliko tik Kryme).
Lygiai prieš dešimt metų apie tai rašė iškilus mūsų istorikas amžinatilsį Romas Batūra[2]. O rašė jis apie tai todėl, kad tuomet buvo šios lemtingos pergalės 650 metų sukaktis. Vadinasi, kaip tik šiemet nuo jos sukanka 660 metų – irgi sukaktis.
Tai savaime europinės, pasaulinės reikšmės istorijos įvykis. Bet mums ypač svarbus yra jo aidas ukrainiečių liaudies tradicijoje. R. Batūra pateikė vieną tokį padavimą:
„Iš legendinių pasakojimų įdomus Padneprėje, Čerkasų regione, Talno rajone, prie Česnopolės kaimo 1997–2003 m. ekspedicijoje užrašytas pasakojimas apie įvykius prie Siniuchos, tris totorių vadus (vadinamus chanais), lietuvių sumuštus, ir juos simbolizuojančius akmenis:
Kentėjo šis kraštas totorių junge. Totoriai duoklę ėmė duona, medum, kailiais, bet ypač sunki buvo duoklė krauju: ėmė vaikus, merginas, vaikinus.
Kazokas bandė priešintis, ginklavosi, vijo totorius. Tačiau rudenį tai išgirdęs totorių chanas, pasitelkęs dar du chanus, užpuolė kazoką.
Šis jau neturėjo kur atsitraukti. Užnugaryje Siniuchos upė, o aname krante neprieinama uola.
Kreiptasi pagalbos į kaimynus lenkus, bet šie tylėjo, nenorėjo pykinti chano, tikėjosi, kad nusiaubtos žemės jiems teks. Tylėjo ir maskvėnas, bijojo totorių.
Prisiminė kazokas, kad prie Šaltosios jūros gyvena lietuvis, kuris tik ir veikė, vydamas nuo namų vokiečių riterius.
Lietuvi! Nors tau ir sunku, padėk man.
Sudrebėjo žemė, sušvilpė danguje. Ant ugninio žirgo atskriejo lietuvis karys ir puolė tris chanus. Įmušė juos giliai į žemę ir paniro pats kartu su žirgu.
Stovi žiemą ir vasarą, stovi amžiais, neišleisdamas iš po žemių totorių chanų, kad neimtų jie duoklės, kad neskleistų nelaimių mūsų žemėje. Stovi pajuodavęs…
Legenda aiškina trijų akmenų kilmę: iki juosmens į žemę įaugusi figūra, o greta skydas ir kalavijas.“[3]
Patiems girtis ir visaip save liaupsinti, aukštinti, žeminant kitus, valdovams įprasta. Pernelyg dažnai tuo užsikrečia ištisos tautos. Bet kad viena tauta šitaip garbingai pasakotų apie kitą – nedažnai pasitaiko.
Tai ryškiausia gairė ir pamoka, kaip šiame pasaulyje reikia gyventi ir elgtis. Ją reikia branginti ir saugoti kaip didžiausią lobį, kaip retą laimę, kaip stebuklą, kaip dangišką Spindesį tamsybėse.
Dabar jėgų santykiai visai apsivertę, ir pačius totorius Kryme pavergė dar baisesni „chanai“.
Dabar mums tenka melstis ir viltis, kad laisvi galėsime pasakoti apie ukrainiečius taip, kaip jie ligi šiol pasakojo apie mus.
Patarlė sako, „kaip pašauksi, taip atsišauks“. Duokdie, kad toks ir sugrįžtų aidas nuo Mėlynojo Vandens…
Ir dar kad mūsų širdžių baltas Vytis iškiltų iš žemės, atitirptų, sustingęs į akmenį ir pajuodavęs, kad atitoktų pagaliau ir vėl iškeltų aukštai pergalingąjį šviesos ir tiesos kalaviją! Jis ir taip jau čia mūsų didžiai išsiilgtas…
_______________________
[1] Antai susirašinėdamas su tuometės Rytų Romos imperijos (Bizantijos) imperatoriumi, Algirdas įvardijo save lygiu jam titulu – bazilėjumi (gr. βασιλεύς ‘karalius’), o šis jį vadino romėnišku sinonimu ῥήξ (iš lo. rēx ‘karalius’), tad pažeminti Algirdą į kunigaikščius gali tik arba išsižiojęs liurbis, arba sąmoningas Lietuvos priešas, tyčia klastojantis istoriją. Žr.: Algimantas Bučys. Lietuvių karaliai ir Lietuvos Karalystė de facto ir de jure Viduramžių Europoje (Literatūrologinė istorinių šaltinių ir istoriografijos analizė). Vilnius: Vaga, 2018, p. 285–287 (VII dalis, 4 skyrius).
[2] Pavyzdžiui: Romas Batūra. Mėlynųjų Vandenų mūšio pergalė 1362/1363. Vilnius: Versmė, 2012, minėtoji šaltinio citata p. 7.
[3] Ten pat.
Ataidas (berods iš 18 a.):
„Kitoje vietoje, prie Jodės (Jodzia) upės, miškuose, vidutinio aukščio kalnelyje rytojaus dieną po Šv. Petro šventės vykdavo didžiulis žmonių susirinkimas, lietuviškai vadinamas „Velnio turgelis“ (Welnio Turgialis); kitaip tas susibūrimas buvo vadinamas „Žaislė“ (Žaysle)
Abiejų lyčių žmonės prietaringai tikėdami girtuokliaudavo ištisą dieną ir dvi naktis. Visiems vyrams buvo privalu tuose žaidimuose turėti kirvį; jais iš pradžių žaizdavo, o paskui pradėdavo kruvinas žudynes, ir kiekvienais metais jie skirstydavosi iš tos vietos pralieję daug kraujo ir net įvykdę žmogžudystę. Kad tie kruvini, neprotingi, iš pagononybės išlikę žaidimai nebūtų rengiami, daugiau kaip 100 žmonių buvo atgrasinti pokalbiais bažnyčioje ir kaimuose, o per išpažintis gavo pasižadėti jų daugiau nebelankyti. […] Taigi sunkiu mūsų misionierių triūsu [tie žaidimai] buvo iš šaknų išrauti ir pašalinti.“
(BRMŠ, IV, 124)
Turbut ten vyko tipo samuraju tik su kirviais varzybos,paprastam zmogui brangu buvo isigyti kalavija ar karda,o kirvis ir ukij pravercia.Vakaru Europoj vyko riteriu turnyrai.Zmones tada kaip ir dabar treniruodavosi.Ir dabar po futbolo vyksta kartais pogromai,o siemet jei neklystu per kovinius turnyrus susiplieke skirtingu komandu kovotojai ir sirgaliai berods Cecenijoj.
Wiki ne mikslinis saltinis, razauskas to nesupranta, ignorantas, Algirdas ne karalius! To jis taip pat dar nesuvokia. Daktaras Baranauskas puikiai atsake buciui apie jo briedus, razauskas ta pati.
Tomai-Tadai gydikites Kirveliu kol dar ne per velu !
AčiūDie, kad niekas neturi kuo skųstis dėl lietuviškos taikos. Kiti net patys norėtų būti lietuviais, kaip antai vargšai gudai litvinuškos.
Gudai visu zmudziai nenori buti lietuvisais ar zmudzinais,jie save laiko aukstesniais litvinais ir lietuvisnu net nekencia,
Čia prie tų lietuviškų dalykų tiktų pridurti, kad ta upė gali būti lietuvių gyventų plotų etninė riba – siena. Paprastai iš istorijos žinoma, kad sienos buvo vedamos upėmis, ežerų vandenims, pelkėmis ir pan. Taigi Sinuchos upės pavadinime gali būti likęs liet. žodis ‘siena, sienos vandenys’. Net ir pats žodis Sinucha gali būti iš ‘Sienupa’, kur upa – liet. upė. Pagal skambesį žogis ‘siena’ panašus į slavų ‘sinij’ – mėlynas. Dėl skambesio panašumo per istoriją senasis liet. pavadinimas “Sienos vandenys, upė”, suprantant kaip slavišką pavadinimą, imtas į kitas kalbas versti “Mėlynaisiais vandenimis”. Suprantama, tai reikalinga giliau patyrinėti, tačiau vargu ar rastųsi patikimų istorinių ir kalbinių argumentų paneigti tai, ką parašiau dėl pavadinimo lietuviškumo.
Tokia versija gal ir skambėtų įtikinamai, jeigu toje srityje būtų daug lietuviškos (baltiškos) kilmės vandenvardžių, vietovardžių. O kai ištraukiamas vienas pavadinimas ir šitaip pritempiamas (Siniucha – Sienupė), tai atrodo mėgėjiškai, buitiškai (mandagiai kalbant).
O šiaip panaši istorija nutikusi su Latvijos-Rusijos pasienyje esančia upe: buvusi u. Sienaja (manoma, kad pavadinimas kilęs nuo žodžio siens, šienas, lietuviškai būtų u. Šienoja ar Šienaja) pavadinimas surusintas į Siniaja, po to į latvių kalbą sugrįžo išverstu pavadinimu Zilupė.
Latviškai zila – liet. mėlyna (rus. siniaja).
baltisku vietovardziu ir vandenvardziu Ukrainoje
islike daugybe ….tik reikia paieskoti….pvz.
senas graikiskas Dniestro pavadinimas: Tyras….
vietos su saknim Vilna…Sventas…Ragan…
Ukrainieciu kalboje nemazai baltisku zodziu ir
vardu….
Rytu slavu kalbos yra baltu-tiurku-iranenu misinys…mano megejo nuomone…
stai idomus pvz. zodis:
Dekui-Dziakui-Danke-Thanks……paplites
nuo Ukrinos per visa Europa iki Amerikos….
‘danke’,’dzenkujie’ turbut danGe,,dAnguje gal suprasti ‘Danguje /atlygins/,ar net yra toks dievas ‘Dagda’-dangus reiskia ,o pats zodis nuo ‘degti’,
Apie tai ,kad lietuviškos (baltiškos) kilmės vandenvardžių tose vietose yra pakankamai, byloja kalbininkų tyrimai. Antai , regis, rusų mokslininkai Trubačiovas ir Toporovas yra tų vandenvardžių tyrinėjimų net atskirą knygą išleidę Jei neklystu, kalbininkai nustatė, kad viena tų vietų upė yra turinti Lapės pavadinimą, išreikštą net trijų kalbų žodžiais. Tai – Lisa, Lapė, Rapa. ‘Lisa’ – rus. lapė, o ‘rapa’ – iranėniškai lapė. Taigi šie upės pavadinimai byloja apie slavų, iranėnų ir lietuvių genčių gyvenimą kaiminystėje. Tą vietos lietuviškumą patvirtintų ir Sinuchos pavadinimas.
Prie to kas pasakyta dar galimas pridurti, kad Sinuchos pavadinimo “Si-‘ yra kalbiškai visai galimas iš Sie-, kaip ir Liet-/ Lit-. Be to, lietuvių kalbai vietovėje nykstant ir Sienupės pavadinimui tampant Sinucha, pavadinimo vartotojams tapo nesuprantama pavadinimo pirminė reikšmė – “sienos upė”. Taip palaipsniui vietoje žodžio ‘upė’ radosi jo reikšmės slavams suprantamas žodis “voda” ir pavadimas “Siniaja voda”. Toliau jis jau kaip slaviškas verstas “Mėlynieji vandenys”. Taip pavadinimo lietuviškumas tapo per laiką istoriškai ištrintas…
Beje, dabartinė fronto linija yra labai panaši į buvusią Lietuvos sieną su Aukso Orda, su Krymo chanatu. Skiriasi tik kampas prie Dniepro, prie Zaporožės, kuris dabar kontroliuojamas Ukrainos, bet tada nebuvo Lietuvos. Aišku, nelinkiu, kad taip ir liktų, Ukraina turi susigrąžinti visas teritorijas pagal oficialiai pripažintas valstybės sienas, kurios ir taip jau buvo neteisingos ir 1918-1920m. nustatytos pagal Rusijos imperines užgaidas. Teisinga būtų, kad Ukrainai priklausytų ir Kubanės kraštas su Stavropoliu, o Rusija tada būtų visai be priėjimo prie Juodosios jūros.
” Dabar jėgų santykiai visai apsivertę, ir pačius totorius Kryme pavergė dar baisesni „chanai“. ” Būtent, apsivertė. Totoriai dabar mūsų meilė. Lietuva Turkijoje turi virš 30 garbės konsulatų. Kaip niekas kitas, jokioje kitoje šalyje.
jo Algerdas taip sumuse ir sunaikino Aukso orda, kad sie sutriuskino Wytauto kariuomene,su visais kryzininku najomnykais,Tarp kitko Gedemino stulpai yra Aukso ordos herbas ,tik vienas soninis ir virsutinis stulpai pas totorius -pusmenuliai,
‘kuningas ‘ suomiskai ‘karalius,o mes lietuviai pusiau suomiai ir pagal genetika N1a1 ir pagal kalba,daug panasios ir net tos pacios reiksmes zodziu – pav, kirvis,siela,,kaisti marios ir pan.
sakyciau suomiai pusiau lietuviai….
jie vartoja baltu zodzius….o ne atviksciai…
Na, suomius gali ir galima šlieti, bet su samogitais, ne su lietuviais. Lietuviai yra labai skirtingų ( ir labai senų ) genčių lieta.
Lietuvoje 42 procentai N1a1 genetine haplogrupe ir 38 R1c1 arijieciai,,vos neidentiskas misinys kaip pas rusus.Ir yra teigianciu, kad rusai rusiskai buvo ismokyti popu,tik ten tuos prorusus daugiau laiko suomiais ne lietuviais,ypac ukrainieciai tai teigia,,
Man irgi kirba klausimas, kodėl keltai staiga ėmė kalbėti portugališkai, prancūziškai , ispaniškai …iš kur jie tas kalbas ištraukė…Bažnyčia atliko savo darbą. Manau, jog buvo žiauriau, kaip dabartinėj, tarkim Kanadoj : vaikai jėga buvo atiminėjami ir smurtu brukama nauja kalba ir tikėjimas.
Žinoma, vos ne identiškas. Juk ir jie, ir UA, ir BY, ir PL pasisėjo ant baltų gyventų žemių, kūrė mišrias šeimas 🙂
R1a1…?
keliu tukstantmeciu senumo DNA
Skandinavijoje, Gotlando saloje identiska lietuviu latviu …genams…
Pas mus geriausiai isliko…iki siu dienu…
del haplogrupiu antru raidziu ir skaiciuku,galbut esu susimaises.Zinios pas mane is Kliosovo ir pagal mane jis dabar teigia paskutinese laidose atvirksciai negu anksciau,tad jei klystu atsiprasau.
Gal but,bet kodel suomiai daugiau kalbiniu panasumu su mumis turi ,o ne estais,kaip paaiskinti.Pagal mane musu protevyne Rusia kur ir kontaktavom su suomiais ir maisemes su jais.Nostratinem kalbom vadinamas reiskinys.Ydomu ,kodel nera kalbininku darbu sia tema.
Gal galit pateikti pavyzdžių ? Suomių – estų – lietuvių. Tai man staigmena. Tikiu, jog taip gali būti.
Kirvis suomiskai kirvis,siela suomiskai siela, virti suomiskai kaisti,jura marios vanduo -vesu,penki -visi, mazas estiskai vaikas ir dar daugybe pagal reiksmiu panasuma atitinka.Pabandykit su google verteju,geriau rusu kalba pastebejau ir padarykit , kad atgal isverstu nes tada ismeta panasios reiksmes suomiskus zodzius ,vat tarp ju ir yra panasiu i lietuviu,Nukopijavus ta panasu zodi jis automatiskai verciamas,Siulau paieskoti panasumu ,jei leidzia laikas ir idomu.
lietuviu kalbininkai kur jie…?
juokiasi is Statkutes,Gedgaudo…toks zemas lygis….
Beda ta kad labai nedaug uzsienio kalbininku moka baltu kalbas….
Mano giliu įsitikinimu: baltoji rasė ( Europiečiai) kalbėjo viena kalba, su skirtingomis tarsenomis. Tada buvo ledynmetis. Labai išskirstė žmones. Po to Romėnai . Prigamino daug kalbų. Bet suomių, lapių, estų ir samogitų byla man neištirta.
Kad kalbej viena kalba taip mano ir toks Vladas Palubinskas ,jis turi se tema savo svetaine internete,tik dabar uzstrigo pavadinimas.
teisingiau vadinti Indoeurpieciai
Gal galit trumpai nurodyti indoeuropiečių tautos ir kalbos ištakas ? Ačiū. Indoeuropiečiai skamba kaip : mėnulmarsiečiai. Ko aš nesuprantu ?
yra ivairiu teoriju apie indoeuropieciu istakas…labiausiai paplitusi Gimbutienes
kurganu dar vadinama jamnaja kulturos
ekspancija po ledinmecio 10-12 tukst. metu atgal….is dabartinio Kazachstano stepiu….galvojama kad tos gentys judejo
keliom kryptim: i Persija ir siaures Indija,
i Europa per Antolija (turkija) ir dabartines Ukrainos zemes…bendras tu geciu bruozas kalbu panasumas , sanskrito,baltu,armenu,graku ir berods iranenu jei neklystu….visos kitos europos kalbos issivyste veliau is siu prokalbiu…
maisesi su ikiindoeuropieciu europos gentimis, veliau tiurku-iranenu itaka…is cia
slavu kalbos jauniausios europoje…
Suomiu kalba nepriklauso siai grupei nors
ir vartoja baltu zodzius….
Tai mes kazachai ?
buvo gruodžio 8 d., bet kai kuriems Alko rašinėtojams ji tęsiasi. Ydomu, oi, kaip Ydomu! Kad kai kieno „protevyne Rusia“, jokių abejonių nekyla. Tik ne lietuvių.
TaIp teigia ir Marija Gimbutas is JAV.Is JAMNAJA ir SRUBNAJA kulturu,Populiariausia versija is visu kitu.
Tundra- Dundra /isale,todel dunda zeme,taiga -Daiga /daigynas-miskas suprask.
Labai įdomu. Ačiū.
ispanų kalba panaši į lietuvių: jie sako manjana, kas skamba labai lietuviškai (man Janę). Gali būti, kad seniai seniai lietuviai žemgrobiai, statydami sau vilas dabartinės Ispanijos teritorijoje, mūsų kalbą atgabeno į Pirėnų pusiasalį, kur ji įsitvirtino. Dar: Šiaurės Amerikoje ir ne tik sako okei, okei, jes, jes. Bet juk tai lietuviški žodžiai! Pas mus taip visi kalba kasdien. Tai reiškia, kad lietuvių kalba labai labai seniai buvo vartojama ir Šiaurės Amerikoje. Peršasi Išvada, kad galimai visos pasaulio kalbos išsirutuliojo iš lietuvių kalbos.
Malonu čia perskaityti su teorine bei praktine fonetika bei kalbotyra giliai susipažinusį žmogų. O dar ir geografijos mokslus išmanote – žinote, kur Amerika, kr Ispanija… „Alkui” pasisekė, kad tamsta teikėtės ir jam savo dėmesio skirti.
taip, kaip ir aš, turėtumėte 514 kv. metrų vilą Tenerifėje, taip pat gerai, kaip ir aš, žinotumėte Ispanijos geografiją, istoriją, ekonomiką, vynus ir mokėtumėte barškintii kastanjetėmis. O dėl Amerikės nereikia lia lia. Lietuvoje tiek daug anglų kalbos, kad kyla labai pagrįstas įtarimas, kad mes ant gintarinio kranto papuolėme iš Amerikės, o ne iš Lenkijos ar Gudijos. Prašyčiau rimčiau ATSINEŠTI į šį svarstymą.
Šit kaip – pardavėte savo butą Stiklių g., kad gabalą Tenerifės nusipirktumėte, bet manęs neatsiklausėte, ar aš nenorėčiau į Stiklius persikelti? Neatėjo į galvą, jog gal būč ir daugiau, nei gavote, sumokėjusi?
Turniškėse, senamiestyje tik maitinuosi. Esu eilinis pilietis, visi pas mus lygūs.
pasidomekite visigotu vardais…
aš nesu humanitaras, mano darbas susijęs su operacijomis: šiuo metu, pvz., užsiimu sniego valymo su šiupeliu operacja. Vasarą – žolės pjovimo operacija. Knygas man atstoja lrt. To pilnai užtenka, kad pajusti SATISFAKCIJĄ.
neteisingai isvertet ‘manjana’ -reikia versti ne ‘man Jane’, bet ‘man jauna’.zinoma gali buti ir JAne ,bet jauna,O siaip indenu ‘Macu pikcu’ -lietuviu -‘mocia pikta’,Pats giliausias pasaulio ezeras ‘Isykkulio’,nes juk issyk iki ….,,kitas pietu Amerikoj -Titikaka -aisku , kad ,kur kaka maudytis negalima. ir ttt,O,stai upe Obe istikruju igali buti Upe.
Bezdonys, ką apie Bezdonis galima pasakyti?
be dugno,sulietuvinta lenkiskas pavadinimas
Skaičiau, kad vietovardis Bezdonys yra lietuviško pavadinimo Bedugnis (šis pavadinimas užfiksuotas XVI a. raštuose) slaviškos kilmės vertinys .Kita vertus Bezdonės upė XVI a. raštuose minima,kaip Bedugnayta, tačiau XVII a. rašytiniame šaltinyje vadinama Juodupiu ( Jodupis).
Obė – obelis, kai Lena – linas, kalba eina apie laikus kada klimatas buvo kitoks. Prieš kelis metus mokslininkai įvardino genetinę obelų kilmės vietą tarp Alma Atos ir Obės… Alma Ata kazachiškai raudonas obuolys…
Gali isko buti ,kad nuo obels upes pavadinimas,bet kartu gali veikti ir keli faktoriai,tada spaudimas stipriausias ,tad gali buti obelim apaugusi Upe-Obie.Lena,lengvai pasidaro N-D/namas-dom/,tad gali buti Leda,ypac po ledonesio kai krantai uzversti ledais.
Jau prieš nemažai metų buvo išsiaiškinta tenykštė obelų kilmė, obelų sodo vieta ir tada nuspręsta, jog Rojaus sodas, Adomas ir Ieva ten buvę. O tik ką Savukynas, anonsuodamas savo laidą pasakė, jog SENOVĖS lietuvių meilės simboliu buvo obuolys. Jei taip, vadinasi, tai dar vienas dalykas, kurį SENOVĖS lietuviai dar IKI krikščionybės žinojo. Bet tai jau romuviai paneigs arba patvirtins.
kokie saldūs lietuviški obuoliai, oi, ak, ak 🙂
dabar populereja obuoliai su raudonu minkstimu pav,veisles- Rozette ir Red love,,bei rojaus obelaites Bernu Prieks irRaganu sarkana,Jos isvestos is sodinuku pareztu kazkur nuo Obes,
Cia ,oi skirta.
Tėvelio sodo obelys ir obuoliai: antaniniai, grapšteinai, alyviniai, pepinai ir dar keletas rūšių. Kvapas, skonis, prakandi – sultys teka… Ar galima su jais lyginti čia atvežtas veisles? 🙁 🙁 🙁 Sultys, kompotai, uogienės, džiovintų obuolių „karoliai” visai žiemai, didžiuliai, po 20 l buteliai naminio vyno…
Prieš keletą metų dar rasdavau vieną vyrą prie parduotuvės prekiaujant antaniniais. Deja, jau jo ten nebūna. Kaip ir tų kitų veislių obuolių. Prekybcentriuose vien kieta lyg bato padas luobele ar ir „minkštimu” obuoliai (tai rodo, kad padauginta trąšos, stiprinančios luobelę, bei tos, kuri vaisiaus kūną stiprina. Labai padauginus, obuoliai ne tik kito, bet ir dar kito derliaus nesugedę sulaukia… ) .
taip is Lietuveles aplink Europa i Ispanija nusibaste tokie gotai /ju zodynelij nemazai lietuvisku zodziu/,irtokie vandalai .Dabar ten vANDALUZIJA.Idomu ,kad pro Paryziu teka Sena/Seina/,ir Bretanej yra Brestas/tu Brestu /Brastu/,pasirodo Europoj yra daug.Kas liecia indoeuropiecius ,tai kai kas siulo juos vadinti GALAIS ,nes po visa Europa yra su skiemeniu ‘gal’ pavadinimu- galai,portugalai,bengalai,Galatija ,Galgota,galindai Prusijoj ir Pamaskvej.Na ,o ypac apie Kauna- Ariogala,Betygala,Ramygala,Dievogala ir tt.Sakoma – is kokio svieto GALO tu atvykai.Argentina,kaip kam svieto GALAS .Galas -krastas /Ukraina/-salis,Kas del anglu kalbos = She got a smoll holle -=si/ji/ gaut …smulke ola,Ir tai jau zinomais laikais anglu kalba keitesi gal sesis kartus,tik nezinau ar ji tolo nuo lietuviu kalbos ar artejo.
kazachai ten veliau apsigyveno
turima galvoje apytikrė geografinė platuma. Taip paprasčiau paaiškinti, negu platumos bei ilgumos skaitmenis padiktuoti.
Viskas aišku ir nesvarbu. Bet: yra lietuvių kalba. Tūkstančių metų senumo. Nepaprastai tobula , sudėtinga, išraiškinga, jai prilygsta tik Arėjų kalba … kuri paneigia Darvino teoriją, jog mes iš beždžionės. Kalba atspindi intelekto lygį. Arėjai žinojo dešimtis tūkstančių mantrų atmintinai, pirmyn ir atgal. Dar net mūsų seneliai mokėjo begalę dainų, pasakų, padavimų atmintinai. Dabar jie surašyti į storus tomus. Ką bemokate jūs ? Bent tautinę giesmę mokate ? Dauguma nemoka. Pažiūrėkit Europos kalbų istoriją – visos eina paprastėjimo, prastėjimo linkme. Beždžionės buvo intelektualios , o mes ne ? Vystomės ? ….
Jeigu jau, užuot rimtai kalbėjus, imama tyčiotis iš tautai šventų dalykų – kalbos ir istorijos mokslų žinių, nieko gero tautos ateityje nelauk… Bet visko būna – nėra to blogo, kad neišeitų į gera…
1955 metais, ALTAJŲ KRAŠTE ( PRIE TENGOS!) man teko atidenginėti PROFESORIAUS Sergėjaus Įvanovičiaus Rudenkos (archeologinėje ekspedicijoje) LIETUVIŲ PROTĖVIŲ KURGANĄ – KAPĄ!
MARIJA GIMBUTIENĖ, tais pačiais metais, ATIDENGINĖJO VAKARŲ EUROPOJE LIETUVIŲ PROTĖVIŲ KAPĄ! VISUS JUOS, SAVO KELYJE, PALIKO LIETUVIAI, KELIAUDAMI NUO RAMIOJO VANDENYNO IKI ATLANTO, KUR DAĖJE IKI ATLANTO TAPO GALAIS!
VĖLIAU, EIDAMI SU SAULĘ ATGALIOS, LIETUVIAI GRĮŽO ATGALIOS PER KARPATUS, KUR TURKIJOJE PALIKO PAMINKLĄ MIRŠTANČIAM GALUI! Ir t,t, ir t.t, (JEIGU KAM ĮDOMŲ?!).
Kadangi straipsnis apie Algerdo musi su Aukso orda.Tai po sio musio Aukso orda vistik nezlugo.Ir toliau LDK rusiskos zemes mokejo jiems duokle.O,zlugo is vidaus,Oficialus valdovai buvo Cingizidai-Cingishano palikuonys,Bet laikui begant atsirado labai itakingu pasaliniu giminiu,kurios norej nukonkuruot Cingizidus ir rezultate pralaimejo Cingizidams ir kai kas gelbejosi LDK taip ju atsirado palei Trakus,Alytu ir kitur.Tais laikais ejo trintis tarp LDK,Maskovijos ir Aukso ordos- kas ka,ir buvo visokiu samokslu ir sajungu siam trikampij.Wytautas net savo vieninteli vaika-dukra istekino uz Maskvos kunigaikscio.LDK ir Maskovijai trugde susijungti Aukso orda.Buvo suderinta LDK ir Maskovijos sajunga,bet atvyko i Maskva Cingizidai ir isskerde sios sajungos salininkus.Datu ir chronologijos atleiskit nerasau, nes esu tik istorijos megejas,Tarp kitko Gedimino stulpai ir Aukso ordos herbas labai,labai panasus.
Pažiūrėkit už ko Putinas savo dukras ištekino: ką sako ?
Lietuva yra Marijos žemė, ar gali būti lietuvių kalba mūsų gimtąja kalba? Kuri buvo Marijos gimtoji kalba? Kas žino?
Jūs kalbate apie Adomą kartu su Ieva (buvo jie susirašę?), apie obuolį (kurio sukrimtimas simbolizuoja ką?). Po to būtent dėl to paaiškinu, kad lietuviški obuoliai rūgštūs. Na, kas gi čia dar neaišku dėl to rūgštumo? 🙂 O Tamsta apie trąšas, apie žmogų, pardavinėjantį gatvėje obuolius (mokesčių moka, PSD kaip, ar paklausėte jo apie tai, ar buvote pilietiška?). Na, kaip čia taip, ką? 🙂
Bučiuodama rankeles, nužemintai prašau prabočyti. Daugiau nigdi nigdi taip nedarysiu… Na, nebent kokį kartą, kitą, bet tikrai netyčia…
Veikiausiai ta legenda užrašyta Padnieprėje, Čerkasų regione mena Mindaugo tevo Ringaudo pergalė pieš totorius prie Mogilnos, kuri tapatintina su Kafa (Feodosija) Kryme. Kafa lygintina su liet. kapas, rus. mogila – kapas. Metraščiai pabrėžia, kad būtent galutinai totoriai buvo Ringaudo sumušti šiame mūšyje. Gali būti, kad pagal tai LIvonijos eiliuotoji kronika Mindaugo tėvą vadina neturinčiu sau lygių. Tas mūšis prie Kafos (Mogilnos) galėjęs vykti 1229-1232 metais. Tokiu atveju tais legendoje mnimais Mėlynaisiais vandenimis laikytina Juodoji jūra. Tas spakvų: juodas – mėlynas paniojimas yra visai galimas, nes latvių ‘melnas’ yra juodas.
Tą faktą, kad Mindaugo tėvas su kariuomene galėjęs būti žygyje prie Juodosios jūros, patvirtintų ir Livonijos 1229 metais įvykdytas Nalšios (prie Ymmerės upės) nusiaubimas, likęs be Lietuvos karinio atsako į tai. Gali būti, kad ir 1236 m. žygis (Soule mūšis) prieš lkietuvius rengtas žinant, kad Lietuvos kariuomenė nebus spėjusi grįžti iš kovų nuo Juodosios jūros, tačiau, matyt, būtent iš žygio begrįžtanti Lietuvos kariuomenė pastojo Livonijos kryžininkų suburtai kariuomenei, besirengiančiai jau grįžti, kelią prie Soule ir tapo prie jos visiškai sumuštai (grįžo tik kas dešimtas), kaip ir legendoje minimi trys totorių hanai Lietuvos kariuomenės buvo sumušti – prie Juodosios jūros – latviškai Melnųjų vandenų .
Taigi legenda veikiau mena ne Algirdo mūšį su totoriais, o Mindaugo tėvo Ringaudo visišką totorių sumušimą prie Mogilnos (Kafos Kryme) – prie Juodosios jūros (Melnųjų vandenų). . .
dekui tau, thank you ( kokios panasios kalbos)…
idomi izvalga….verta tolimesniu ieskojimu…..
Vertimas Razausko apgailetino rasinio:
Razauskas net po 30 metu Lietuvos nepriklausomybes atkurimo….
kalba metaforomis ir mitine kalba……
apie Melynuju vandenu kara,…. tarytum gyventu sovietmeciu…..nepajegus/arba bijantis tiesiai pasakyti apie ESME…….kuri matoma zemelapiuose nuo kunigo Gedimino laiku ….
Lietuvos Karalyste sustabde barbaru invasija is rytu…..veliau Lietuvos-Lenkijos valstybe buvo ta jega kuri kuri buvo simtmecius buferis pries rytu nomadu invazijai i Europa……ir dabartine geopolitine karine padetis vel grizta i ta pacia viduramziu padeti ….kuria vakaru Europa puikiai supranta ir vel tikisi kad Lietuvos-Lenkijos arba Lenkijos- Baltijos- Ukrainos-Gudijos sajunga ….vel taps ta buferine valstybiu sajunga kuri vel juos apgins nuo barbaru is rytu….
ir kur gi Lietuvos karalystes vaidmuo siandienos pasaulyje….?
norejau isversti i lietuviu kaba Razausko apgailetina mastysena….
atsiprasau pacio Razausko uz gal per emocinga jo rasinio vertinima….
vel per daug midaus pavartojau vakar , neteiskite…..
tarp kitko:
Alus angliuku kalboje vadinamas Ale…. dabar paplites kaip Bear….
Midus iki siol vadinamas Mead….
reiketu ta anglu kalba atlietuvinti !!!!!
vel suklydau Beer dar vadinamas Ale…..