Ketvirtadienį nuotoliniame susitikime su socialdemokratų Seimo frakcijos nariais generalinė prokurorė Nida Grunskienė atskleidė dramatišką vaizdą. Prokurorai masiškai palieka tarnybą dėl nepakenčiamų darbo sąlygų, griūva pastatų stogai, o remontui lėšų nepavyksta iškaulyti, prokuratūra negali apsirūpinti darbui su slaptais dokumentais reikalinga įranga – ir net prokuroro mantijos jau baigia sudilti.
„Kas antrame politikų pasisakyme pabrėžiamas viešasis interesas ir prokurorų pareiga jį ginti. Prokuratūra yra viena svarbiausių valstybės institucijų. Todėl matant projektus, kuriuose prokuratūra traktuojama kaip mažareikšmis juridinis vienetas, kyla klausimas, ar tokiais sprendimais, kuriais akivaizdžiai silpninama viena svarbiausių valstybės institucijų, nėra pažeidžiamas viešasis interesas“, – kalbėjo generalinė prokurorė.
Pasak Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nario socialdemokrato Julius Sabatausko, „negana to, kad vidaus reikalų ir teisingumo ministrės nesuvokia prokuratūros vietos valstybės teisinėje sistemoje, dar ir Vyriausybė sąmoningai blogina prokuratūros padėtį“.
„Ne pirmus metus prokuratūra negali išgyventi, bet paprastai lėšos baigiasi lapkričio antroje pusėje – o šiemet jau spalį prokuratūra turi virš 650 tūkst. eurų skolos. Kyla klausimas, ko siekia Teisingumo ministerija, blogindama prokuratūros padėtį, kokie čia motyvai?“ – klausia J. Sabatauskas.
Anot Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narės socialdemokratės Dovilės Šakalienės, „susidaro įspūdis, kad taikomi dvejopi standartai prokuratūros atžvilgiu – tikimasi ir reikalaujama ypač aukštų standartų kaip iš teisėjų, tačiau lėšų skirti nenorima“. „Maža to, valstybės tarnybos reformos rengėjai net nesusipažinę su įstatymais ir nežino, kad prokurorai senų seniausiai nebe statutiniai pareigūnai. Be to, reformos rengėjai Vyriausybėje atvirai ignoruoja europines ir tarptautines rekomendacijas“, – pažymi D. Šakalienė.
Valstybės tarnybos reformą Vyriausybėje kuruoja buvęs Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas.
„Sunku net komentuoti, kai paaiškėja, kad prokuratūra turi dar ir susimokėti už savo darbą – 90 000 eurų iš savo vargano biudžeto teko atiduoti bankams už tai, kad depozitinėse sąskaitose laikomos užstato lėšos. Absurdas, kad prokurorai turi susimokėti už tai, kad gerai dirba. Gal norima, kad prokuratūra dirbtų prasčiau, nagrinėtų mažiau bylų?“ – klausia D. Šakalienė.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas įžvelgia valdžios nepasitenkinimą.
„Iš Vyriausybės – nulis dėmesio, generalinė prokurorė priversta rūpintis griūvančiais stogais… Svarstau: ant kokios nuospaudos prokuratūra užmynė, kad dabartinė valdžia bando atkeršyti? Gal dabartinė prokuratūra tiesiog gerai dirba?“ – klausia parlamentaras.